Kristal Osilatör Nasıl Çalışır?

Başlatan bit01, 06 Haziran 2019, 18:20:22

bit01

Araştırdığım kadarıyla içerisinde piezoelektrik bir yapı var. Uçlarına gerilim uygulandığında rezonansa giriyor ve stabil şekilde sinyal üretiyor.

Peki bu sinyal mcu ya nereden geri dönüyor? Genelde kristalin iki bacağı var.

Rezonansa nasıl gidiyor? Mcu tarafından dc mi ac mi geliyor kristale?

Kristale bağlı kapasitelerin amacı nedir?

Öğretmen27

Ben bir uydu alicida kristalin 2 ucunu saseye gore olctugumde bir ucunda kare dalga diger ucunda sinus dalga gordum.
Bu sorulari bende merak ediyorum?

z

Xtal denilen malzemenin içinde minik bir pizeo kristal bulunur, bu piezonun bir kütlesi ve esnekliği vardır. Yani bir yaya bağlı bir ağırlıkla aynı davranır.

Ağırlık (kütle) çekilip bırakıldığında yayın da etkisi ile bir süre salınır ve durur.

Burda çekme işlemi piezoya gerilim uygulayıp düzeneğin kasılması ile yapılır. (Piezoya gerilim verildiğinde kasılır (Şekil değiştirir).)

Salınım sürtünme nedeniyle bir süre sonra duracağından titreşimlerin her bir peryodunda tekrardan desteklenmesi gerekir.

Bu nedenle xtalden MCU ya sinyal geri döndürülür ve MCUnun osc devresi piezoya ne zaman voltaj verip kütleyi yeniden hareket ettireceğini öğrenir.

Tahmin edeceğiniz gibi yaya bağlı kütleyi sürekli sallandırabilmek için sisteme ne zaman vuracağınız önemlidir. Bunun için de sistemi gözlemeniz gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

MCU nun içinde aslında karmaşık olmayan bir devre war.
Bir giriş birde çıkışı wardır.
Bir tersleyici buffer olabildiği gibi sadece bir transistör de olabilir.
Kristal Giriş ile çıkış arasına bağlanır.
Kondansatörler ise Daha stabil ve çevreden etkilenmeden çalışmasını sağlar.

z

Alıntı yapılan: z - 07 Haziran 2019, 06:14:06Xtal denilen malzemenin içinde minik bir pizeo kristal bulunur, bu piezonun bir kütlesi ve esnekliği vardır. Yani bir yaya bağlı bir ağırlıkla aynı davranır.

Ağırlık (kütle) çekilip bırakıldığında yayın da etkisi ile bir süre salınır ve durur.

Burda çekme işlemi piezoya gerilim uygulayıp düzeneğin kasılması ile yapılır. (Piezoya gerilim verildiğinde kasılır (Şekil değiştirir).)

Salınım sürtünme nedeniyle bir süre sonra duracağından titreşimlerin her bir peryodunda tekrardan desteklenmesi gerekir.

Bu nedenle xtalden MCU ya sinyal geri döndürülür ve MCUnun osc devresi piezoya ne zaman voltaj verip kütleyi yeniden hareket ettireceğini öğrenir.

Tahmin edeceğiniz gibi yaya bağlı kütleyi sürekli sallandırabilmek için sisteme ne zaman vuracağınız önemlidir. Bunun için de sistemi gözlemeniz gerekir.

Aciklamamda yanlis anlasilabilecek  kucuk bir hata var. Xtal icinde pizeo yok. Piezo ozel tuzlarin preslenmesi ile yapilan bir malzeme.
Xtal icindeki ise dogada hazir halde bulunan piezo elektrik ozelligi gosteren cristallerin ozel sekilde kesilmesi ile elde ediliyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com