dijital potansiyometre kullanımı hk.

Başlatan zamzam23, 14 Mayıs 2019, 12:34:20

zamzam23

selamlar,
deneme imkanım olmadığı için buradan sorayım dedim.

Dijital potansiyometrenin H1, L1 ve W1 uçları var. Bu uçlar entegrenin gnd'sinden bağımsız çalışabilir mi? Yani sadece H1 ve L1 uçlarını ayrı bir güç kaynağına bağlarsam W1 ucundan değer alır mıyım?

Teşekkürler.

Murat Mert

S.A.
mcp401010 kullandım ölçü aleti ile ölçtüğümde 10kohm-0-10kohm ölçtüm ( tam 10k değil ama 9,89 civarı gibi) yani normal bir pot gibi.
mert07

zamzam23

teşekkürler.

H1, L1, W1 uçlarını doğrudan sürücü referans girişine bağladım bakalım izole etmeme gerek kalacak mı yoksa böyle çalışacak mı...

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: zamzam23 - 17 Mayıs 2019, 07:49:09teşekkürler.

H1, L1, W1 uçlarını doğrudan sürücü referans girişine bağladım bakalım izole etmeme gerek kalacak mı yoksa böyle çalışacak mı...

Hiç ihtiyaç duymadım ma dc dc galvanik izalasyonlu ufak besleme modülleri var en kötü işlemci ile pot entegresi arasına haberleşme izalatörü koyarsın

Melih1802

fide

Mcp4014 ile şöyle bir sıkıntı yaşadım. Lm2576 nın feedback devresine mcp4014 ile kazanç ayarı yaptım. Sıkıntısız çalıştı. 2576 yerine tps5420 koydum, belirli bir akımdan sonra peakler oluşmaya başladı. 2576 52khz, tps 500khzde çalışıyor. Yüksek frekans ile kullanımda sıkıntı çıkabiliyor. Aklında bulunsun
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

ilyas KAYA

Sürücüye direk pwm neden vermiyorsunuz? Gnd leri ortaklayin analog girişine de 1k direnc ile pwm verin çalışır.

zamzam23

sürücüyle izoleli çalışsın istiyorum. aslında herşeyden izoleli çalıştırıyorum. Analog girişler dahil.

zamzam23

selamlar,
DS1868'i herhangi bir değeri ayarladığımda, başka hiçbir işlem yaptırmasam dahi direç değeri sürekli değişiyor.
örneğin 2,60'a ayarlıyorsam 2,50 ile 2,75K arasında gidip geliyor. Anormallik yok mu sizce de yoksa bu tip entegreler için bu normalmidir?

z

Digital taraf ile analog tarafin izole olmasi mumkun degil.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zamzam23

H1 ve L1 uçlarına ayrı bir güç kaynağından besleme verdim. W1 orta ucundan ise istediğim gerilim değerini alıyorum fakat çok dalgalı.

z

zamzam23

Yani ayrı besleme ile sistemin çalışması mos mantığına aykırı değil de dalgalı çıkış üretmesi mi aykırı?

z

Mosun Gate Substrate bacaklarini bir kaynaktan Drain Source bacaklarini izole bir baska kaynaktan beslersen MOS sapitir.

Digital devreden izole olan taraf ne kadar gurultu varsa MOSlara tasiyor.

GNDleri birlestirip bacaklardaki voltajlarin sinirlari asmamasina dikkat etmen gerekecek.

Sorunu anlamak icin Digital Pot yerine analog switchlere bakabilirsin. Onlarda da ayni durum var.

Pilli devrelerde belki olabilir ama guc kaynagindan beslenen duzeneklerde sapitir.

zamzam23

peki o halde sürücüye 0-10V aralığında referans verirken, kart ile sürücü beslemesini hangi yöntemle izole edebilirim?