1A lik akimi gerilime dönüştürme devresi

Başlatan aktsfatih, 18 Haziran 2019, 11:46:06

aktsfatih

Merhabalar öncelikle. Benim bi projem icin bir akim gerilim konvertör yapmam gerekiyor. 20 mA e kadarlik bi akimi gerilime dönüştürmeyi yaptim ama hocam -1A +1A araligindaki akimlari dönüştürmesi gerekiyor diyor. Doğrusu hicbiryerde bir yardim bulamadim yardim edebilirseniz cok mutlu olurum.

Erol YILMAZ

Ne yaptigini da sema olarak koyabilirsen fikirler gelisecektir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: aktsfatih - 18 Haziran 2019, 11:46:06Merhabalar öncelikle. Benim bi projem icin bir akim gerilim konvertör yapmam gerekiyor. 20 mA e kadarlik bi akimi gerilime dönüştürmeyi yaptim ama hocam -1A +1A araligindaki akimlari dönüştürmesi gerekiyor diyor. Doğrusu hicbiryerde bir yardim bulamadim yardim edebilirseniz cok mutlu olurum.
Aradığın şönt.
Üzerinden geçen akımı gerilim olarak okuyabilirsin.
1 ohm dirençten 1 amper geçirirsen üzerinde bir volt gerilim oluşur.
Tabii bu arada direnç üzerinde de 1 watt lık enerji kayıbı olur.
O yüzden şöntler çok küçün değerli dirençlerdir.
Mesela 100 amperde 60 miliVolt falan gibi.
Gerilimin yüksek olmasını istiyorsan ayrıca Opamp li devrelerle istediğin seviyede
amplifike edebilirsin.

aktsfatih

Cok teşekkürler fikirleriniz icin aslında opampla yapmam gerekiyor zaten ama bir türlü beceremedim biseyler yanlis oluyor. Internette de pek birşey bulamadim benzer devre semalari gibi seyler. Acaba nasil bi devre olmali anlatabilirseniz banada ışık tutmuş olursunuz

SpeedyX

Şönt dışında başka bir yöntem ise transducer ile yapmaktır.

Kabloyu bunun içinden geçirmek yeterli. Kablo üzerinde hiç bir gerilim düşümü olmaz. AC yada DC farketmez.
Bunların çıkışını direkt olarak işlemciyle okuyabilirsin, ekstra opamp ihtiyacı da yok.
(Elimde 2 tane var Eskici Dükkanı bölümüne koymuştum)

aktsfatih

Alıntı yapılan: SpeedyX - 18 Haziran 2019, 16:40:23Şönt dışında başka bir yöntem ise transducer ile yapmaktır.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Kabloyu bunun içinden geçirmek yeterli. Kablo üzerinde hiç bir gerilim düşümü olmaz. AC yada DC farketmez.
Bunların çıkışını direkt olarak işlemciyle okuyabilirsin, ekstra opamp ihtiyacı da yok.
(Elimde 2 tane var Eskici Dükkanı bölümüne koymuştum)

Hocam doğrudur ama benim sadece devre semasi halinde yapmam gerekiyor yani devre tasarimi lazim.

Ersin

ACS712 yi incele belki en yaygın akım sensorü dür.Modül olarak mevcut.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: aktsfatih - 18 Haziran 2019, 16:14:36Cok teşekkürler fikirleriniz icin aslında opampla yapmam gerekiyor zaten ama bir türlü beceremedim biseyler yanlis oluyor. Internette de pek birşey bulamadim benzer devre semalari gibi seyler. Acaba nasil bi devre olmali anlatabilirseniz banada ışık tutmuş olursunuz
Şönt elemanıyla kullanabilecek şekilde,
60 volt üzerinden 200 miliAmper e kadar ölçümlemek için tasarlanmıştır.

Sana fikir versin diye bir akımdan gerilime dönüştürücü ekliyorum.
Eğer Mikro kontrolcü ile okutacaksan TP8 noltasından okutabilirsin.
AC akım sinyali olarak okutmak istersen TP6 dan okutabilirsin.
Devredeki opamplar +/- 6 volt ile çalışacak tasarlanmıştır.
MC1458 kullanırsan +/- 15 volt ile çalışır daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsin.
VR201 trimpotu  ile giriş çıkış arasında oran ayarı kalibrasyon yapabilirsin.

Devre 50Hz de çalışacak şekilde ayarlanmıştır.
Yüksek frekanslarda giriş çıkış oranı aynı olmaz.
Akımını ölçmek istediğin devreyle arasında izolasyon olmadığından şebeke gerilimi üzerinden akım ölçmeye kalkarsanız elektrik çarpmalarıyla karşılaşabilirsiniz.
LKCUR+ ve LKCUR- girişlerinde ayrıca 10Mohm birer adet seri dirençlerle Kullanılmalıdır.

Bu devreyi AC sinyaller için AKIM TRAFOSU çıkışına bağlayarak ta kullanabilirsin.
Sadece akım trafosu çıkışında üreticinin tavsiye ettiği şönt direncini koymayı ihmal etmemelisin.

aktsfatih

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 19 Haziran 2019, 06:38:26Şönt elemanıyla kullanabilecek şekilde,
60 volt üzerinden 200 miliAmper e kadar ölçümlemek için tasarlanmıştır.

Sana fikir versin diye bir akımdan gerilime dönüştürücü ekliyorum.
Eğer Mikro kontrolcü ile okutacaksan TP8 noltasından okutabilirsin.
AC akım sinyali olarak okutmak istersen TP6 dan okutabilirsin.
Devredeki opamplar +/- 6 volt ile çalışacak tasarlanmıştır.
MC1458 kullanırsan +/- 15 volt ile çalışır daha sağlıklı sonuçlar elde edebilirsin.
VR201 trimpotu  ile giriş çıkış arasında oran ayarı kalibrasyon yapabilirsin.

Devre 50Hz de çalışacak şekilde ayarlanmıştır.
Yüksek frekanslarda giriş çıkış oranı aynı olmaz.
Akımını ölçmek istediğin devreyle arasında izolasyon olmadığından şebeke gerilimi üzerinden akım ölçmeye kalkarsanız elektrik çarpmalarıyla karşılaşabilirsiniz.
LKCUR+ ve LKCUR- girişlerinde ayrıca 10Mohm birer adet seri dirençlerle Kullanılmalıdır.

Bu devreyi AC sinyaller için AKIM TRAFOSU çıkışına bağlayarak ta kullanabilirsin.
Sadece akım trafosu çıkışında üreticinin tavsiye ettiği şönt direncini koymayı ihmal etmemelisin.

Hocam cok tesekkurler ama bu devre semasindan akim girişini ve çıkışını nereden aldigimizi göremedim ama ben

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: aktsfatih - 20 Haziran 2019, 17:41:43Hocam cok tesekkurler ama bu devre semasindan akim girişini ve çıkışını nereden aldigimizi göremedim ama ben
Devrenin LK_CUR uçları şönt tarafına bağlı olacak.
Çıkışını da TP noktalarından birisi ile GND arasından alacaksın.
Artık AC yada DC ne istiyorsan ona göre çıkış. Tabiiki amper karşılığı Volt olarak.
Şönt girişi şöyle olmalı..