MPLAB X IDE v5.20 Kod Yazım Ekranı, Açıklama Yazıları-Satırları Renk Sorunu Var

Başlatan HAKKITANIR, 06 Temmuz 2019, 14:30:32

HAKKITANIR

MPLAB X IDE v5.20 yi indirip kurdum. İl kez X IDE kullanacağım.
Kod yazım ekranı, renklerinden yalnızca, comment (açıklama satırları) kısmının, renklerinde sorun yaşıyorum.
şöyleki;
Açıklama satırı yapılacak yerlerin başına // işaretlemesi veya Açıklama satırları yapılacak bloğunun başına /* ve sonuna */ işaretlemeleri yapılır ya, işte bu işaretlemeler arası her zaman seçtiğim renk de olmuyor. Ben açıklama satırlarının hepsini görmek istediğim renk de göremiyorum. Editör ayarlarını çok fazla kurcalamama rağmen işi beceremedim. Derlemede sorun yok. İlgili açıklama satırları açıklama satırı olarak derleme dışı tutuluyor, hatada alınmıyor ama, ekrandaki renkleri herzaman seçtiğim renk de olmuyor. İşin garip kısmı bunu her yerde ve her zamanda yapmıyor. Açıklama satırları standart hepsi birden tek bir renk de olamıyor. Neyi atlıyorum bulamadım. Çok saçma bir sorun gibi duruyor.

Başına böyle bir şey gelen var mı ? Bu garip sorunu nasıl çözeriz?

Tagli

Varsayılan renklerle de sorun yaşıyor musun? Yoksa sadece açıklamaların rengini değiştirdiğin zaman, bazılarının varsayılan renkte kalması sorunu mu yaşıyorsun?

MPLAB X'in renk düzeni ile oynamadığım için bu tür bir sorun yaşamadım. Ama 5.20'nin header dosyalarını bulamayıp, kod doğru derlendiği halde tüm register isimlerinin altını hata var diye çizmesi sorunu ile karşılaştım ve sorunu çözemedim. Bu hataya birkaç yılda bir denk geliyorum. Ben de 5.10'a geri döndüm ve sorun düzeldi.

Bence sen de 5.10'u indirip bir dene. Belki 5.20'de bir şeyleri bozmuşlardır.
https://www.microchip.com/development-tools/pic-and-dspic-downloads-archive
Gökçe Tağlıoğlu

ahuramazda

renk olayının çözümünü ben de bilmiyorum veya rahatsızlık duymadığım için hiç araştırmadım. @Tagli benim sorunum da alakalı alakasız yerlere ampül yakmasıydı, böyle bir sorunla karşılaştığımda görselde yuvarlık içine aldığım 'reset' butonuna basıyorum ve ampüller sönüyor.

HAKKITANIR

ampul yakma altını çizme gibi sorunlar bende olmadı. bunun için bu tür sorunların çözümü için arayışımda olmadı. çözümünü de şimdilik bilemiyorum. demek ki birde böyle durumlar olabiliyormuş.

benim tek bir renk sorunum var. /* */ arası ve // sonrası açıklama yazılarının bir kısmı farklı renkte oluyor.
bir mantığıda yok neyin ne zaman olması gereken renge uymadığı belli olmuyor gibi duruyor.
daha açık anlatayım;
bende açıklama kısımları cyan rengindeyken, tüm açıklama kısımları cyan olmuyor bazısı yalnızca beyaz renkde oluyor. demekki bu kısımlar yalnızca beyaz renkde olduğuna göre default renginide dönmüyor diyebiliriz galiba. yoksa beyaz haricinde renklerde görülürdü.

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

HAKKITANIR

görüntüde yükleriz.
kurcalarken bir yeri fark ettim. " < " küçük operatörü işi bozuyor.
bu yazılana kadar her şey yolunda, bu yazıldıktan sonra ise, açıklama satırı veya blokları renkleri istenilmeyen renk de oluyor.
Bu operatörün ayrıcalığı ne ki? Artistliği nerden gelir bunun?

serkan

Editörün yanındaki font&color'dan ayarlayın. Şimdi açıklama satırını buradan istediğim renge değiştirdim.

HAKKITANIR

font&color bak bu güzeldi. Çok kurcaladım çözümü bende olmadı.
MPLAB X IDE v5.20 ve XC16 v1.36b bunlar en son sürümleri, Windows 7 de kurulu olanlar varsa, if olur while olur herhangi bir kod bloğuyla " < " küçük karşılaştırma operandını test edebilirler mi? Bu operandın yazılığı olduğu satırı veya bloğu açıklama satırı yaptığınızda, açıklama kısımları çift renk olmuyorsa sorun benim sistemde diyebiliriz. Garip bir sorun. Bir mantığı yok. Onca karıştırmama rağmen çözüm bulamadım. pc ve yazılım versiyonlarını değiştirmeden 2 kez kurup denedim.

deneme için basit örnek kodlar; (kilit nokta "<" öncesi ve sonrası karakterlerin rengi)

/*
        char a = 10;
        char b = 20;
        if(a < b) a = 20;
        else      a = 0;
        */

/*
        while(a < b)
        {
            b = 5;
        }
        */

//char a = 10;
        //char b = 20;
        //if(a < b) a = 20;
        //else      a = 0;

//while(a < b)
        //{
        //    b = 5;
        //}

Tagli

Şimdi dikkat ettim, sorun bende de var. Varsayılan renkleri değiştirmediğim için, <'den sonraki yazılar kalın çıkıyor. Sanırım daha önce de fark etmiştim bunu ama umursamamıştım.

Dikkat edilirse, farklı renkli bölüm aslında < > arasında kalan kısım. Bu da olayın bir çeşit tag işaretlemesi ile ilgili olduğunu gösteriyor. O yüzden önce HTML dili ayarları bölümüne baktım ama o ayarların bir etkisi olmadı.

Sonra aradığımı buldum: Fonts & Colors > Syntax altında dil seçip (C ve C/C++ header'da ayrı olarak ayarlamak lazım sanırım) Doxygen HTML Tag istenilen renge ayarlanmalı. Varsayılan değer fontu italik ve kalın yapıyor.

Alıntı yapılan: HAKKITANIR - 10 Temmuz 2019, 00:06:38font&color bak bu güzeldi.
Belirtmeden geçemeyeceğim, bu hoş bir üslup olmamış.
Gökçe Tağlıoğlu

HAKKITANIR

MPLAB IDE nin son versiyonuna geri döndüm.

MPLAB X IDE den memnun kalmadım.
problem yalnızca renk sorunuda değil, Türkçe karakter programlama, debugger, derleme hızları, her yerde yavaş.
pek hoşuma gitmedi. yeni nesil işlemciler ve ICD4 kullanımı lazım olmadıkça X ide ye bir daha bulaşmamalıyım.
C derleyicileri arasında da bir fark sezmedim.

yardımlarınız için teşekkür.

power20

https://www.microchip.com/development-tools/pic-and-dspic-downloads-archive

MPLAB X IDE arşivlerden eski sürüm yüklemeyi deneyebilirsiniz. 4.05 bence gayet iyi. Hızın yavaş olması, bilgisayarınızın konfigürasyonu ile ilgilidir. Muhtemelen sizin disk SSD değil. Projeye dahil olan dosyaların diskten bulunması ve birleştirilmesi bu yüzden uzun sürüyor.

MPLABX IDE veya  mplab ikisi de bulunsun. Eski projeler için eskisi yeni projeler için yenisi kullanılabilir.