50V 40A Smps Güç Kaynağı , Kaynak da yapıyor (DIY)

Başlatan devrecii, 20 Mayıs 2019, 17:33:49

KONYALI

Elinize sağlık hocam herkesin ilgi duymadığı bir konuda güzel bir çalışma yapmışsınız.
Açıkcası videoyu izlerken korku filmi izler gibi hissettim. Kamerayı sabitleyip bir masa üzerinde yeteri kadar aydınlatılmış bir ortamda video kaydı yaparsanız izleyenlerin daha çok beğenisini kazanırsınız.

devrecii

Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 21 Mayıs 2019, 14:05:59Güç kısmı bunun gibi PACK bişe olsa pratik te olurdu.
https://img.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/490506_3176443.pdf

Sürücü devresi  ve trafodan kurtulmuş olurduk:)

Www.devreci.xyz    adresi var mi?

Güzel bir ürünmüş Türkiye şartlarına göre de baya ucuzmuş, iki igbt de yedekte olur .

Eğer  tl494 ve tüm malzemeleri smd yapıp çift taraflı pcb kart tasarlanırsa çok küçük ve klas bir ürün oraya çıkar  ::ok

Aslında sinyali mcu dan verebilmekte mümkün ama tl494 den çok memnun kaldım , önceden korkuyordum içindeki opamplar smps katından gelen sinyallerden etkilenip osilosyona girecek diye. Fakat yağ gibi akıyor sg3525 bilmiyorum ama tl494 iyi imiş.

Bobin sarma işinden neden bu kadar korkuyorsunuz  :)  5 tane teli yanyana alacaksın sayısı kadar saracaksın bu kadar.

Sitem aktif değil.

devrecii

Alıntı yapılan: KONYALI - 21 Mayıs 2019, 15:30:56Elinize sağlık hocam herkesin ilgi duymadığı bir konuda güzel bir çalışma yapmışsınız.
Açıkcası videoyu izlerken korku filmi izler gibi hissettim. Kamerayı sabitleyip bir masa üzerinde yeteri kadar aydınlatılmış bir ortamda video kaydı yaparsanız izleyenlerin daha çok beğenisini kazanırsınız.

Işık konusunda haklısınız birde kamera tutucu bir demir yapacağım.

Videoda çözünürlük çok güzel olarak youtube yüklüyorum fakat kendisi codec i her şeyi değiştiriyor çamur gibi görüntü ortaya çıkıyor.  Bu konuda bilgisi olan bir arkadaş yazarsa çok sevinirim cözünürlük codec vs ne olacak ki youtube bunu bozmayacak.

Epsilon

@iboibo  pcb için malzeme yerleştirme detayı yokmu? Bu şekilde sanırım siz bile pcb ye montajını yaparken zorlanırsınız
Alıntı yapılan: Erol YILMAZ - 21 Mayıs 2019, 14:05:59Güç kısmı bunun gibi PACK bişe olsa pratik te olurdu.
https://img.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/490506_3176443.pdf

Sürücü devresi  ve trafodan kurtulmuş olurduk:)

Www.devreci.xyz    adresi var mi?
Bu driver devresi ile bir versiyonunun şema ve PCB si ares vb bir yerde çizilmiş olarak hazırlasanız süper olurdu.

Erol YILMAZ

Ares mi? Hic kullanmadim.
Sen biliyo musun Ares'i ?

Epsilon

@Erol YILMAZ
Sizden alıntı yaptım ama sözlerinize katılıyorum anlamındaydı.Devreyi tasarlayan @iboibo içindi sözlerim.

Bu forumda proteusu benden çok daha iyi kullanan arkadaşlar vardır.Bende elimde geleni yapabilirim örneğin bu sürücüyü satın alıp @iboibo ya gönderebilirim

OptimusPrime

Alıntı yapılan: iboibo - 20 Mayıs 2019, 23:01:21Teşekkürler arkadaşlar, sitenin bu durumuna alışkınım , zaten şaka yollu yazmıştım . Siteye girip bu başlığı açtığımda baya kalabaktı 16kişi vardı, neyse  önemi yok defalarca konuştuk sitenin durumu hakkında.

Esas benim canımı sıkan olay Youtube da kullanıcı sayısı hiç artmıyor, o kadar proje yaptım tık yok , yanlış anlaşılmasın amacım youtuber olmak değil ama 10bin,20bin vs kişi abonemiz olsa kötü mü olur ? mesela bi çalışma yapsak bir program yapsak bunun tanıtımını yaparız bu çok değerli bir şey bence.

10bin i geçtim 200 küsür abone var 1 aydan uzun süre video yollamayınca kaçıp gidiyorlar çoğu hindistan tayland bir de amerikadan çok var türk çok az belki on kişi.

---
Bende pcb var fakat deliksiz , malzemeler üstten lehimleniyor altta soğutucu igbt,diyotlar var.

