Mosfetler ile başım dertte

Başlatan emrah, 29 Mayıs 2019, 12:01:45

emrah

Merhabalar,

IRF 9540 model p mosfet resimdeki şemada 3A kontrol ediyorum bir problem yok ancak;,
piyasada irf 9540 yerine irf 9540N modeli temin ediyorum ve bu mosfette 1A de sorun yok ama 2A kontrol edince mosfet bozuluyor. Türkiyede satılan mosfetler de problem mi var acaba ?
şemadaki yere önerebileceğiniz ekonomik p mosfet var mıdır?

alexsi

Çinliler çok giden tipleri,çok miktarda ve ucuz basmak için lazer ile mosfetin üzerine yazip aynı tipleri farklı isimlerle basıp piyasaya sürüyorlar. Özellikle irf640 serilerinde çok yaşamıştım benzer durumu, hurda kartlardan kullanıp devam etmiştim. Piyasa elindeki stok eriyene kadar böyle. Uzak doğu tedarikçileri maalesef ya farketmiyorlar yada bilinçli yapıyorlar.
http://www.kontrolarge.com/ Bildiklerimiz öğrendiklerimiz kadardır. Ya bilmediklerimiz ..?

Yuunus

surme seklinizde problem var bence, piyasadaki en kalitesiz mosfetler dahi istediginiz akimin cok ustune cikar.Gate  source arasini olcun kac vol geliyor, mosfet tam iletime sokacak gate voltaji gelmiyorsa en baba mosfette olsa bozulur, yada asiri isinir.

power20

Otokuplorün iki tarafındaki şaseler ortak.
Burada optokuplör adeta sorun üretmek için kullanılmış. Bunun yerine butonu geyt ile toprak arasına takmak daha uygun olur. (Butona 1k seri direnç ekleyelim)

Bu şekilde mosfet ısınmıyorsa optokuplörün yanlış kullanıldığı kesinleşmiş olur.

ilyas KAYA

Daha önce böyle bir mosfet sürme ne gördüm ne duydum. Led üzerinden mi sürülmüş o? Bu devreyi kim yapmış?
En basitinden TLP 250 ile sürebilirsiniz.

http://tahmidmc.blogspot.com/2013/05/using-tlp250-for-isolated-mosfet-gate.html?m=1

abstruse

mosfeti süremiyorsun high side sürmek zorunda mısın nasıl bir yükün projen var low side n kanal daha ucuza çözebilirsin sürme açısından da daha randımanlı ve basit devreler kullanabilirsin.

Melih1802

emrah

cevaplarınız için teşekkür ederim,

Alıntı yapılan: digiman - 29 Mayıs 2019, 21:29:42surme seklinizde problem var bence, piyasadaki en kalitesiz mosfetler dahi istediginiz akimin cok ustune cikar.Gate  source arasini olcun kac vol geliyor, mosfet tam iletime sokacak gate voltaji gelmiyorsa en baba mosfette olsa bozulur, yada asiri isinir.

gate source arası 12V ile mosfeti açıyorum. ilimde başka yerden aldığım ırf 9540 var onda problem yaşamıyorum. 9540N serisin de problem olmaya başladı. datasheetlere bakıyorum aynı değerler.

Alıntı yapılan: Kılıç - 29 Mayıs 2019, 23:55:03Otokuplorün iki tarafındaki şaseler ortak.
Burada optokuplör adeta sorun üretmek için kullanılmış. Bunun yerine butonu geyt ile toprak arasına takmak daha uygun olur. (Butona 1k seri direnç ekleyelim)

Bu şekilde mosfet ısınmıyorsa optokuplörün yanlış kullanıldığı kesinleşmiş olur.

simulasyonda şaseler ortak. normal denemelerimde opto transistör gibi elemanları denemedim daha.
Alıntı yapılan: Melih1802 - 30 Mayıs 2019, 07:16:59

24V olduğu zaman devre nasıl olmalı peki ?

