Beyaz pcb transfer kağıdı tavsiyesi.

Başlatan mustafa_cmbz, 18 Mayıs 2019, 20:19:11

a.zorba

Alıntı yapılan: Ümit COŞKUN - 20 Mayıs 2019, 09:58:05Plakete hiç yapışmıyormu ? Videodaki gibimi çıkartıyorsunuz ? 
videoda kagit da plaket e geçmiş bu ince yollarda sorun olur
bazı kısımlar plakete geçmemiş buda olmamış
eskiden çekdigim bir video  burda
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

a.zorba

[IMG]https://resmim.net/f/IuplFG.jpeg[/img]
lamınasyon öncesi

[IMG]https://resmim.net/f/kJ8Fzy.jpeg[/img]
 laminasyon sonrası

[IMG]https://resmim.net/f/7niOVS.jpeg[/img]
 eritme işlemi sonrası

bir iki hata var onlarda drum kaynaklı
kullanılan kagıt newprint 4001
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

bilal0052

Newprint 4001 etiket kağıdı ile bende denedim. Yapışkanlı kısmı alıp attım bir tek kenarlarda kalan parça kaldı ve  arkada kalan parlak ince kağıda çıktı aldım. Ancak çok uğraşmama ve her türlü toner ayarını denememe rağmen kağıda düzgün çıktı alamadım. Her denememde kağıtta mutlaka toner yapışmayan yerler ve sağa sola dağılmış toner parçacıkları kaldı. Kullandığım yazıcı samsung ml-2165. Bu etiket kağıdı ile deneyip düzgün çıktı alan arkadaşlar yazıcıyı hangi ayarda kullanıyor bilgi verirse çok sevinirim.
İyi çalışmalar.

a.zorba

arkada kalan parlak ince kağıdin üzerini temiz bir bez ile hafifce sil (yapışkan artıgı kalıyor onun için yazıcı bu alan a yazacak).
toneri çok koyu ayarlama .

kamilsorhan

Kadıköy de iyi bilinen bir fotokopi çeken yerden sert yüzeyler için ''Transfer kağıdı'' almıştım
smd FT232 nin tüm bacaklarını ve diğer yollarını hiç hatasız çıkarmıştı.Şu an İstanbul dışında olduğum için yaptığım örneği gösterme imkanım yok.Transfer kağıdını tavsiye ederim.Eğer denemek isterseniz ve bahsettiğim fotokopi çeken yerden alırsanız kullanımı hakkında kısa bir bilgi alın.

bilal0052

Cevaplar için teşekkür ederim.
Her türlü denemeyi yaptım sildim denedim yazıcı ayarlarından kağıt türünü değiştim koyuluğu değiştim. Ancak ne yaptımsa new print etiket kağıdına düzgün çıktı alamadım. Mecbur son çare kuşe kağıda çıktı alıp ütüleyip suya atarak pcb yi yaptım. Bu kağıt olsaydı çok güzel ve pratik olacaktı. Suyla, kağıt artığıyla falan uğraşmayıp güzel çıktı almayı isterdim. Belkide yazıcım bu işe uygun değildir ilerde yazıcıyı değiştirip birde öyle denicem.

ÜC

Newprint için el alışkanlığı ve biraz tecrube gerekiyor , sıcaklığını ve ütünün pcb üzerinde bulundurma süresini çok iyi ayarlamak lazım .
   Mustafanın tavsiye ettiği kağıdın adı Tanex fotoğraf kağıdıdır , 150 gr olanları fazlasıyla yeterli , fiyatı 25 adet 16 tl civarında.Ütünün sıcaklığını sonuna kadar açıp araya fazaladan kağıt koymadan hafif esmerleşene kadar ütüleyin soğuyunca çıkartın.Toner kalın gelmiş ise hafif yayılma yapabilir sıcaklığı düşürmeniz lazım bu durumda.Bu kağıdı kullaıpta beğenmiyen olacağını hiç sanmıyorum.
    Kağıdın özeliği var , baskı alacağınız parlak yüzey çok ince saydam bir malzemeyle kaplı, sıcağın etkisiyle malzeme eriyor ve kağıttan kurtuluyor.Üzerindeki tonerde pcbde kalıyor .Baskıdan sonra dikkat ederseniz tonerin yüzeyi siyah değil gri bir renkle kaplıdır ve kağıt üzerinde pcb nin izlerini görebilirsiniz,sanki kalıba dökülmüş gibi olur.Bu malzeme soğuduğunda tekrar kağıda yapışmıyor.Sanki bunu imal eden önce toner transfer için yapmış sonra vazgeçip fotoğraf kağıdına çevirmiş gibi.

bilal0052

Bir sonraki denememi dediğiniz tanex fotoğraf kağıdı ile yapıcam. Benim tek sıkıntım bu parlak kağıtlara yazıcıdan düzgün çıktı alamamam. Umarım bu fotoğraf kağıdı ile kolay çıktı alabilirim. Suya atma derdinden kurtulmak istiyorum.