Kaynak yaparken ısı problemi sadece konnektörlerde oldu fakat aralıksız 40Amper çekeceğim derseniz çok mükemmel konnektörler gerekir .

içeride 0.3A lık çok hızlı dönen fan koydum mcu ile kontrol edliyor Amperle orantılı artıyor hızı kutunun içinde ısı problemi yok en fazla 50C gelip takıp kalıyor sıcaklık.

İgbt den çok trafodaki teller ısınıyor ayrıca.

;) guzel calisma olmus ellerine saglik

Bu arada makyaj, cantamda neler var, perili ev, ev turu,.sturdum duydunuzmu gibi gereksiz ve teknik olmayan videolar cekersen izleyen sayin/abonen artar  :D
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

devrecii

Alıntı yapılan: Epsilon - 21 Mayıs 2019, 19:40:23@Erol YILMAZ
Sizden alıntı yaptım ama sözlerinize katılıyorum anlamındaydı.Devreyi tasarlayan @iboibo içindi sözlerim.

Bu forumda proteusu benden çok daha iyi kullanan arkadaşlar vardır.Bende elimde geleni yapabilirim örneğin bu sürücüyü satın alıp @iboibo ya gönderebilirim

Ben şu pcb programlarını kullanamıyorum o programda yapacağıma paintte daha hızlı çiziyorum.

Eğer yapmak istiyorsanız tavsiyem delikli plakette yavaş yavaş yapın.

O modul malzemenin huyunu suyunu bilmiyoruz bence bir iki deneme yapıp stm32 ile full dijital bir güç kaynağı yapmak daha mantıklı olur. Ama siz bilirsiniz.

Aliexpres ne olacak bilmiyoruz, igbtleri tanesi 0.5 dolardan 2 dolara almak mümkün (vergiler hariç  :D )

mehmet

Bobinler ve trafolar hakkında bilgi
verebilir misin?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

devrecii

Ana ferrit trafo 5cm/3cm/2cm toroid  zaten bu frekansda max 2200w verebiliyor.  42  primary , 9+9 sarım secondary   sekonder istenen çıkış volatıjına değiştirilebilir mesela 0-30v  yada 0-100v gibi tabi bir iki direnç de değişmesi de gerekir.

Esas sorun yeşil ferritin yanındaki sarı  trafo çünkü Türkiye'de bulunmuyor , bit pazarını dolaşıp bilgisayar power larından alıp içinden sökmek gerekiyor, kondasatörü de kullanılabilr, sarı nüve ama büyük olanlarından galiba 3.5cm idi genişliği , iki tane gerekiyor yanyana , mümkün olabilen en kalın telden 20sarım sarmak gerekli , işin en zor kısmı bu.

Demir ferrit yerine normal ferrit de kullnabilirsiniz ama büyük olması ve air gap olması gerekir. Televizyonların flybak trafosu kullanılabilir, büyükse tabi, sarım sayısı kaç olur deneme yapıp bulmak gerekir.

Current bobini var bu ise havalı bir plastik boru üzerine (kalem gibi) 5/20 sarım.

Gate driver bobini nolmarde 1.6cm yeşil kullandım özdisandan almıştım ama artık yok onun yerine 2-2.5 cm toroid üzerine 5 tane zil telinden 10 -12 sarım
büyüklüğe göre.

Girişte ki 220v filtre de ise 2cm yada daha  ferrit toroid trafoya kalın telden 20 şer sarrım  yönlerine dikkat ederek.

Yuunus

gate surucu trafolarin cikisini tvs yada zener diyotlarla korumaya alirsaniz pik voltajlardan korumus olursunuz, belki igbt ler ondan patliyordur.

muhittin_kaplan

Erol YILMAZ

devrecii

Herhalde önceki sayfada koyduğum resimler bu düşünceye neden oldu.

Eğer igbtler patlıyorsa devre yok hükmündedir, çöpdür .

Patlayan bir şey yok , hatta igbtler sahte olmasına rağmen patlamadı.

devrecii

Alıntı yapılan: digiman - 26 Mayıs 2019, 23:39:37gate surucu trafolarin cikisini tvs yada zener diyotlarla korumaya alirsaniz pik voltajlardan korumus olursunuz, belki igbt ler ondan patliyordur.

Gate driver bölgesindeki diyotlar bu işi yapıyor , mesela gate da  +15, -15 voltu asla geçemez diyotlar nedeni ile   ki senin bahsettiğin konu en basiti en problemlisi ise gate driver bobini ile gate kapasitesinin rezonansa girmesi problemi var işte igbtleri en çok bu patlatır.

Transistörlerin ikisi iletimde kalarak gate rezoanasını engelliyor. Bu nedenle gate driver bölgesinde full brigde kullandım, daha önce yaptığım kaynak makinasında ise faklı bir yöntemle gate rezonansını enllemiştim, çeşitli yöntemler kullanılabilir ama işin en zor ve en tehlikeli kısmı gate kapasitesinin rezoanansa girmesi ya da çınlaması diyelim.

Bu sadece bobin için sorun değil; Driver entegreleri için de sorun;
Mesela ir2110 ir2153 vs bu tip etegrelerde gate ile driver arasında uzun mesafe varsa rezoanans meydana gelir ve igbtyi patlatır.