Melih1802

24v için aslında mosfet driver kullanman çok daha iyi olacaktır.
R1 47K olsun. Gate ile gnd arasına 15v zener iyi olur.
Yinede ben işi sağlam tutmak için N kanal ve gate driver entegre kullanmayı tercih ederdim.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: emrah - 30 Mayıs 2019, 08:23:55cevaplarınız için teşekkür ederim,

gate source arası 12V ile mosfeti açıyorum. ilimde başka yerden aldığım ırf 9540 var onda problem yaşamıyorum. 9540N serisin de problem olmaya başladı. datasheetlere bakıyorum aynı değerler.

simulasyonda şaseler ortak. normal denemelerimde opto transistör gibi elemanları denemedim daha.
24V olduğu zaman devre nasıl olmalı peki ?

Sanki lineer bölgede çalışıyorsun.
24V 2A>48 Watt enerji yüklüyorsun yük ve mos a
Soğutucun warmı yokmu?

Linear Derating Factor 0.91 W/°C
Single Pulse Avalanche Energy 430 mJ
PD@TC = 25°C Power Dissipation 140 W (Maksimum soğutma yapısıyla üzerinde taşıyabileceği enerji)

Tawsiyem Lineer bölgeden çıkmak için yukarıdaki parametrelere uymak şartıyla Logic gate Driver kullanman.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

emrah

Alıntı yapılan: Melih1802 - 30 Mayıs 2019, 09:09:2124v için aslında mosfet driver kullanman çok daha iyi olacaktır.
R1 47K olsun. Gate ile gnd arasına 15v zener iyi olur.
Yinede ben işi sağlam tutmak için N kanal ve gate driver entegre kullanmayı tercih ederdim.
hocam benim devredede 12V zener var. vgs 12V ta iletime geçiriyor. 18V zener ile de denedim ama sonuç aynı.
neden Pkanal önerilmiyor? devre çıkışını pnp kullanmam gerekiyor buda p kanal kullanmamı gerektiriyor. benzer devreyi n kanal ile yaptım hicbir problemim yok.

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 30 Mayıs 2019, 09:10:32Sanki lineer bölgede çalışıyorsun.
24V 2A>48 Watt enerji yüklüyorsun yük ve mos a
Soğutucun warmı yokmu?

Linear Derating Factor 0.91 W/°C
Single Pulse Avalanche Energy 430 mJ
PD@TC = 25°C Power Dissipation 140 W (Maksimum soğutma yapısıyla üzerinde taşıyabileceği enerji)

Tawsiyem Lineer bölgeden çıkmak için yukarıdaki parametrelere uymak şartıyla Logic gate Driver kullanman.

p mosfet lineer bölgesi s geriliminden -2 ile -4V arası değilmidir?

Alıntı yapılan: mehmet - 30 Mayıs 2019, 10:17:23http://tinyurl.com/y2ufz5el

hocam bu önerdiğiniz devre ile benim şemadaki aynı mantıkla çalışıyor yani; kesimde iken Vgs 24V, iletimde iken Vgs 12V oluyor bende de ? bendeki led in ve optonun çok bir önemi yok gibi. önemli olan Vgs voltajı değilimi ? 

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: emrah - 30 Mayıs 2019, 12:26:41p mosfet lineer bölgesi s geriliminden -2 ile -4V arası değilmidir?
Alıntı Yaphocam bu önerdiğiniz devre ile benim şemadaki aynı mantıkla çalışıyor yani; kesimde iken Vgs 24V, iletimde iken Vgs 12V oluyor bende de ? bendeki led in ve optonun çok bir önemi yok gibi. önemli olan Vgs voltajı değilimi ? 
Voltaj olarak bakma..
Sen iletime geç dediğinde ne kadar hizlı iletime geçtiğinlede alakalı
Gate bir kapasitör.
Ne kadar hzılı şarj edersen lineer bölgeden o kadar hızlı uzaklaşırsın.
Yani uyguladığın darbenin yükselme düşme eğimi ilede alakalı.

zipzip

Devreyi tartışmayacağım hiç, ancak yeni mosfet in sahte olma olasılığı yüksek. Rds değerini ölç katalog değeriyle karşılaştır. Çok büyük çıkarsa sahtedir.

power20

Sahtesi niye daima kötü oluyor? Daha iyi ve sahte ürün olmuyor mu?