Smps arizasi.

Başlatan vedo35, 19 Haziran 2019, 00:49:14

vedo35

Isyerinde kullandigimiz VOLTCRAFT CPPS-160-84 marka model laboratuvar guc kaynaginin mosfet, 0.15 ohm'luk koruma direncleri, mosfet gate uclarindaki 10 ohm luk smd tip direncler ve sigorta arizali oldugu icin calismiyordu. Degistirmeme ragmen surekli sigorta(3.15 A) ve mosfetlerin ikisini yada birini yakiyor. Degistiriyorum gene ayni. Kopru diyotta hicbir ariza tesbit edemedim(ohm kademesindede sizinti tesbit edemedim bir kac mega ohm v.s), varistoru test ettim isininca .560mOhm soguyunca acik direnc. Ntc yi test ettim 8.6 ohm. Buradada sorun yok. Kart uzerinde uc tane smps trafosu mevcut. Ikisi cikis icin, diger kucuk 15 wattlik adaptor display ve dijital kontrol devresi icin.  Bugun ana smps trafosunu soktum, mosfetleri degistirdim actim ve displayler calisti. Voltaj ve akim potlari oynayinca hersey degisiyor yani normale dondu. Trafoda her hangi yanik izi yok, yanik kokusuda yok. Daha oncelerde yanmis, kararmis smps trafolari gordugum icin burada suphe icinde kaldim. Elimdeki LCR metre ile bobin uclarini olctugumde su degerler karsima cikiyor:
Primer tarafinda: 176.9 micro henri.
Feedback sargisinda : 1.5 micro henri
Seconder sargisinda: 54.0 micro henri
Bu sonuclar saglammi yoksa curukmu oldugu konusunda bende kafa karisikligi yapti. Daha onceleri degisik problemli gicik smps arizalari tamir etmeme ragmen bu sorun beni bayagi zorladi. Sef arkadas eminsen trafoyu Voltcraf'tan siparis edeyimmi dedi. Bense hala emin degilim. Sizin gorusleriniz nedir? Bu tur sorun yasayanlar varsa, sorunu nasil cozdunuz? Smps trafosu konusu bayagi kafami karistirdi. Birde Voltcraf'in trafo gonderecegi konusunda supheliyim. Eger gondermezlerse smps trafoyu ya herro ya merro diyerek sargilarini sokup kendimiz sararsak kurtarma sansimiz varmidir. Daha onceleri cok smps trafosu dagittigimdan biliyorum. Komurun kirilma riski, feedback sargisi veya bazi cikis sargilari ne hikmetse en altta birakildigindan oraya ulasmak icin trafonun tum sargilarini dagitmak gerekiyor. Tabi hangi sargi kac tur falan kismi ayri mesele.
Simdiden gorusleriniz icin tesekkur ederim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Yuunus

Sargilar nadiren bozulur, mosfetletleri sokun, gate driverin sinyallerine oscilloscope ile bakin pwm uretiliyormu, feedbacki disardan verin pwm daraliyormu, genisliiyormu, topolojiyi yazmamisiniz ama half yada full bridge yapi varsa dead time i kontrol edin vs.

M.Salim GÜLLÜCE

Switch mod beslemeler genelde kısadevre kontrolünüde yapar.
Ama çıkış değilde giriş switching tarafındaysa kontrol devre dışı kalır ve anahtarlama elemanlarını yakar.
Bahsettiğim kontrol sistemini akım geribesleme ile PWM çipi denetler.
Ya geri beslemede problem wardır. Yada çipin kendisinde.
Enerji besleme hattına yüksek watajlı düşük değerli dirençler koyarak yanmanın önüne geçerek devreni test edebilirsin. 220 Volt Flamanlı ampulü direnç olarak kullanabilirsin.
girişten çıkışa doğru Adım adım ilerlediğinde sonuca olaşacağına eminim.

vedo35

Alıntı yapılan: digiman - 19 Haziran 2019, 04:10:01mosfetletleri sokun, gate driverin sinyallerine oscilloscope ile bakin pwm uretiliyormu, feedbacki disardan verin pwm daraliyormu, genisliiyormu, topolojiyi yazmamisiniz ama half yada full bridge yapi varsa dead time i kontrol edin vs.

Digiman arkadasim osilaskop ile pwm uretiyormu diye muhendisin yanina gittim adam olmaz osilaskobu bozar dedi kabul etmedi. Adam tuttu olcu aletinin eksisini  220 prizin toprak ucuna bagladi obur arti ucunuda goturdu bizim entegrenin gnd ucuna tuttu baktik -160 volt var. Adam dediki bu tehlikeli live kismi bizim osilaskobun girisini yakar olmaz dedi. Bu arada ben isyerinde test ile ugrasirken displayler gene gitti. Power led gidip gidip geliyor.  Kisa devreyi aradim bulamadim. Meger bizim smps surucusu bu adaptorun besleme cikisina bagliymis (fan7930). Yani ana trafonun feedback cikisini kullanmiyor. slave adaptorun cikisi ile besleniyor.  Bende eve goturup harici beslemeden entegrenin beslemesine 12 volt bagladim entegre ates gibi oldu. Bozuk diye soktum baktim displayler tekrar geldi. Mehmet salim arkadasin dedigi gibi smps entegre bozukmus. Bu entegreyi RS'ten  siparis verdik gonderecekler. Sonucu tekrar sizinle paylasacagim. Tekrar verdiginiz cevaplar icin tesekkur ederim.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Yuunus

oscilloscope un govde sasesini izole etseymisya her arizada entegremi arayacak. Neyse sen sorunu bulmusunya ona bak.