140W sağladığına inanmadığım bir boost devresi

Başlatan erkan614, 10 Haziran 2019, 16:27:29

erkan614

İyi günler arkadaşlar
resimdeki boost converter xl6009 entegresi ile 400khz anahtarlama frekanslı 35V 4 A bir boost converter
şimdi merak ediyorum resimdeki bobin güç olarak 35*4=140W sağlayabilecek bir eleman mı?
140W bobin elemanı daha büyük bir nüveye sahip olmalı değil mi?
en azından pfc tasarımlarda kullandığımız en azında efd25 çekirdek gibi olması lazım gerekmez mi
sonuçta 140W 4A yani
açıkçası biraz devre üfürükten geldi bana
hatta shotky dionu bile çok küçük 4A için enaz dpak kılıfı olması lazım
yorumlarınızı bekliyorum

dumansiz

Merhaba,
Bobin değeri(33uH) düşük olduğu için, 4A akımı kaldıracak tel kalınlığı o pakete sığar diye düşünüyorum.

Örnek:
5A bobin:
https://img.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/531401_169925.pdf

4A bobin:
https://img.ozdisan.com/ETicaret_Dosya/532734_9362542.pdf

Diyodun değeri 3A/40V. Kondansatörlerin voltaj değerleri de pek uygun değil gibi.
Bu malzemeler uygun seçilmediğinden bobin de uygun seçilmemiş olabilir.

yas

@erkan614 hocam Burada xl6009 ve xl4005 için bir miktar bilgi var test sonuçları verilmiş 35v 4a kapsayan bir test yok, genelde ~25 watt civarı, 140W için seninde dediğin gibi bobin ve diyot şüpheli. Datasheet te VFB=0 volt iken 4A den söz ediyor.

Bünyamin Tamar

Frekans arttıkça daha küçük nüveli trafolar kullanılabilir. 400kHz frekans gayet güzel bir frekans. Fiyasada genelde 70kHz'lik konvertörler olduğu için bu gücü 70kHz'de büyük trafolarla elde edebiliriz. Alışkanlıktan bu trafo bize küçük görünüyor.
Yanlış düşünüyorsam lütfen düzeltin. Bu aralar kafayı konvertörlere bozdum.

ladybird

Hocam ben modülü kullanarak 5V giriş  çıkış 26 volt 3A  deneme yapmıştım önceden kaldıramamıştı yükü.Giriş gerilimi 15V  yaptığımda çalışmıştı.Giriş gerilimi çok önemli, dediğiniz gibi zaten üzerin deki diyotla ve bobinle çok zor resim de yaptığı giriş ve çıkış değerleri yakın.

"Bana ait sözcükler olsun isterdim. Ama kullandığım bu sözcükler, bilmiyorum kaç bilinçte sürüklendi." Jean Paul Sartre

fide

4 volt lipo ile besleyip 12 voltta 400mah zor çektim aynı devre ile.

Kablosuz aktarım devresi aldım aliexpressten. 12volt 1 amper çıkış verir yazıyor. 6 volt 1 amper zor aldım. O da kısa devreye yakın bir direnç ile.

AliExpress yada çin kaynaklı site datalarına çok güvenmemek lazım bence
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

Yuunus

@erkan614 belki o degerler anliktir, gecenlerde bir shottky diyodun datasheetine bakarken kisa bir sure 200 Ampere kadar cikabildigini gordum normalde RMS forward current 15 Amper; sanirim satis icin reklam degerleri bunlar.

OG

O devre için konuşmuyorum,

Frekans yüksek ise Henry değeri düşeceğinden
bobin belki (faraza) 1 spirlik bir tel olacak
belki nüve bile gerekmiyecek (henry degerine göre)
Yani yüksek frekansta bobin için (boyutu) pek sıkıntı olmayacak
doyuma girmesin yeterki,

Ancak O güç için,
kondansatör yeterince enerji depolayabilecek mi,
Schottky yeterli olabilecek mi.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

erkan614

Nüvenin doyuma gidip gitmiyceğine nasıl hesaplıyoruz?