31 Mayıs 2020, 05:21:32

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


IMEI neden değiştirilemez yapılmıyor.?

Başlatan Andromeda, 18 Mayıs 2019, 20:45:58

Andromeda

Bunun teknik veya başka bir nedeni mi var?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhendisbey

Soruya, soruyla cevap vereyim.

Imei bir cihazda hangi entegreye kayıt edilmeli?
A) Ayrı bir ROM Entegresi
B) İşlemci
C) Flash Hafıza
D) Modem
E) Hepsi de olur
F) Hiçbiri
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yesilu

imei nin varlığının nedeni gereği değiştirilemez olması lazım zaten, çinliler malum sebeplerle değiştirilebilir yapmış. piyasadaki marka telefonlarda değiştirilebileceğini zannetmiyorum. işlemcinin rom unda olmalı.

Melih1802

Cep telefonları çıktığında 7 yıl boyunca IMEI Flash entegresinde saklanıyordu. Bu süre zarfı boyunca Motorola da çalıştım.

muhendisbey

Güzel cevap,
IMEI flash hafızada saklanırsa değiştirilebilir. Bunu üreten kişi ne kadar saklasa da mecburen servis elemanlarının anakart değişimi yaptığında telefonun imei'sinin değiştirilmemesi, telefonlara kolay şekilde imei oluşturmak için yaptılar. MAC adresinin saklandığı PROM şeklinde bir yapı kullanmadılar. Öyle olsaydı servis işleminde (buna Türkiye'de dahil) sıkıntı çıkacaktı. Yedek parça olarak getirtilen anakartların her birine ayrı imei verilecek, bunların da hepsi BTK'ya kaydı olacaktı. Belki kullanılmayacak bile ama kayıt ıvır zıvır masrafıyla uğraşıyorsun. Kaldı ki kullanıcının aynı imei'yi talep etme hakkı da var. Kutudaki imei ile cihaz imeisi tutmuyor olsa sıkıntı değil mi? Bir de kasada değişiklik yapmalı. Kurallar gereği imei telefon üzerine yazılmalı. Kiminde sim kart yuvasında, kiminde arkasında, kiminde kasa içerisinde, kiminde pilin arkasında bir yere. Bir de adama ikinci iş bunu değiştirmeli. Niye uğraşsın?

Şu anda da (gerçi sadece qualcomm snapdragon'u biliyorum ama) imei, mikrodenetleyici üzerinde bulunuyor. Hatta bazen kendi kendine imei silinmesi, bluetooth adresi silinmesi gibi durumlar olabiliyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.


Mehmet Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Andromeda - 18 Mayıs 2019, 20:45:58Bunun teknik veya başka bir nedeni mi var?

Nokia 2. kuşak telefonlarında Imei yi PROM'a yazdığı halde hackerlar bir yolunu bulup değiştirmeye başladılar.
Çipi değiştirip birkere programlanabilen hafıza da yeni imei oluşturarak çözdüler..

Demekki hısıza kilit olmaz..
Mutlaka kırmanın bir yolunu bulur. :D

mozkan87

Bir ara Samsung J150 model telefonum vardı, çeşitli tuş kombinasyonu ile IMEI sıfırlanabiliyordu, kullanmayı bırakınca denedim bildiğiniz *#06# den sonra 0000000 ile devam eden bir IMEI li telefonum oldu.  :D