50V 40A Smps Güç Kaynağı , Kaynak da yapıyor (DIY)

Başlatan devrecii, 20 Mayıs 2019, 17:33:49

devrecii

Evet arkadaşlar yine ben  :P 

Minik bir güç kaynağı/kaynak makinası.Minik ama 2000w , 80 amper kaynak yapabiliyor 2.5,3.25 kaynak çubukarını sorunsuz yakıyor videoda kaynak işlemi var.

Devre karmaşık gibi görünse de öyle değil, çizilince zor gibi görünüyor, daha önce verdiğim kaynak makinası devresi belki en kolay devre imiş fakat kıymeti bilinmedi.

devrecii

Vay be dönüp bakan bile yok böyle şeylere ha  püüüü :-\

Erol YILMAZ

Tebrikler iboibo,
Ramazan da iftar öncesi simdi kardeslerimizde yemek telaşı vardı.
Onun icin bakamamışlardır.

Öncelikle tasarımlarındaki pratiklik ve minimalizm hepimize ders olacak nitelikte.

Bu direkt olarak 0...50v 0..40A ayarli bir güç kaynağı speklerinde bi cihaz ise müthiş birsey.

Yalniz bu cihazi  kendi masaustu icin yapmak isteyen bi kardesimiz olsa şemadan baska bisey bulamayacak.

Şunun için guzel bir pcb hazirlasak, nasıl olur?

Okan AKÇA

Forumda uzun zamandır konulara ilgisizlik hat safada bu benim icinde gecerli çok guzel bir çalışma tebrik ederim.

Epsilon

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 20 Mayıs 2019, 21:04:35Bu direkt olarak 0...50v 0..40A ayarli bir güç kaynağı speklerinde bi cihaz ise müthiş birsey.

Yalniz bu cihazi  kendi masaustu icin yapmak isteyen bi kardesimiz olsa şemadan baska bisey bulamayacak.

Şunun için guzel bir pcb hazirlasak, nasıl olur?

Bence süper olur  :)

tekosis

yıllardır dikkat ediyorum her yaz döneminde bu yavaşlama oluyor, üniversitelerin derse başlamasıyla hareketlilik de başlıyor.

@iboibo eline sağlık, güzel çalışma
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Mucit23

Tebrikler @iboibo

Güzel bir PCB olursa bende yapıp kendi envanterime ekleyebilirim. Çok karmaşık olmayacak. Videodaki gibi Tek kanal 0-50V 0-40A oldukça yeterli. Basit bir Voltmetre ve Ampermetre ile harika bir cihaz olur.

devrecii

Teşekkürler arkadaşlar, sitenin bu durumuna alışkınım , zaten şaka yollu yazmıştım . Siteye girip bu başlığı açtığımda baya kalabaktı 16kişi vardı, neyse  önemi yok defalarca konuştuk sitenin durumu hakkında.

Esas benim canımı sıkan olay Youtube da kullanıcı sayısı hiç artmıyor, o kadar proje yaptım tık yok , yanlış anlaşılmasın amacım youtuber olmak değil ama 10bin,20bin vs kişi abonemiz olsa kötü mü olur ? mesela bi çalışma yapsak bir program yapsak bunun tanıtımını yaparız bu çok değerli bir şey bence.

10bin i geçtim 200 küsür abone var 1 aydan uzun süre video yollamayınca kaçıp gidiyorlar çoğu hindistan tayland bir de amerikadan çok var türk çok az belki on kişi.

---
Bende pcb var fakat deliksiz , malzemeler üstten lehimleniyor altta soğutucu igbt,diyotlar var.

Kaynak yaparken ısı problemi sadece konnektörlerde oldu fakat aralıksız 40Amper çekeceğim derseniz çok mükemmel konnektörler gerekir .

içeride 0.3A lık çok hızlı dönen fan koydum mcu ile kontrol edliyor Amperle orantılı artıyor hızı kutunun içinde ısı problemi yok en fazla 50C gelip takıp kalıyor sıcaklık.

İgbt den çok trafodaki teller ısınıyor ayrıca.

Mucit23

Youtube işi derya deniz. Bu güç elektroniği çalışmaları çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyor ondandır sanırım.

"Arduino ile RC araba yapımı" videosu çekerseniz binlerce kez izlenebilirsiniz.

Epsilon

@iboibo projeniz çok güzel ama ben youtube kanalınızı bugün gördüm .Tanıtımı eksik kalmış gibi sanki.

Bu güç kaynağının örneğin 10 Amp ve 40 amperlik iki versiyon şeçeneği de  olabilir mesela

tekosis

üzerinde oturuyorken güç kaynağımı nasıl patlattım, probları nasıl gözüme soktum videoları çekilse daha fazla izlenir. Ülke insanımızda üretim derdi olmayınca sonuç böyle oluyor ne yazık ki.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

devrecii

Haklısınız, zaten o tip adamları izleyen tayfadan ne hayır gelir üye olsa ne olur , olmasa ne olur. Youtube iyice zıvanadan çıktı ,bence iyi yapmıyorlar kendi ayağına sıkıyorlar, ne kadar bu böyle devam edecek .

Kullandığım pcb bu fakat tl494 tarafı sığmadı, bayağı bi teller lehimleyerek hallettim , pcb çizeceklere bi yol gösterici olabilir.

Fakat igbt lerin altta kalması çok sıkıntı, bi patlasa ayvayı yedim en az bir günlük iş var tekrar sökülüp takılması için.  Bir de şans , kullandığım igbtler sahte.

Çinden 50 amper igbt ismarladık adam şu resimde ki igbt yi gönderdi. Artık kaç amper bilmiyorum  çok olmadığı kesin belki 10amp.

Soldaki gerçek 50amp sağda ki  de kullandığım. Ama kaynak yaptı işte, ısınmıyor da. 

devrecii

Alıntı yapılan: Epsilon - 20 Mayıs 2019, 23:27:28@iboibo projeniz çok güzel ama ben youtube kanalınızı bugün gördüm .Tanıtımı eksik kalmış gibi sanki.

Bu güç kaynağının örneğin 10 Amp ve 40 amperlik iki versiyon şeçeneği de  olabilir mesela

Devrede hiçbir değişiklik yapmak gerekmiyor sadece değerler değişecek bir de tabi ferritlerin büyüklüğü isterseniz 50v-200A yapın sadece ferritler , dirençler , transistörler değişecek o kadar şemada bir değişiklik gerekmiyor.

50v-10A yaparsanız bir de smd kullanırsanız daha minicik bir güç kaynağı yapabilrisniz.

sinus

Elinize sağlık.

Açıkcası güç elektroniği benim için uzak olduğum bir alan. Bobinler, trafolar, yüksek güç korkutucu geliyor. Ben bu cihazı yapsam fişe takmaya korkarım :)

Bu şekilde hazır değilde, adım adım tasarımı anlatsanız daha yararlı olur diye düşünüyorum.

Kolay gelsin..

Erol YILMAZ

Güç kısmı bunun gibi PACK bişe olsa pratik te olurdu.
https://img.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/490506_3176443.pdf

Sürücü devresi  ve trafodan kurtulmuş olurduk:)

Www.devreci.xyz    adresi var mi?