Japonya'da transistor endustrisinin gelisimi

Başlatan z, 11 Haziran 2019, 14:29:07

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Yarı iletkenlerde püf noktası malzeme saflaştırmasında yatıyor.
99.999999999  saflık epey mesele.

z

Elektronige gonul vermis olanlar gibi diger bilim dallarinda da (fizik, kimya vs) birileri gonul verip bir seyler yapmaya calissalardi silikonumuzu da uretmis olurduk ciplerimizi de.

z

4 numarali videoda (3:00 civari) Japon mekanisyen Amerikada silikon teknoloji firmasini gezerken entegre bacaklarini goruyor ve ne oldugunu soruyor.

Amerikalilar IC bacagi diyorlar. Ilk kez IC diyebir sey duyan Japon entegre bacaklarinin fiyatini soruyor.

Amerikalilar 1000 tanesi 200$ dediklerinde ben bunun tanesini 10 Yen'e yaparim dediginde Amerikalilar guluyor.

Iste meslegine boylesine gonul vermis adamlar olmak lazim.

RaMu

Bir belgeselde izlemiştim belki yukarıdakilerden biridir bakmadım daha,
bahsedilen Japon sanırım, saflaştırma işlemi için sabit bir akış hızı bir şey gerekiyordu
bir kova su akıyor ve bir manivelayı hareket ettiriyor bunun ile eriyik silikadan bir şeyler saflaştırıyordu
yani istedikten sonra bir kova su ilede saflaştırılıyor.
Tabiki bugün üretim teknolojilerini o derece geliştirdilerki
belki yarışılamayacak derecede ucuza mal ediyorlar bu işleri.
Yani know-how veya arge tecrübe diyebileceğimiz konuda çok çok geri kaldık.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

MB_77

Neden illa kendimiz yapmak gereksin transistörü vs.

Avrupanın tarım zengini küçücük Hollanda tarım üreticisi olduğundan, geniş ovaları olduğundan değil tarım ürünlerini kendi standartlarında başka ülkelerde ürettirebildiğinden tarım zenginidir.

Amaç en iyi transistörü en ucuza yapmak mı yoksa para kazanmak refah seviyesini artırmak mı. Bir filmde bir sahne hoşuma gitmişti. Konu parayla ilgili değil diyordu adamın biri diğerine, diğeri de konu her zaman paradır diye cevabı yapıştırdı. Çok da haksız değil.

OptimusPrime

Herseyi millilestirme sevdasi. Omuzlarina fazlayaca yuk yukleyip altinda kalma yarisi. Baska birsey degil.  :(

Genelde bu muahbbet icin Boeing ornegi verilir, herseyi kendi yapmiyor ithal ediyor vs vs ama daha uygun orneklerde var. Mesela fabrikasiz yari iletken devleri gibi

https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Fabless_semiconductor_companies
su listeye 10 danede ben ekleyebilirim.  ::op
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

yılmaz_34

adamlar neden elektronikte 1 numara şimdi anlaşılıyor....
İnsan yazdığını silerde ,yaşadığını silemez içinden.....

PROTECH_

Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

RaMu

Milli olmak transistörünü kendi yapmak vs. değil elbette,
milli olmak dünyada en az bir şeyi
sizden başka birisinin yapamıyor olması
ve bu şey tüm dünyaya lazım,
dünya size bu konuda muhtaç demek oluyor.

Veya nükleer silahınız var,
kabadayısınız ve dünya size bulaşmak istemiyor demek oluyor.
Diğer durumlarda kölesiniz
bir milliniz ancak diğer milletlerin izin verdiği kadar olabilir.

Bu arada her şeyi kendi yapmıyor dediğimiz adamlar
bu yapmadıkları işlerin çoğunda
gerekirse daha iyisini kendileri yapabilecek kapasiteye sahipler,
yapmıyorlar çünkü amele değiller.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Bir isin neresini yarim yamalak yapiyorsan o kismi bir gun basina dert olur.

Ben de Ramu gibi dusunuyorum. Isi bileceksin ise gitmeyeceksin ama gerektiginde/canin istediginde alasini yapabileceksin.

Sex kasetin varsa bunu CD'ye sen cevireceksin, baskasina cevirtmeyeceksin. Kripto ciplerini sen tasarlayip sen kiymik haline getireceksin.

engerex

Alıntı yapılan: RaMu - 11 Haziran 2019, 21:12:55Bir belgeselde izlemiştim belki yukarıdakilerden biridir bakmadım daha,
bahsedilen Japon sanırım, saflaştırma işlemi için sabit bir akış hızı bir şey gerekiyordu
bir kova su akıyor ve bir manivelayı hareket ettiriyor bunun ile eriyik silikadan bir şeyler saflaştırıyordu
yani istedikten sonra bir kova su ilede saflaştırılıyor.
Tabiki bugün üretim teknolojilerini o derece geliştirdilerki
belki yarışılamayacak derecede ucuza mal ediyorlar bu işleri.
Yani know-how veya arge tecrübe diyebileceğimiz konuda çok çok geri kaldık.
Yukarıdaki vidyonun birinde var. Yapıyor onu.

ibra

A_C5h5n5

PROTECH_

Alıntı yapılan: z - 12 Haziran 2019, 10:41:28Isi bileceksin ise gitmeyeceksin

Bu düşünce bize nerden  gelmiş bilemiyorum ama, bir yerlere gelenler veya bir şeyin alasını yapanlar, ise gitmemeyi bir kenara en önce ben gideyim en önde ben gideyim mantığı ile bir yere geliyorlar.

Mesela burda bütün siyasiler AI peşine düşmüş, firmaları ziyaret edip bunun öncüsü nasıl olabiliriz diye çalışıyorlar.

Tabi onun da ekmeğini yiyorlar.

Memlekette bir siyasiye AI ile ilgili ne çalışma yapıyorsunuz desen o ne lan ded herhalde.

Burda adamlar resmen şuanda hedefe bunu koymuş var gücü ile bu işin en iyisi olabilmek top yekun uğraşıyorlar.

Yani dünya da sözü geçen devletler alnının teri ile bunu kazanıyorlar.
Ter döküyorlar uğraşıyorlar. Oda onların mükafatı
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

OG

Alıntı yapılan: z - 11 Haziran 2019, 16:47:19Elektronige gonul vermis olanlar gibi diger bilim dallarinda da (fizik, kimya vs) birileri gonul verip bir seyler yapmaya calissalardi silikonumuzu da uretmis olurduk ciplerimizi de.
Hep günü kurtarmaya çalıştık. Bugün de aynı.
Ulvi hedeflerimiz olmadı,
belkide öyle yetiştirildik, sitem böyle anlayış böyle.
Ulvi hedef verilebilmesi için de ulvi kişilikte olmak ön şartı var
Bize hangisi verildi ki...
(Genellemedir)
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.