Çözülemeyen bir elektrik arizası

Başlatan agora_meyhanesi42, 03 Temmuz 2019, 23:03:25

agora_meyhanesi42

Merhaba Arkadaşlar;

Bir elektrik panosuna 3 faz 1 nötr; sırası ile Pako şalter, kaçak akım koruma rolesi, 3 fazli sigorta  üzerinden giriş yapmaktadır.

Pano içerisinde R-S fazları 3 fazlı sigorta üzerinden  2 fazli bir trafonun primer
Sargisina girilmek sureti ile sekonderden 110 volt alınmaktadır. 3 fazlı sigortanin R ve S fazları trafoya , T fazi fana ayrılmıştır.

Trafo sekonderi toplam akımları 1 amper bile olmayan küçük kontaktorler (5 adet) sürmektedir.

Trafo primer sargıları 0.2 amper çekmektedir ve iki fazda 2 amperlik sigorta ile korunmuştur. Trafonun etiket uzerindeki akim degeri primer için 1.32 amperdir. Sekonder 110 volt da aynı şekilde sigorta ile korunmaktadır. Pano seri üretilen ve yıllardır çalışan bir panodur.

Sorun:

Trafoyu koruyan sigortalar düzensiz aralıklarla devreyi açmaktadır. Sigorta bir kaç saat sonra el ile kaldırıldığında devre çalışmaya devam etmektedir. Sigorta sıcak soğuk serin havalarda aynı şekilde davranmaktadır.

Trafoyu yenisi ile değiştirdim, sigortaları yenileri ile değiştirdim. Fakat bir değişim olmadı. Kablo tesisatinda birbirine temas eden kablo görülmemiştir. Trafodan pano gövdesine herhangi bir kaçak görülmemiştir. Besleme gerilimi yaklaşık 650 mt uzaktan gelmektedir ve kablo kesiti uygundur. R S T fazları 390 V, Faz ve nötr gerilimleri 232 V,dur. Besleme başlangıcında da hat 3 fazlı sigorta ile korunmaktadır. Trafo girişinde ki sigortalar hariç herhangi bir devre kesici devreye girmemektedir.

Sorularım:

1-Trafo sekonderi herhangi bir anda bir şekilde kisa devre olsa primer sigortalar atarmi?  (Kisa devre durumu normal şartlarda görülmemektedir)

2-Trafoya bagli R veya S fazlarından herhangi biri anlık olarak kesilirse bu sigortalar atar mi?

Uzun oldu ilgilenen arkadaşlara tesekkur ederim. Değerli tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Saygılarımla
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

sinus

Hızlı atan - yavaş atan sigorta problemi olabilir mi?

Aynı tip sigortayı 4A ile değiştirmeyi denediniz mi?

Melih1802

İmkan varsa 2 ölçü aleti ile biri akım diğeri voltaj olarak bağlanıp gözlem yapılabilir

biyomedikal

Kontaktörlerin bobin uçlarını test edebildiniz mi?Sıkıntı olursa trafoyu etki edeceği için sigorta atma ihtimali çok yüksek

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: manipulator - 04 Temmuz 2019, 02:54:42Hızlı atan - yavaş atan sigorta problemi olabilir mi?

Aynı tip sigortayı 4A ile değiştirmeyi denediniz mi?
Hayır denemedim. Aklıma geldi ama denemedim onun yerine sigortayı aradan çıkarıp başka bir sigorta atacak mı diye bakmak istedim. Fakat pano başında 6 - 7 saat bekliyorsun hiç bir problem olmuyor. Ne zaman ordan ayrılırsam. Telefon geliyor sigorta attı diye. Sigortayı tamamen devre dışı birakmak nasıl fikir sizce.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: Melih1802 - 04 Temmuz 2019, 06:18:48İmkan varsa 2 ölçü aleti ile biri akım diğeri voltaj olarak bağlanıp gözlem yapılabilir

Pano başında saatlerce ölçüm yapıyorum herşey normal görünüyor. Dediğim gibi saatler sonunda oradan ayrılınca ben yokken sigorta atıyor ilginç bir arıza

Yasin Tekin

Cevap 1: Evet sekonderde kısa devre olursa primerde ki sigorta atabilir çünkü akım değeri atrtacaktır.
Cevap 2: İlk yüklenmede anlık yüksek akım çekep atabilir ama bu yüke bağlı.

