RLC devresi rezonansa getirmek

Başlatan magnetron, 29 Mayıs 2019, 11:52:14

magnetron

merhaba forum,

bir RLC devresinin rezonansa geldiğini anlamak için ne yapmalı ?

aklıma gelen inverterin çıkış akımı ve voltajını örnekleyip bir VE kapısından geçirmek ve kapının çıkışını RC filtreyle STM'nin analog girişine vermek

sinyaller çakışınca analog giriş en yüksektedir ve rezonansa gelmiştir diye düşünüyorum

peki opamp ile multiplier devresi VE kapısıyla aynı sonucu verir mi ?

tecrübelilerden tavsiye bekliyorum hangi yöntemi seçmeliyim veya başka hangi çözüm var

teşekkür

naschibo

Fonksiyon jeneratörü ile girisi besleyip (sinüs sinyali, 10Hz, 10Vpeak), cikistaki gerilim ile arasindaki faz farkina bakmak ve daha da güzeli cikistaki akimin genligini ölcmek olabilir.

z

RLC devresi seri rezonans devresi ise seri bagli L ve C nin uclarindaki gerilim (VL+VC) rezonans durumunda sifira yaklasir.

Eger paralel rezonans devresi ise paralel LC uclarindaki gerilim cok fazla yukselir.

Fakat bu rezonans devresini induksiyon isitma gibi guc aktaran yerlerde kullanacaksan is degisir. Artik L sade bir bobin degil transformatore donusur ve yukaridaki aciklamalar dogru olmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: z - 29 Mayıs 2019, 18:37:06RLC devresi seri rezonans devresi ise seri bagli L ve C nin uclarindaki gerilim (VL+VC) rezonans durumunda sifira yaklasir.

Eger paralel rezonans devresi ise paralel LC uclarindaki gerilim cok fazla yukselir.

Fakat bu rezonans devresini induksiyon isitma gibi guc aktaran yerlerde kullanacaksan is degisir. Artik L sade bir bobin degil transformatore donusur ve yukaridaki aciklamalar dogru olmaz.

@z kardeşimin yazdıklarına bir kaç ekleme yapmak istiyorum.
Aslında indüksiyon ocaklarında yük oluşturan R parametresi Fazla güç çekmeye başlar.
%100 trafo özelliğine sahip değildir.
Fakat genede bir rezonans devresidir.
Rezonans frekansını kesinleştirmek istiyorsanız..
kısa süreli bir puls ile yükleyip sıfırdan ne zaman geçtiğne baktığınızda..
size yarı periyodu verir. Tek puls ile doğal rezonansta salınıma geçer.
Bu hem paralel hemde seri RLC için geçerlidir.

Birde çekilen akımın ölçümüyle belirleyebilirsiniz.
Paralel devrenin minimum akım çektiği noktadaki frekans...
Seri devrenin maximum akım çektiği noktadaki frekans rezonans frekansıdır.
Ve akım tam sinüs eğrisi verir.
Ölçümler için Akım üzerinden gitmek daha sağlıklıdır.

magnetron

cevaplara teşekkür ederim

indüksiyon değilde ultrasonik plastik kaynak - kesim ile ilgili
çalışıyorum - inverter 3KW'a kadar çıkacak

benim yukarda söylediğim yöntem işe yarar mı ?
yani inverterin çıkış akımı ve voltajını örnekleyip kare dalgaya çevirip
VE kapısına verirsem tam rezonansta sinyaller üstüste binmez mi ?
VE kapı çıkışını RC filtre yaparsam rezonansta max voltaja ulaşmaz mı ?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: magnetron - 30 Mayıs 2019, 09:55:15cevaplara teşekkür ederim

indüksiyon değilde ultrasonik plastik kaynak - kesim ile ilgili
çalışıyorum - inverter 3KW'a kadar çıkacak

benim yukarda söylediğim yöntem işe yarar mı ?
yani inverterin çıkış akımı ve voltajını örnekleyip kare dalgaya çevirip
VE kapısına verirsem tam rezonansta sinyaller üstüste binmez mi ?
VE kapı çıkışını RC filtre yaparsam rezonansta max voltaja ulaşmaz mı ?
Anlattığın çok karmaşık..
Örnekleyip kare darbeye çevirmek niye..
Referans noktan akım olursa sıfırdan geçtiği nokta senin ya yükselen yada düşen sıfır noktandır.
Üreteceğin rezonatif darbeyi bu sıfır noktasını referans alarak yapmalısın.
Rezonansta verdiğin enerjiye dikkat etmek zorundasın.
Yük yoksa verdiğin enerji ve gerilim her darbede büyüyerek geri döner devreni tahrib eder.
Kısacası gerilim denetimi sınırlaması yapmak zorundasın. Paraleldede seridede durum aynıdır.

