Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

STM32F429I Flash Memory

Başlatan kododo123, 19 Mayıs 2019, 01:54:19

kododo123

Arkadaşlar merhaba,
Ben STM32F429I Discovery kartını ve ESP8266 modülünü kullanarak kendi oluşturduğum serverdan fotoğraf verilerini hexadecimal şekilde çekip kartın ekranında bastırmaya çalışıyorum. Ancak bu işlemi yaparken aldığım verileri kartın hafızasına kaydedip ordan okuma yapmam gerek. Bir fotoğrafı paketler halinde alıp hafızaya yazmaya çalışıyorum. İlk paketi yazdırıp okuduğumda sorun olmuyor ancak diğer paketleri aynı sektörün kalan kısmına yazıp okumaya çalıştığımda veri bozuluyor. Nasıl bir filesystem kurmam gerektiğini tam olarak anlayamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkürler.

apsis

Flash memory dediğin şey eeprom yerine rastgele kullanılamaz. Flash memory'de aynı zamanda işlemciye yazdığın program da burada bulunur. Bu yüzden verin de bozulur programın da bozulur. Bunun için verilerini SECTOR'lerden boş olanları dikkatlice tespit edip yazdırman gerekli. Eğer yeteri boş alanın yoksa başka çözüm bulman gerekli. Ayrıca her ne olursa olsun flash bölgesine veri yazıp okumayı ben sağlıklı bulmuyorum.

En güzel çözüm SDIO ya da SPI ile bir hafıza kartına veri yazmaktır.

Eğer zaten hafıza kartına yazıyorsan yukarıda yazdıklarımı ciddiye alma :)
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

Mucit23

STM32F429I Discovery'de harici Ram'var. Eğer fotoğrafları anlık alıyorsan geçici olarak RAM'de depolayıp ordan ekrana aktarabilirsin. Bir kere alayım sonra ordan sürekli okuyayım diyorsan eğer SD kart benzeri bir hafıza birimi olması gerekir.