10 Aralık 2019, 03:28:39

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d


Bluegiga ile Bluetooth Kullanımı

Başlatan BT, 28 Mayıs 2019, 16:33:04

BT

Merhaba arkadaşlar,
Ben ilk defa bluetooth ile uğraşacağım. Bu konuda uygulama yapmadım ve nereden başlayacağımı bilemiyorum. Tabikî teorik araştırma yaptım. Fakat kafam çorba oldu.

Bluegiga BLE112 kullanmak istiyorum. İki adet alıcı-verici modülüm olacak. Modüllerde MCU olarak STM32 kullanılacak.

Sorum şu: Bluegiga'ları neden bilgisayara bağlıyorum? Kullanmaya başlamadan önce konfigürasyon yapmak için mi? STM32 ile direkt olarak programlamak ve bilgi alış verişi yapmak mümkün değil mi? Yani tak-çalıştır olarak kullanılamıyor mu?
Adamların YouTube kanalında örnekler hep kendi evalboard'ları ile yapılmış. Ama ben evalboard kullanmayacağım ki. Ayrıca alıcı olarak kendi telefonumu da kullanmayacağım. Alıcı ve vericinin ikisi de benim kendi tasarlayacağım STM32'li kart olacak.

HC05'lerle ilgilenmiş ve proje yapmış bir arkadaşa sordum. HC05 benim istediğim gibi direkt olarak Arduino vasıtasıyla tak-çalıştır mantığında kullanılabiliyor. Benim istediğim de bu. Acaba Bluegiga ile bu yapılamaz mı?

Bu konuda yardıma ihtiyacım var. Lütfen bana hiç değilse ipucu verin. Türk forumlarda maalesef bluetooth ile ilgili yeterli konu yok.

Bluegiga'nın resmi YouTube kanalındaki videolaran birini ekledim.

Merak ilmin hocasıdır

iboibo

28 Mayıs 2019, 17:14:23 #1 Son düzenlenme: 28 Mayıs 2019, 17:28:09 iboibo
Bilisayara bağlamıyor bluettoh entegresine  program yüklüyor ve  bluetooth çipinin içinde ki cpu yu kullanıyor  stm32 kullnamaya gerek kalmıyor.

Normalde hc-05 ,ble 04 vs modullerde cipin içinde bir yazılım var ve bu yazılım hemen iletişim kurabilmeyi sağlıyor , AT komutlarını kullanabilmyi sağlıyor.

Bu kartta bu  yazılım var mı bunu araştırman lazım .

BT

Alıntı yapılan: iboibo - 28 Mayıs 2019, 17:14:23Bilisayara bağlamıyor bluettoh entegresine  program yüklüyor ve  bluetooth çipinin içinde ki cpu yu kullanıyor  stm32 kullnamaya gerek kalmıyor.

İki stm32 arasında ise hc -05 bluettoh dongle ile bağlantı kurabilirsiniz.

HC05 değil, bluegiga kullanmam gerekiyor. HC05 entegresi AT komutlarını destekliyor, ama bluegiga desteklemiyor.
HC05 AT komutlarını desteklediği için bilgisayarla hiç işimiz olmuyor. STM'den UART ile AT komutu atınca istediğimi yapıyor. Benim anlamaya çalıştığım "bluegiga için ne yapabilirim?"
Merak ilmin hocasıdır

iboibo

Programını yüklemen lazım çipe .

BT

Ürün datasheet'inde "Pre-programmed UART bootloader" ifadesi var. Benim anladığım kadarıyla önceden bir program yüklenmiş ve kullanıma hazır hale getirilmiş. Zaten 27 sayfalık bir datasheet koymuşlar siteye. Fikri olan yok mu?
Merak ilmin hocasıdır

leblebitozu

İki türlü kullanımı var senin istediğin BGAPI uart üzerinden mesaj tabanlı komut gönderebiliyorsun, yalnız bluetooth 4.0 modül bu hc-05 kolaylığını bekleme, açıkcası uğraştırıcı olacaktır, değmeyecekse hiç bulaşmamanı tavsiye ederim, daha kolay kullanımlı bir çok modül var.

https://www.silabs.com/documents/login/reference-manuals/Bluetooth_Smart_Software-BLE-1.4-API-RM.pdf