Bakmadan incelemeden malesef zor ama sanki anlık yüksek akım çekiliyor da sigorta bundan atıyormuş gibi ama sadece bir tahmin ,izlemek gerekir diye düşünüyorum.

ilyas KAYA

Benzer bir ariza ile karşılaşmıştım. Sigorta ısınıyor ısındıktan sonra atıyor. Daha yüksek akımli sigorta kullanın. 1.32 amper için 2 amper sigorta az.

Melih1802

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 04 Temmuz 2019, 08:27:32Pano başında saatlerce ölçüm yapıyorum herşey normal görünüyor. Dediğim gibi saatler sonunda oradan ayrılınca ben yokken sigorta atıyor ilginç bir arıza

Kuantum gibi,  meşhur çifte yarık deneyinde olduğu gibi " gözlemci etkisi " 😀

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: Melih1802 - 04 Temmuz 2019, 10:29:35Kuantum gibi,  meşhur çifte yarık deneyinde olduğu gibi " gözlemci etkisi " 😀

THY ye ait bir yolcu uçağı olan airbus a340 model bir uçakta da böyle bir çözülemeyen arıza varmış. Uçak kendi isterse uçar istemezse tuhaf tuhaf arızalar çıkarır uçmazmış. Mühendisler bile artik bir çözüm bulamayıp pes etmişler ne derece doğru bilmem 😊 uçağa takma isim takmışlar "deli mayk" diye bu isimle aradığınız zaman bir çok yerde bulursunuz merak ederseniz.

agora_meyhanesi42

kimlenbu

Cam sigorta kullanıyorsan seramik sigorta kullanmayı deneyebilirsin.

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 04 Temmuz 2019, 08:27:32Pano başında saatlerce ölçüm yapıyorum herşey normal görünüyor. Dediğim gibi saatler sonunda oradan ayrılınca ben yokken sigorta atıyor ilginç bir arıza

ölçü aletlerinin max. min. konumlarına alıp hatta bağla sigorta attığı anda her iki ölçü aleti kaç amper ve kaç volt ölçmüş görebilirsin.yada enerji analyzer gibi birşey işini görür..

ayrıca sana tavsiyem 650m öteden gelen beslemeden başlayarak klemenslerine varana kadar takiple sıkılıp kontrolü yap.pano içerisinide aynı şekilde.birde tüm kontaktörlerin çektiğinde trafo kaç Amper çekiyor ona bak.bir yerlerde gevşeklik var gibi duruyor..

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: mustafa_cmbz - 04 Temmuz 2019, 15:44:44ölçü aletlerinin max. min. konumlarına alıp hatta bağla sigorta attığı anda her iki ölçü aleti kaç amper ve kaç volt ölçmüş görebilirsin.yada enerji analyzer gibi birşey işini görür..

ayrıca sana tavsiyem 650m öteden gelen beslemeden başlayarak klemenslerine varana kadar takiple sıkılıp kontrolü yap.pano içerisinide aynı şekilde.birde tüm kontaktörlerin çektiğinde trafo kaç Amper çekiyor ona bak.bir yerlerde gevşeklik var gibi duruyor..

ilaveten kablo sıkılıklarını kontrol ederken şayet kablolara papuç bastıysan plastiği ile sıkmış olabilirsin.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: kimlenbu - 04 Temmuz 2019, 12:46:25Cam sigorta kullanıyorsan seramik sigorta kullanmayı deneyebilirsin.
otomatik sigorta kullanılmaktadır