25 Mayıs 2019, 03:46:24

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Basınç sensörü ile su tankının seviyesini ölçmek?

Başlatan mustafa_cmbz, 15 Mayıs 2019, 20:50:50

mustafa_cmbz

15 Mayıs 2019, 20:50:50 Son düzenlenme: 16 Mayıs 2019, 02:17:23 mustafa_cmbz
Merhabalar..

Resimdeki gibi bir su tankım mevcut

Kapasitif sensör üzerinde çalımalarım devam ediyor.

Ama birde bu basınç sensörünün ucuna bağlanan hortum ile (hortum su tankının içine salınıyor) suyun basıncına göre seviye ölçme yöntemini denemek istiyorum.

Fark basınç sensörü almam gerekiyor sanırım fakat ölçüm aralığı konusunda kararsız kaldım

Resimdeki tank için ölçüm aralığının ne olması gerek?

10kpa lık MPX10DP Basınç Sensörü kullansam ölçüm suyun seviyesini bu yöntemle algılatabilirmiyim merak ediyorum.

argeman

15 Mayıs 2019, 23:42:39 #1 Son düzenlenme: 15 Mayıs 2019, 23:51:25 argeman
Merhaba,1000 l. depo seviyesi için (ortalama yükseklik 1mt.,genişlik 1 mt. civarında ) 160 MBar lık basınç sensörü (0-5 V.)kullanıyorum,sensörü alırken hatırladığım kadarıyla her 1 mt. için 100 mBarlık sensör yeterli olur demişlerdi 100 Mbar bulamadığım için 160 Mbar aldım,hareket halindeki tanklarda sarsıntıdan dolayı basınç değerleri değişebiliyor fakat sabit tanklarda gayet başarılı.Ben tankın altından 3-5 cm yukardan delip yan montaj yapıyorum(tortu vs den dolayı,birde diyaframlı daldırma tip hidrostatik seviye sesnörleri var onlarıda kullanabilirsiniz,ayrıca değişken boylarda deponun içine dikey monte edilen
ve analog çıkış veren sesnsörlerde mevcut.

mustafa_cmbz

Hocam endüstriyel tip sensörlerden şuan için kullanmak evde kullanım için aşırı pahalı geliyor.

Her 1mx1m için 100mbar ise o a göre bakınayım.

MPS20N0040D var elimde ama mevcutta güzel bir şema bulamadım difransiyel çevirici üzerinde simülasyonda çalışıyor fakat realde olmuyor.

4 nolu ayak boşta diyor bakıyorum o ayaktada çıkış var

mustafa_cmbz

Oy oy oy nası bir hata yapmışım sensörün çentiğine üstten bakarak 1 nolu ayağı normal entegre gibi düşündüm o ise alttan baktığında çentiğe göre 1 nolu ucu tam tersi oluyor.uğraşacak arkadaşlara extra olsun.Nasıl bir dalgınlığıma geldiyse artık 4 nolu ucun ters olduğunu ifade edince bu işte bir terslik var diyince düştü jeton

erkantr67

Alternatif yol olarak loadcell'de kullanabilirsiniz.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: erkantr67 - 16 Mayıs 2019, 06:18:16Alternatif yol olarak loadcell'de kullanabilirsiniz.

Onuda düşündüm fakat şöyle bir durum var

Sulamaya geçtiğim zaman hemen hemen 3-5 litre arası suyu sisteme basıyor artından sistemden geri dönüş suyu tanka tekrar akıyor.bu durum etkilermi beni diye düşünüyorum aynı şey şamandıra içinde geçerli olacak gerçi