magnetron

sorudan vazgeçtim

magnetron

başka konu açmıyim burdan soruyim dedim

ultrasonik transducerlerin  hem paralel hem seri rezonans noktası oluyor
ben de inverterin çıkış akımını ölçerek bu noktaları tespit etmeye karar verdim

bunun için inverterin şebeke girişindeki triakı çok büyük açıda ateşliyorum
DC barada 45V falan oluşuyor

bu sırada inverterin frekansını +/- 1Khz taratıp max ve min akım noktalarını bulacağım

yalnız elimdeki şebeke girişindeki akım trafosu 50 Hz için - inverter çıkış akımını ölçmek için kullandım 28 Khz de çıkış vermiyor - ben de ACS +/-5A  akım sensörü kullanayım dedim bu sefer de akım ters dönünce STM32'nin analog girişini yakmıyim diye shottky diyotla doğrultacağım - fakat bu sensör 1 Amperde 185 mV veriyor yani shottky diyot henüz bu gerilimde iletime geçmiyor - yani küçük akımları ölçemiycem

bu sorunu nasıl halledebilirim ? (unipolar ACS Türkiye'de var mı bilmiyorum - zaten akım bipolar - unipolar ACS eksi akımda ne yapar bilemedim)

teşekkür

fide

Alıntı yapılan: magnetron - 08 Haziran 2019, 20:54:11başka konu açmıyim burdan soruyim dedim

ultrasonik transducerlerin  hem paralel hem seri rezonans noktası oluyor
ben de inverterin çıkış akımını ölçerek bu noktaları tespit etmeye karar verdim

bunun için inverterin şebeke girişindeki triakı çok büyük açıda ateşliyorum
DC barada 45V falan oluşuyor

bu sırada inverterin frekansını +/- 1Khz taratıp max ve min akım noktalarını bulacağım

yalnız elimdeki şebeke girişindeki akım trafosu 50 Hz için - inverter çıkış akımını ölçmek için kullandım 28 Khz de çıkış vermiyor - ben de ACS +/-5A  akım sensörü kullanayım dedim bu sefer de akım ters dönünce STM32'nin analog girişini yakmıyim diye shottky diyotla doğrultacağım - fakat bu sensör 1 Amperde 185 mV veriyor yani shottky diyot henüz bu gerilimde iletime geçmiyor - yani küçük akımları ölçemiycem

bu sorunu nasıl halledebilirim ? (unipolar ACS Türkiye'de var mı bilmiyorum - zaten akım bipolar - unipolar ACS eksi akımda ne yapar bilemedim)

teşekkür
acs712 datasheette opamplı bir devre var. Akım için amper başına voltaj çıkışı ayarlanabiliyor. Amper başına voltu 2-3 volt gibi alıp doğrulttuktan sonra direnc ile bölerseniz istediğiniz gibi okuyabilirsiniz.

Acs için referans vcc/2. 5volt beslemede pozitif alternans için çıkış vcc/2 + akım x 0.185, negatif alternans için vcc/2 - akım x 0.185.

Yani kısaca doğrultmaya gerek yok.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

magnetron

acs çıkışı negatife gidince demişim, aklımda akım trafosu kalmış, dalgınlık işte - o kadar da B12 alıyorum ama gene de unutkanlık oluyor :-)

neyse bugün karaköyden ACS712-5 Amper modul aldım kendi devreme output trafosunun çıkışına taktım ama istediğim sonucu alamadım - şebeke girişini triacla kontrol ediyorum çeşitli DC bara voltajlarında denedim ACS Vout çıkışı 80 mVpp geçmiyor şebeke girişindeki akım ise 0.5 ila 1.5 amper arasında değişiyor - frekansım 28 Khz
sormak istediğim; ACS bu frekansa mı çıkamıyor yoksa sahte olabilir mi ?
teşekkür