Kondansatör: Aynı kapasite boyut farklı

Başlatan lkryxk, 15 Mayıs 2019, 22:27:43

lkryxk

Merhaba, Arkadaşlar elimdeki ekranın güç kablosu temassızlık yaptığı için kablo soketi yandı. Fakat ekran içinden sıvı akıyordu. Açıp baktığımda kondasatörün bozulduğunu fark ettim. 220mF 25V bir kondansatör sipariş ettim geldi ama boyut olarak farklılar. Gelenin çap daha küçük, boyları aynı gibi ve bacaklar arasındaki mesafe daha küçük. Nedenini araştırdım ama öğrenemedim. Birebir aynı ürünü bulamadım. Sıkıntı olur mu acaba?

Melih1802

Temelde sorun olmaz. Fakat takacağın kondansatör söktüğünden çok daha kötü. Piyasadaki standart satılan kondansatörlerin ömrü 200-300 saattir.
%90 aldığın kondansatör çin malı veya ucuz uzakdoğu ürünü olduğundan biraz LITE versiyon olarak üretilir, bilgin olsun.

power20

Afedersiniz 300 saat çok az değil mi? 12 gün aralıksız çalışsa bozulur.

Melih1802

Hocam burada hesap kondansatörün etiket değerindeki derecesi de hesaba katılmalı.
Örn: Ben 200 saat derken kondansatör sürekli 85° de 200-300 saat ortalamasından bahsetmiştim.
Forumdaki Fırat Deveci fxdev arkadaşımızın bu konu ile ilgili sitesinde yazmış olduğu detaylı makaleyi okuyabilirsin.

http://www.firatdeveci.com/kondansator-omur-hesabi/

lkryxk

Alıntı yapılan: Melih1802 - 16 Mayıs 2019, 08:08:25Temelde sorun olmaz. Fakat takacağın kondansatör söktüğünden çok daha kötü. Piyasadaki standart satılan kondansatörlerin ömrü 200-300 saattir.
%90 aldığın kondansatör çin malı veya ucuz uzakdoğu ürünü olduğundan biraz LITE versiyon olarak üretilir, bilgin olsun.

Alıntı yapılan: Melih1802 - 16 Mayıs 2019, 10:05:38Hocam burada hesap kondansatörün etiket değerindeki derecesi de hesaba katılmalı.
Örn: Ben 200 saat derken kondansatör sürekli 85° de 200-300 saat ortalamasından bahsetmiştim.
Forumdaki Fırat Deveci fxdev arkadaşımızın bu konu ile ilgili sitesinde yazmış olduğu detaylı makaleyi okuyabilirsin.

http://www.firatdeveci.com/kondansator-omur-hesabi/

Bilgi için teşekkür ederim. Kadıköye gittim bugün, bu kondansatörden bulamadım walla. Herkeste aynısı var. Hobiciler için getiriliyor. Neyse geldim takıp denedim, ama çalışmadı ekran. Görünürde başka bir sorun yok gibi bilemiyorum. Ancak bu kadar küçük bir kondansatörden okadar sıvı nasıl çıkar emin olamadım. Hepsini bir gözden geçirmem gerekiyor galiba.

Şöyle bir sorum var. Şimdi bu kartın arıza yapmasına neden olan sorun, şebeke girişinin bağlantı (plug) olduğu kısımda gevşeklikten dolayı bir uçta ark oluşuyor sürekli.. Bu ark nedeniyle zaten o giriş kömür olmuştu. Arızayı ekran çalışmayınca anladım. Ben açıp baktığımda bir akıntı gördüm, akıntının geldiği kandansatörü tespit ettim. Şimdi sadece kandasatör değil gibime geliyor. Böyle bir arızadan dolayı neler zarar görür acaba?

Teşekkür ederim.