Iletken polimerden baski devre hazrlama

Başlatan parametre, 06 Haziran 2019, 11:41:44

parametre

Iletken polimerden baski devre hazirlamak istiyorum bulabilecegim sivi sekilde iletken polimer nasil elde edebilirim .baska tavsiyeleriniz ne olabilir ?

power20

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: Kılıç - 06 Haziran 2019, 13:03:44https://tinyurl.com/y4yd8rso

Ürün açıklamasında elektronik devrelerin zarar görmesini engeller, statik elektrik istenmeyen yerlerde kullanılır yazıyor. Iletken değil de daha çok yalıtkan gibi duruyor.

MB_77

Aksine iletken olduğu için koruyabilir. Kullanım yeri zemindir. Cihaz vs. İle toprak arasında iletkenliği sağladığından statik elektrik birikmesini engeller. Ancak yapısal olarak kullanışlı olacağını sanmam. Sıvı durumda. Nasıl bir yöntemle baskı devre yapacaksın.

Daha kolayı var. İletken flament ile 3d baskı yapabilirsin.

https://www.adafruit.com/product/2703

z

Statik elektrige onlem icin direncin Mega ohm mertebesinde olmasi yeterli. Dolayisi ile bu sivinin pcb amacli kullanilabilecegine inanmiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yesilu

conductive paint veya pen diye aratırsanız ticari ürün olarak mevcut

z

Bana da lazim fakat ucuz bir sey bulamadim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Epsilon

MB_77

Epsilon

MB_77

İletken polimer malzeme kavramı çok geniş aslında. Bu tanıma giren ve çok farklı fiziksel ve elektriksel özelliklere sahip bir çok polimer bulunabilir ama kolay temin edilebilir şeyler değil genelde. Bu nedenle görece avantajından bahsetmek için hangi malzeme olduğunu belirlemek gerek önce. Ama polimerlerden yola çıkarak genel itibariyle şu söylenebilir,

Esneklik, fiziksel ve kimyasal dayanım, farklı kullanım metodlarına imkan verebilmesi özelliklerini bir iletkene ekleyebilmeye imkan tanır. İletken kendisi oluyor tabi. Aslında ana avantajı hayal gücü sınırlarını genişletmek diyebiliriz

Epsilon

Bende bu linki buldum.Ancak oldukça zor ve karmaşık işlemleri olduğundan ucuz bir malzeme bulmak zor gibi görülüyor.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: cezeri - 06 Haziran 2019, 13:56:10Ürün açıklamasında elektronik devrelerin zarar görmesini engeller, statik elektrik istenmeyen yerlerde kullanılır yazıyor. Iletken değil de daha çok yalıtkan gibi duruyor.
ESD koruyucuları yaltkan değildir.
ESD ambalajlı poşetlerin bir yüzeyi tamamen iletkenlerle kaplı olduğundan elektriklenmeye müsade etmez.
Buradaki mantık ta aynı.

yesilu

ir uzaktan kumandaların pcb sinin tuşların bastığı yüzündeki kontaklar ve yollar siyah renkli bir iletken boyadan yapılıyor, tahminimce grafit tozu ve tutkal karışımı gibi basit ve ucuz bir iletken boya yapılabilir.