Pic'i çevre parazitlerinden korumak hk.

Başlatan saybatli, 03 Temmuz 2019, 08:22:10

saybatli

Merhaba ;

Uzun zamandır bir proje üzerinde çalışıyorum. Proje Analog bir Elektrostatik Filtreyi dijitalleştirmek amacımız. Bu filtre eski CRT televiyon mantığı ile çalışmakta ve yaklaşık 18kv ile 20kv arası voltaj üretmekte. Cihaz çalışırken içinde arklar yapıyor ve bu arklar pic'i resetliyor. Nasıl bir şey yapmalıyım ki bu arklar devreyi etkilemesin  ?

EGE

Sorunuz ile ilgili eksik bir sürü şeyler var,tespit yapılabilmek için öncelikle PCB görmek gerekir? ,18KW nerede duruyor? sonrasın da adım adım giderek çözüme ulaşmak gerekir.

MB_77

Mclr of yaparak bu pini gndye bağlamak faydalı olacaktır

ilyas KAYA

Besleme lere 5volt dahil ters 1n4148 ekleyin. Input pinlerine 47nf ile şaseye çekin. Gerekir ise pcb yi büyüyüp hat aralıklarını genişletin. Daha da sorun olur ise pcb nin ground plane hattına şebekenin toprak hattını bağlayın.
Pcb tasarımı bu tarz devrelerde büyük önem arz eder. Hiç ihtiyacıniz olmasa bile double layer çizip,  güç ve sinyal hatlarını alt ve üst katmanlara ayırın. Üst katmanda sinyal alt katmanda güç hatları olsun.

saybatli

Cevaplarınız için teşekkür ederim. PCB tasarımında değişiklik yapacağım. Aklıma gelen bir diğer yöntem faraday kafesi gibi kafes yapsam çözüm olur mu... Çünkü ark yapınca yakınında bulanan tv bile etkileniyor.

mustafa_cmbz

sen bence ilk olarak bize pcb çizimini resim olarak bile olsa görselini at bence ilk olarak bunun üzerinden yanlışların varsa onları düzelterek başlamalısın vs. sonra diğer kısımlara el atarsın..

M.Salim GÜLLÜCE

1-Bu tür PCB boşlukları Atlamaları engelleyebilir.

2-Ayrıca Buradaki gibi Ekranlama özelliği sağlayabilecek GND kaplaması kullanabilirsin.

3-GND kaplamalarını HV noktalarından uzaklaştırarak ta izolasyon yapman mümkün.

4-Ayrıca PCB ye giriş noktalarında..

Kullanım şekline göre bu tür uygulamalarla da koruyabilirsin.

5-Özellikle dışa açılan iletişim noktalarında Özel imal edilmiş ESD çipleriyle filtre edebilirsin.
Lojik Sinyal girişlerinde Schimit bufferlar kullanarak sinyallerdeki dengesizliği bertaraf edebilirsin.

6-Power Besleme devrelerine LC filtre koyarak Besleme devresi üzerinden gelecek parazitik puls leri de filtre edebilirsin.

Bunların tamamını gerçekleştirdiğinde sıkıntısız çalışması gerekir.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 05 Temmuz 2019, 09:00:261-Bu tür PCB boşlukları Atlamaları engelleyebilir.

2-Ayrıca Buradaki gibi Ekranlama özelliği sağlayabilecek GND kaplaması kullanabilirsin.

3-GND kaplamalarını HV noktalarından uzaklaştırarak ta izolasyon yapman mümkün.

4-Ayrıca PCB ye giriş noktalarında..
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
Kullanım şekline göre bu tür uygulamalarla da koruyabilirsin.

5-Özellikle dışa açılan iletişim noktalarında Özel imal edilmiş ESD çipleriyle filtre edebilirsin.
Lojik Sinyal girişlerinde Schimit bufferlar kullanarak sinyallerdeki dengesizliği bertaraf edebilirsin.

6-Power Besleme devrelerine LC filtre koyarak Besleme devresi üzerinden gelecek parazitik puls leri de filtre edebilirsin.

Bunların tamamını gerçekleştirdiğinde sıkıntısız çalışması gerekir.

Hocam cevabiniz gercekten cok yardimci. En son secenegi biraz acar misiniz.
Mesela ams 1117 3.3v regülatör ile stm32 serisi bir mcu besleyecek olsak devresi nasil olmali.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: mustafa704250 - 05 Temmuz 2019, 11:04:49Hocam cevabiniz gercekten cok yardimci. En son secenegi biraz acar misiniz.
Mesela ams 1117 3.3v regülatör ile stm32 serisi bir mcu besleyecek olsak devresi nasil olmali.
Burada can alıcı malzeme Ferrit Bead denilen Bobinler.
Mesela ben 100 MHz de 600 ohm empedans gösteren ürünü kullanıyorum.
Regülenin önünde 100nF ve 10µF (Ben smd kullanınca sıkıntı olmuyor) ama 10µ olanın Low ESR yada tantal olması gerek. Çıkışndada aynısını kullanıp ondan sonra kullanılacak ünitelere ayrı ayrı Bead den geçirip tekrar kapasitör filitresi kullanırsanız büyük ölçüde sıkıntısız devreniz olur.

Maxim

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 05 Temmuz 2019, 11:10:51Burada can alıcı malzeme Ferrit Bead denilen Bobinler.
Mesela ben 100 MHz de 600 ohm empedans gösteren ürünü kullanıyorum.
Regülenin önünde 100nF ve 10µF (Ben smd kullanınca sıkıntı olmuyor) ama 10µ olanın Low ESR yada tantal olması gerek. Çıkışndada aynısını kullanıp ondan sonra kullanılacak ünitelere ayrı ayrı Bead den geçirip tekrar kapasitör filitresi kullanırsanız büyük ölçüde sıkıntısız devreniz olur.

üstad bunu nasıl ölçüyorsunuz? nasıl tespit ediyorsunuz yani size uygun olanı

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Maxim - 05 Temmuz 2019, 11:34:50üstad bunu nasıl ölçüyorsunuz? nasıl tespit ediyorsunuz yani size uygun olanı
PDF lerinde değerleri zaten war.
Benim devremin çalışma frekanslarını bloke etmeyecek şekilde LRC.
Çok yüksek değerli bobin hem yüksek omik direç oluşturur, hem ebadı büyür, hemde üzerinden akım çekiyorsanız kendi üzerinde güç harcanmasına ve gerilim düşmesine yol açar.
Bunları göz önünde bulundurarak yapmanız gerekir.

Birazcık PDF leri mıncıklarsan sende yapabilirsin.
https://www.ozdisan.com/Product/Index/ferrite-bead-904?SearchText=Bead