Paralel levhalı kapasitorün sığasını hesaplamak

Başlatan z, 06 Haziran 2019, 05:02:36

z

Paralel levhalı kapasitörün her bir levhalasının alanı A, aralarındaki mesade d olsun.

Metal levhalar arasına d/4 kalınlığında Eps1 değeri olan dielektrik koyalım. Geri kalan 3d/4 aralığına ise Eps2 değerinde bir başka dielektrik malzeme koyalım.

Bu durumda kapasitörümüzün sığası nasıl hesaplanır?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

zipzip

d/4 kalınlığında Eps1 değeri olan ve   3d/4 aralığına ise Eps2 değerinde olan A alanlı iki farklı kapasitör ayrı ayrı hesaplanıp, iki kapasitör seri bağlanmış gibi düşünülür.

parametre

C= e×s/(4×pi×d) formulunden 1/(e2×4×pi×d×s+e1×3×pi×d×s)/(e1×e2×s) olur sonucu

z

parametre

Orada iki kondansator durumu var dielektrik katsayilari ve kalinliklari farkli seri baglanmis gibi dusunnmek durumundayiz

z

Tamam seri dusunecegiz de neden?

Iki seri kondansatorun toplamda 4 levhasi olur. Hadi 2 sini ortak kullandik 3 etti. Ama 3. levha tam iki dilektrigin birlesim yerinde yok.

Bu sorunun cevabini aldigimda ok diyecegim.

parametre

physics.science.ankara.edu.tr › dielekrikPDF
Web sonuçları
Farklı Malzemelerin dielektrik sabiti

z

Neyse ugrastirmayayim.

Levhalari aralasinda d kadar mesafe olan paralel levhali bir kapasitorumuz olsun.

e epsilon, S levha alani, olmak uzere;

Bunun capasitesi C= e*S/d den hesaplanir.

Iki levha arasina kalinligi sifir olan bir metal levha koyalim. Bu durumda orta levhanin bir yuzu karsisindaki levha ile kapasitor olusturken digger yuzu de digger levha ile kapasite olusturur ve iki kapasite seri bagli demektir.

Simdi es deger kapasitesi hesaplayalim.

ara levhanin digger levhalara mesafesi d1 ve d-d1 olur.

C1=e*S/d1
C2=e*S/(d-d1)

Her iki kapasitor de seri bagli oldugundan 1/C=1/C1+1/C2 olur.

Ara islemleri yaparsaniz C=e*S/d bulunur.

Yani araya giren 0 kalinlikli metal levha kapasitor degerini degistirmemistir.

Bu durumda ilk soruma gelirsek;

dielektrik levhalarin tam sinir noktasina metal levha koydugumuzda iki farkli kapasitorun seri baglantisi ile karsilasiriz. Sinir noktasinda metal levha olup olmamasi kapasiteyi degistirmediginden;

Yukaridaki hesaplamalarin aynisi yapildiginda es deger kapasitenin arkadaslarin dedigi gibi hesaplanacagi gorulecektir.