Duvara 10khz üzeri ses aktarımı?

Başlatan power20, 15 Haziran 2019, 18:19:04

power20

10..22khz bölgesinde çalışacak, duvara ses aktarımı yapmak üzere hoparlör veya yöntem aranıyor. Güç 10.. 100W civarında olabilir. Amplifikatörüm var. Sadece hoparlörü ayarlayamadım. Havaya değil, sesi duvara verecek.

z

Sesi havaya vermeden duvara vermek zor. Kalinca boru icine hoparlor yerlestirip hoparlorun arka tarafini cam yunu vs ile tikayip acik olan agzi duvara vermek denenebilir.

Fakat ne yaparsan yap ses duyulacaktir.

Sorunlu komsun mu var?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Melih1802

Duvar arkasını görmek gibi bir iş sanırım.
Bir makalede misafir kaçırıcı 400Hz ses veren bir devre vardı. Hep düşünmüşümdür varsayalım ki DOĞRU misafirden önce biz kaçarsak 😀

power20

Yan daireden acayip gürültü geliyor. En büyüğü bizden 10 yaş kadar genç.

Ses spektrumuna göre bizim duyamayacağımız fakat bu yaban insanlarının duyabileceği ses üretmeyi düşündüm. Bas ses işe yaramıyor. kendim daha fazla rahatsız oluyorum. Kesin çözüm tiz ses gibi. Kulağı çınlasın uyuyamasın. Hem bu şekilde görünüşte gürültü çıkarmamış olacağım. Diğer dairelere pek yayılmaz sanırım. İt sürüsü resmen. Bunların kulağı tiz sesten rahatsız olur

power20

Andromeda

Sesi belli bir noktaya odaklayabiliriz..örneğin bir meydanda bulunan kalabalık arasındaki belli kişilerin sesi duyması gibi..yakınındaki duymayacak..bu teknik kullanılıyormuş sanırım..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

MB_77

Gürültüyü engellemek için gürültü çıkarmayı kullanan başka bir yol,

https://m.youtube.com/watch?v=MasiXVwHQu8

Çok başarılı olduğunu sanmıyorum. Aksi halde asrın buluşlarından olurdu

MB_77

leblebitozu

Gelen sesi 180 derece çevirip yakın bir genlikte üretebilirsen gürültü azalır. (Active Noise Cancellation)

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Andromeda - 15 Haziran 2019, 22:53:04Sesi belli bir noktaya odaklayabiliriz..örneğin bir meydanda bulunan kalabalık arasındaki belli kişilerin sesi duyması gibi..yakınındaki duymayacak..bu teknik kullanılıyormuş sanırım..

iki duyulmayan aynı fazda ultrasonik ses kaynağı ile yapılıyor.
Birisi duyulmasını istediğiniz ses ile modüle edildiğinde kesişimlerindeki alanda duyulabilen bir mesaj halini alıyor. Ayrı ayrı dinlediğinizde hiç birşey duymuyorsunuz.

Daha ziyade cihaz tanıtımları yada sadece ziyaretçiye özel sesli mesaj alanında kullanılıyor.

yesilu

yüksek frekanslı titreşim duvarda ilerleyemez, ısıya dönüşür (diye düşünüyorum). deneyecek olsam megafon hoparlörüyle denerdim, bunda titreşim merkezindeki konik çıkıntıda oluşuyor, onu bir şekilde duvara sabitlemek lazım. ama maruz kaldığım komşu gürültülerini analiz edince tizlerin pek gelmediğini görüyorum, dediğim gibi duvarda sönüyor bunlar.

bulut_01

gece duvar kırıcıyla 10 dk dal duvara her gece yapsan karşıda kimse kalmaz.
YENİLMEZ..

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: yesilu - 16 Haziran 2019, 10:43:19yüksek frekanslı titreşim duvarda ilerleyemez, ısıya dönüşür (diye düşünüyorum). deneyecek olsam megafon hoparlörüyle denerdim, bunda titreşim merkezindeki konik çıkıntıda oluşuyor, onu bir şekilde duvara sabitlemek lazım. ama maruz kaldığım komşu gürültülerini analiz edince tizlerin pek gelmediğini görüyorum, dediğim gibi duvarda sönüyor bunlar.
Birazda taşıdığı enerji ve yansıma yapısıyla ilgili.
Tabiiki duvarın frekansa verdiği tepkide..
Mesela baslar duvar tarafından emilip titreşim haline dönüştürülürken tizler kuvvetli bir şekilde yansıyıp eko ya dönüşebilir.

O yüzden ses darbelerinin duvara mekanik olarak enjekte edilmesi gerekir. Hava yoluyla değil.
Bu işler için Piezo transduser yada hoparlörler daha uygun.

Benzer şekilde sağırlar için kemik üzerinden ses ileten kulaklık sistemleri piyasada kullanılmaktadır. Sadece ve sadece sağırlar duyar. Ama kulaklarıyla değil..
Benzer şekilde ses tellerini kaybetiş kimseler için gırtlağa enjekte edilen tireşimleri üreten araçlar wardır. Böylece kişinin sesleri kendi ağzından çıkıyormuş gibi konuşabilirler.

Katı ortamda ses titreşimleri daha hızlı ve daha az Kayıpla yayılır.
Özelliklede yumşak olmayan ortamlarda.

Yankıya müsait Her materyal kendi içinde iyi bir mekanik titresim iletkenidirde.

20. kat duvardaki matkap çalışmasını binanın heryerinde hissetmenizin gerekçeside budur.