Yüksek DC Akım Açma-Kapama

Başlatan eeburakdemir, 26 Haziran 2019, 11:30:06

eeburakdemir

Herkese merhaba,
72VDC, sürekli olarak 20A kadar akım çeken bir kompresörüm var. Kendine ait sürücüsü de var. Yapmak istediğim sadece sürücüye 72V'u vermek yada kesmek. Açma-kapama için ne tavsiye edersiniz ?
Asla pes etme...

z

Surucu on-off edilebilen bir cihaz oldugu icin baglayacaginiz acma kapama elemaninin ozellikli bir sey olmasi gerekmiyor.

Yeterli akimda basit bir role dahi olabilir. Tek yapacaginiz sey, surucu off iken roleye kumanda edeceksiniz. Yani motor akim cekerken roleye komuta etmeyeceksiniz.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Alıntı yapılan: eeburakdemir - 26 Haziran 2019, 11:30:06Herkese merhaba,
72VDC, sürekli olarak 20A kadar akım çeken bir kompresörüm var. Kendine ait sürücüsü de var. Yapmak istediğim sadece sürücüye 72V'u vermek yada kesmek. Açma-kapama için ne tavsiye edersiniz ?

Sürücünün herhangi bir kumanda sinyali girişi yok mu? (Start, Stop vb)

eeburakdemir

PTC sinyali için iki ucu var. Onun haricindekleri kullanmadan çok çalıştırdım fakat herhangi gibi bir durumla karşılaşmadım. Hatta ptc uçlarını bile bağlamadım. Bende ilk başta sizin gibi düşünmüştüm ama biraz şaşırtmıştı.
Asla pes etme...

eeburakdemir

Alıntı yapılan: z - 26 Haziran 2019, 11:47:57Surucu on-off edilebilen bir cihaz oldugu icin baglayacaginiz acma kapama elemaninin ozellikli bir sey olmasi gerekmiyor.

Yeterli akimda basit bir role dahi olabilir. Tek yapacaginiz sey, surucu off iken roleye kumanda edeceksiniz. Yani motor akim cekerken roleye komuta etmeyeceksiniz.

@z beni düşündüren durum akım çok yüksek olduğu için rölenin yapışması. P mosfetle sürdüm. hatta 3 ad p mosfeti paralel bağladım, çalıştırdım. Tahmin edersiniz ki mosfetler çok ısındı.
Asla pes etme...

z

Yeterince guclu role secersen bir sey olmaz. Tek sorun 72v bobin voltaji.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gokhan1500

Standart röleler ve kontaktörler AC içindir. Seçim yaparken Kontak akımı uygun DC de seçim yapılırsa sorun olmaz.

Örn olarak : C tipi X'A bir sigorta 230 VAC de ayırma yapabilirken DC De Max 60VDC'ye izin verir.
DC tip sigortalar mevcuttur ancak kolay bulunmamakla beraber fiyatları yaklaşık 3-4 kat pahalıdır.

Ek bilgi:PCB lerde kullandığımız 5A röleler bile 110VDC 0.3A fln verebilmekte maksimum. 220VDC gibi gerilimlere çıkınca telekom röleleri saylayabiliyor
ancak onlarında izolasyon değerleri daha düşük.

eeburakdemir

@z cevap için teşekkür ederim. Şuan güçlü oto rölelerine bakıyorum bende.

@gokhan1500 cevap için teşekkür ederim. dc kontaktörlere de bakıyorum biryandan, fiyatları dediğin gibi epey pahalı.

İncelemeye devam.
Asla pes etme...

yas

Marş için kullanılan röleleri de bir araştırın bence.

eeburakdemir

@yas daha önce jenarator kontrolu yaptım. Oradaki kullandığım roleler ile deneme yapacağım. Ayrıca 12v 70A lik yine oto röleleri var onlardan sipariş edip denemeler yapacağım.
Asla pes etme...

devrecii

Röle kesime giderken oluşan ark yapışmadan çok daha tehlikeli ve giderilmesi bu amperde zor.

Tavsiyem röleye palelel bir mosfet ,  mosfet iletime gider ,  role sonra çekilir. Kapatılırken role kesime gider daha sonra mosfet kesime gider.

Ufak bie 12v trafo ve optokuğler vs ile kolayca yapabilirsin.

Yuunus

Neden role ariyorsunuz n ch mosfet hem ucuz hem akimi yuksek p ch gore 2 tane irfp 260 isini gormezmi.hem o kadar akim gecen role pek uzun omurlu olmaz.

sinus

eeburakdemir

Asla pes etme...

eeburakdemir

Alıntı yapılan: digiman - 26 Haziran 2019, 21:04:23Neden role ariyorsunuz n ch mosfet hem ucuz hem akimi yuksek p ch gore 2 tane irfp 260 isini gormezmi.hem o kadar akim gecen role pek uzun omurlu olmaz.

@digiman fikir için teşekkür ederim. Şu sıralar açıkcası p ch ile uğraştığım için elimde de bol miktarda olunca n ch denemedim. O yüzden n ch ile de deneyeyim birde.
Asla pes etme...