Mosfetler ile başım dertte

Başlatan emrah, 29 Mayıs 2019, 12:01:45

emrah

D ile S yi direk ölçerek mi direnç değerini görürüm?

24v ta En basit şekilde deniyorum, vgs  ye paralel 18V zener ve 10K direnç, gate ye 1k ile şaseye çekiyorum 2A geçince ısınıp bozuluyor sogurltucu yok. 1a de az ısınma ile çalışıyor. Datasheet 100v 23A gibi değere sahip rds 0.117 ohm

power20

Mosfette geyt voltajı sınırlamak için, zener 18V değil 12v olması gerekir.(değişmediyse) Igbt için 18V.

mehmet

Alıntı yapılan: Kılıç - 30 Mayıs 2019, 23:57:07Mosfette geyt voltajı sınırlamak için, zener 18V değil 12v olması gerekir.(değişmediyse) Igbt için 18V.
Malzemelerin ilgili bilgilerini, dökümanlarından
öğrenmek gerekli.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

zipzip

Alıntı yapılan: emrah - 30 Mayıs 2019, 23:19:45D ile S yi direk ölçerek mi direnç değerini görürüm?

24v ta En basit şekilde deniyorum, vgs  ye paralel 18V zener ve 10K direnç, gate ye 1k ile şaseye çekiyorum 2A geçince ısınıp bozuluyor sogurltucu yok. 1a de az ısınma ile çalışıyor. Datasheet 100v 23A gibi değere sahip rds 0.117 ohm

Vds gerilimini ölç, şekildeki ampermetrenin gösterdiği akıma böl Rds değerini bulursun. Rds değeri yükseldikçe mosfet üzerindeki kayıplar artacak ısınma da artacak, yeterince soğutma önlemi alınmamışsa bir müddet sonra bozulacaktır. Anlatımlarından bu yönde bir sonuç bekliyorum.