Frekans ölçme Sorun

Başlatan rayman, 30 Mayıs 2019, 16:33:55

rayman

Arkadaşlar bir ara Dijital Amplifikatör ile ilgili problemler soruyordum beni 3 ay uğraştırdı. Ama sorun okadar güzel vede beyin yakan tabiri ile rasgele deneye deneye buldum. Sorun , giriş sinyali , direk mosfetlerin yakınından geçince , tekrar osilasyona giriyordu. Yani çıkıştaki karen dalga kuvvetlendirilince  , giriş sinyalinin yakınından geçtiği için feedback yapıyor kendi arasında ve bu sorunu  düzelttim. Tabi yaktığım malzemenin haddi hesabı yok. Ama ilginç bir  durum. Şimdi ise , frekansı ölçerken frekans metreyi mosfetlerin gate ile artı prob. Diğer eksi prob ise eksi hatta olunca , frekans metrenin içindeki giriş bölücü kısmı devre yük olarak görüyor.  Fakat gate ile source arasında ölçerken ölçü aleti 3-5 volta kadar frekansı problemsiz ölçüypr. Ancak girişe frekans verdiğimde gate source arasında voltaj artıyor vede ölçü aletinin ölçebileceği voltaj aralığını geçtiğinden akım çekiyor sapıtıyor. Skop ile ölçünce sorun görmesssiniz 600 volta kadar ölçebiliyor..Bu durumda eldeki frekans metre ile smps yada mosfet kontrol ettiğinizde frekans nasıl ölçülür başka ?

RaMu

Yanlış anlama ama keşke Türkçe yazsaydın.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

rayman

Alıntı yapılan: RaMu - 30 Mayıs 2019, 20:23:24Yanlış anlama ama keşke Türkçe yazsaydın.
Olur mu yanlış yazmışım , hep telefondan kaynaklı düzelttim hepsini

devrecii

Dirençle voltajı böl diyecağim ama, frekansmetre ile hiçbir şey yapamazsın osiloskop şart. 

M.Salim GÜLLÜCE

Sinyali kapasitörden geçirip ölçersen sıkıntın kalkar diye düşünüyorum.

rayman

Kapasitör alternatif akımı geçirebişşr. Zaten giriş bölümünde frekans metrenin bölücü devresinde direnç kondansatör var.Buna rağmen yük olarak görüyor. Merak ettiğim frekans sabit değilde değişken olunca , gate source kısmı neden alım çeker ? Birde gazlardan biri ters olunca yine frekansı okumoyor yanacak diye korkuyorum.

RaMu

Frekansmetrenin ve ölçtüğün devrenin şemaları varsa
şemalardan bakıp yorumlanması daha doğru olur.
Birde frekansmetrenin beslemesi ile ölçtüğün devrenin beslemesi aynı mı yani
frekansmetre izole durumda mı?
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

rayman

Birisi ölçü aletindeki frekans metre diğeri ise dışıedan harici beslediğim..

M.Salim GÜLLÜCE

Empedans uyumsuzluğu olması mümkün.
Genelde rezistif olarak verilir.
Ama Kapasitif olursa belli bir frekans üzerinde yük oluşturması doğal.
Gate lerde aslında kapasitör.
Doldur boşalt yapısıyla aç kapa eylemine girdiğinden akım çekmesi normal.

Konunun dışındamıyım bilemedim.
Empedanslarını bi kontrol edin bence