11 Ağustos 2020, 15:58:21

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d


MikroC Arm UART hatası

Başlatan universitelim54, 20 Mayıs 2019, 14:09:52

universitelim54

MRb. Arkadaslar mikroc arm ile uart üzerinden bilgi alışveriş uygulması yapmaya calısıyorum. ancak logic analizerda datalaeı goremıyorum . Sorunun frekans ayarlarında oldugunu düşünüyorum. frekans ayarları için tecrubeli bir arkadasdan yardım rica ediyorum .
universitelim54

Cubemx ile mikroC nasıl ayarlanacak ... işlemcinin 168 mhz de koşturarark SPI ve UART birimlerini kullanmak istiyorum .. lütfen yardım edin.

Tagli

CubeMX'te clock ağacını görebilirsin. Bu çok faydalı oluyor. Hatta verdiğin clock değerlerine göre CubeMX bazı bölme oranlarını kendisi otomatik hesaplıyor. Bölme oranları tespit edildikten sonra CubeMX'ten bakıp kendi MikroC ayarlarını ona göre yaparsın. Sanırım sonunda USART'ın bağlı olduğu peripheral clock frekansını netleştirmen gerek. USART baud rate ayarları, o modüle giden clock frekansına bağlıdır ve ayarları yapabilmek için bu değeri bilmen gerekir. MikroC bu işin ne kadarını kendisi yapıyor bilmiyorum.
Gökçe Tağlıoğlu


universitelim54

Selim hocam kitabın hangi bolumunde clock ayarları var. Kitabı temin ettim  usart için hangi frekansta ayarlamalıyım

universitelim54

Araştırmaktan yoruldum.. projem yarım kalacak lutfen mıkroc Arm için usart ve SPI haberlesme yapabilmem için dogru ayarların ne oldugunu soyleyebılırmı..

ahuramazda

Pek kullanılan bir derleyici değil anladığım kadarıyla. Derleyicinin kendi forumunda sorarsanız daha hızlı yanıt alabileceğinizi düşünüyorum.

universitelim54

mikroc arm için tek bu form var. kitaptakının aynısını yapıyorum yınede farklı baut hızları ortaya cıkıyor .. verı gıdıyor ama 9600 baut hızı yerıne 67501 gıbı bır bayt hızı ıle ılestım saglanıyor. bunuda logıc analızatorde goruyorum .

universitelim54

Çözüldü.. Çözüm mikroC ARM de haberleşme portu tanımlarken farklı bir kutuphane içinde rs 232 ayarlarını yuklemıstım. main dosyası ıcınde maın ana fonksıyonunun hemen altında tanımlayınca problem duzeldı. bosuna frekans ayarları ıle oynamısız ..