VGA KARTI

Başlatan FMY, 14 Haziran 2019, 10:52:01

FMY

Merhabalar

Fadal marka 2000 model cnc tezgahımızın vga kartı bozuldu ve yenisini aldık, 3 ay sonra tekrar bozuldu(tamirciler eprom silinmiş diyor). bizde çinden vga dönüştürücü modüller alıp sorunu çözmeye çalıştık ancak başarılı olamadık. normalde makinada monochrome tüplü ekran vardı, ekran bozulunca vga girişli bir lcd takıp kullanmaya başladık ancak zamanla 3ay kadar kullandıktan sonra kart arızalandı. sorun tahminime göre makina amerikan malı olduğu için tesisatı 110v. ekranı prizden 220 ile besliyor kullanıyorduk bir ara operatör arkadaş topraksız prize takmış kart gitmiş sanırım. bu konuda daha önce birşeyler denemiş olan var mı? teşekkürler

Mekatronik

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: FMY - 14 Haziran 2019, 10:52:01Merhabalar

Fadal marka 2000 model cnc tezgahımızın vga kartı bozuldu ve yenisini aldık, 3 ay sonra tekrar bozuldu(tamirciler eprom silinmiş diyor). bizde çinden vga dönüştürücü modüller alıp sorunu çözmeye çalıştık ancak başarılı olamadık. normalde makinada monochrome tüplü ekran vardı, ekran bozulunca vga girişli bir lcd takıp kullanmaya başladık ancak zamanla 3ay kadar kullandıktan sonra kart arızalandı. sorun tahminime göre makina amerikan malı olduğu için tesisatı 110v. ekranı prizden 220 ile besliyor kullanıyorduk bir ara operatör arkadaş topraksız prize takmış kart gitmiş sanırım. bu konuda daha önce birşeyler denemiş olan var mı? teşekkürler

Bu devrede EPROM yok.
PAL entegreler war programlanabilen.
Onlarında programı silinmez kendileri arızalanır.
Ayrıca devrenizi görmedim ama...
Devredeki lojik entegrelerin arızalanması daha büyük ihtimal.
Pallerin direk giriş çıkışlara bağlandığını sanmıyorum.

PAL entegreler dışındakilerin değiştirilmesinde fayda war.

FMY

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 14 Haziran 2019, 11:15:49Bu devrede EPROM yok.
PAL entegreler war programlanabilen.
Onlarında programı silinmez kendileri arızalanır.
Ayrıca devrenizi görmedim ama...
Devredeki lojik entegrelerin arızalanması daha büyük ihtimal.
Pallerin direk giriş çıkışlara bağlandığını sanmıyorum.

PAL entegreler dışındakilerin değiştirilmesinde fayda war.

anladım hocam teşekkür ederim, peki şöyle bir çözüm denedik onun hakkında biliginz var mı?
https://tr.aliexpress.com/item/32996481202.html?mb=X23QJde9gejwMD1 şu alete cnc nin anakartından gelen kablolaarı vertical horizontal ve rgb girsek acaba vga çıkış elde edebilir miyiz? denedik ama başarılı olamadık.
Mekatronik

FMY

yeni bir kart daha sipariş verdik, bu pallerin içindeki programı kopyalayıp arza durumunda entegre değiştirip tekrar yazmamız mümkün mü acaba? internette kimisi kopyalanmıyor demiş kimisi de mümkün demiş.
Mekatronik

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: FMY - 14 Haziran 2019, 11:53:14yeni bir kart daha sipariş verdik, bu pallerin içindeki programı kopyalayıp arza durumunda entegre değiştirip tekrar yazmamız mümkün mü acaba? internette kimisi kopyalanmıyor demiş kimisi de mümkün demiş.
PAL entegreleri programlama mantığı farklıdır.
İçinde hafıza değil elektonik malzeme war bazılarını yakarak programlıyorsunuz.
O yüzden program okuma diye yapı yok biliyorum ben.
Boşuna uğraşmayın bence.

Melih1802

Hangi şehirdesiniz?
Okuma için sigortası attırılmadıysa PAL ve GAL serileri içindeki program okunur.

FMY

Alıntı yapılan: Melih1802 - 14 Haziran 2019, 12:39:41Hangi şehirdesiniz?
Okuma için sigortası attırılmadıysa PAL ve GAL serileri içindeki program okunur.
sakaryadayız hocam.
Mekatronik

Melih1802

Gönderirseniz bakarım.

certy

Video in deki pinler nedir?
TA1USS

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Melih1802 - 14 Haziran 2019, 12:39:41Hangi şehirdesiniz?

Bak bunu ben bilmiyordum benim için yeni bir bilgi.
 :o  ???

Melih1802

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 15 Haziran 2019, 10:51:31Bak bunu ben bilmiyordum benim için yeni bir bilgi.
 :o  ???

Yıllar önce bir arkadaşım " Herkez birbirinden birşeyler öğrenir " demişti. Bu Forum zaten bunun için değil mi?

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Melih1802 - 15 Haziran 2019, 16:24:38Yıllar önce bir arkadaşım " Herkez birbirinden birşeyler öğrenir " demişti. Bu Forum zaten bunun için değil mi?
Kesinlikle..

RaMu

GND 5V arasını ölçünce kısadevre mi gözüküyor?
Eğer kısadevre ise öncelikle kondansatörleri söküp
tekrar ölçün, özellikle C9 kondansatörü.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html