Esnek plastik malzeme ?

Başlatan gevv, 02 Haziran 2019, 16:59:28

gevv

merhaba,

tavuk yolma makinesi yapacağım en önemli parça plastik parmak denilen malzeme 100....150 adet gerekli ama fiyatları yüksek

bunun yerine ne kullanılabilir  ucuz yollu işleyip kullanmak için benzer farklı bir malzeme varmıdır veya  basit bir kalıp yapıp  üretebilirmiyim

https://www.aliexpress.com/w/wholesale-chicken-plucker.html

mustafa_cmbz

TPU plastik iş görür sanırım.

z

Silikon malzeme ile kaliplayabilirsin.

Yuksek shore degerli silikon alman gerekecek. (RTV20 yumusak kalir.)

Insaat silikonu da isini gorur. Bu silikonu bir canaga koyup icine ekleyecegin misir nisastasi ile sertligini ayarlayabilirsin.

Geriye tek bir sey kaliyor. Kalip yapmak. Bunu da resmini verdigin lastikten bir iki tane alip RTV20 ile kendin yapabilirsin.

Silikon ve misir nisastasi ile yapmaya karar verirsen kaliba dokmede zorlanabilirsin iri siringa vs kullanman gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Bir de fotodaki malzemeyi eczanelerde satilan serum hortumunun parcalarina benzettim.

Tibbi sarf malzemelerinden isini gorecek bir seyler cikabilir.

ilyas KAYA

Lâstik eldivenin içine silkonu sıksak donduğunda tutucu özelliği olan ve bu esneklikte bir malzeme çıkmaz mi :)

Edit : bak Ne buldum: kaucuk buzağı memesi

gevv

Bilgiler için herkese teşekkürler cevapları okurken aklıma geldi pcv cam köşelerde kullanılan mastik denilen silikon işimi görür en ucuzu oydu bayada sağlam ama kalıplayınca ne kadar iş görür denemek lazım tahminimce fazla yumuşak olacak mısır nişastası ile ayarlarım teşekkürler @z hocam

Aslında hazır sıcak silikon çubuğunu işleyip kullanabilirim gibi ama oda biraz ince

@z hocam bu rtv20 1 kilosundan kaç tane parça yapılabilir tahminen

Ersin

Vinç kumanda ve benzeri kutularda kauçuk rakor var , yedek malzeme olarak satan var mı bak yada üreten firmaya sor.
Kauçuk/silikon hortum keserek yapılabilir  , ucu illa kapalı olması gerekmiyor diye biliyorum,yeğen yapmıştı bayrama gidince bakacam ne kullanmış, yalnız verilen linkteki resim küçük,daha büyük ve uzun kullanmıştı.Hindi ve ördek te temizleyebiliyordu.

z

RTV20 cok yumusak kalir.

Tahminen 20-25 tane.

gevv

Teşekkürler @Ersin hocam çok iyi olur

@z hocam araştıracağım kullanılacak silikonun shore değeri ne olmalı rtv20 verilerine göre karşılaştırırım

z

Bir ara sert silikon kullanmistim ama serligini tanimlayan rakami hatirlamiyorum.

Silikon saticilari yardimci olurlar.

FullMetal

Eğer gıda işinde kullanılacaksa her çeşit (inşaat) silikon kullanılamaz sanırım ? Değil mi? Yanlışmıyım?

Ersin

90 tane 75 kuruştan almış , Türkiyede üreticisi var dedi ama firma adı link hatırlamiyor.Söz konusu 2 sene once.
Eski dik çamaşır makine modife , aralıklarına baktım pek seyrek değiller 90-100 tane sana yeter.
Malzeme  içi dolu lastik yada kauçuk , kesinlikle plastic değil,daha çok araba dış lastik gibi bir malzeme.

ilyas KAYA

2.5 tl ye satıyorlar

Tüy yolma parmağı diye geçiyor.

https://www.kulucka.com/tuy-yolma-parmagi

z

Alıntı yapılan: FullMetal - 02 Haziran 2019, 18:55:08Eğer gıda işinde kullanılacaksa her çeşit (inşaat) silikon kullanılamaz sanırım ? Değil mi? Yanlışmıyım?

Tavugun gidaya donusmesi yolunduktan sonra baslar. Gene de standartlara bakmak lazim.

erkan614

Kullanacağın mazeme slikon
Bu işi yapan firmalar contadan oringe medicalden her sektöre üretim yapıyorlar
İstediğin özelliğe göre kalıbı işlenip dökülebilir
Silikon insan vicudunun kabul ettiği tek plastik bazlı madde