24 Ekim 2019, 10:18:53

Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME


Atmega 8 16pı Sigorta Ayarları

Başlatan rayman, 09 Temmuz 2019, 16:19:46

rayman

Daha önce seri porttan programlıyordum.. Şimdi ise Usbasb ile extreme burner ile yüklemeye çalışıyorum , fakat çok sayıda atmega8 bozdum. Sigorta ayarlarını nasıl yapmam lazım ? Hatta ilk önce bunu nasıl yüklemeyelim ? Sigorta ayarı eskiden böyleydi.. Şimdi extreme burner de nasıl yapmam lazım ? Hex i ilk önce yükleyip sonra fuse ayarlarını yapıp mı yüklemem lazım ?

volkanunal

Yanlış sigorta ayarlarından dolayı bozduğunuz AVR çiplerini HVP(High Voltage Programing) modunda tekrar hayata döndürebilirsiniz.

rayman

Alıntı yapılan: volkanunal - 09 Temmuz 2019, 21:10:04Yanlış sigorta ayarlarından dolayı bozduğunuz AVR çiplerini HVP(High Voltage Programing) modunda tekrar hayata döndürebilirsiniz.

Bu işlemci ile uğrayınca bitmeyen sorunlar yaşıyorum.. Bu programı nerden bulurum ? Ve ayrıca , yukarıdaki fuse ayarlarını nasıl yaparız.

volkanunal

https://www.youtube.com/watch?v=VBGCgONwC9I şu videoda bahsetmiştim , açıklama kısmında ise blog yazısı olarak yazmıştım HVP ile programlama yöntemini.

Fuse ayarlarını evet şöyle yapmanız gerekiyor , diyebilmem mümkün değil. İhtiyaç doğrultusunda gerekli ayarlarının yapılması gerekiyor , mutlaka datasheetinden inceleyin set ettiğiniz ayarın ne olduğuna dair. Ayrıca internette online fuse calculator var avr için oradan da generate edebilirsiniz.

Epsilon

@rayman 
Anahtar kelime Fusebit Doctor .

https://www.radiolocman.com/shem/schematics.html?di=65084

Buradaki adımları takip edersen ulaşamadığın AVR chiplerine ulaşabilirsin
O devreyi yapıyorsun ,o chiplere ait soketleri bağlıyorsun ve programı çalıştırdığında .
Duvar olmuş  AVR chipler hayata dönüyor
Videoda anlatılanları  deneyen onlarca kişi başarmış ve yorum olarak yazmışlar)Epsilon

Devrende Atmega 8 kullanılıyor.320volt daki linkten dosyaları indrince archive klasöründe örneğin son update i aç (mesela  update10) o klasöründe altında pcb  ve firmware  var
pcb yi yapıyorsun Atmega8 soketine bozuk olanı takıyorsun firmware klasöründeki ,tabiki atmega8 klasörününün içindeki hex i yüklüyorsun
bin uzantılı dosya için bir yorum yapamıyorum
  Atmelci arkadaşlar ne işe yaradığına cevap vereceklerdir sanırım

rayman

Fusebit ten bahsetmiyorum. Osilatör ayaklarına harici osilatör verilip kitlenen atmeller açılıyor ama bazılarını kurtaramadım zaten attım fusbit doktor devresini yapmamak için. Yeni işlemci alırsam yukardaki hex vede fuse ayarlarını extreme burner de nasıl yüklerim?

rayman

Arkadaşlar şu Atmega8 i bana yükleyip gönderebilir mi 2 tane ?

volkanunal

Alıntı yapılan: rayman - 10 Temmuz 2019, 15:10:48Arkadaşlar şu Atmega8 i bana yükleyip gönderebilir mi 2 tane ?

Kendiniz yapabileceğinizi düşünüyorum , şu video sonrasında.
https://www.youtube.com/watch?v=EHKEaQnLSqQ

rayman

Volkan ünalv,,bu hexi ısis te simule edebilirsen bir  bak. Türkçe yapabilirmiyiz bu yazılımı

mustafa_cmbz

@rayman attığın resimde altta 2 tane seçenek var yani tiklediğin 0 mı olacak 1 mi olacak diye seçiyorsun gibi bir durum var.yani atıyorum 1 tanesinde tikledikleri işlemciyi kilitledi veya çalıştırmadı ise ilk tiklediklerini boş bırakıp diğerlerini tikle...bende bir ara kafayı yemiştim clone pi dedektör için bu fuse ayarlarını yapamamıştım sonradan bu durumu farkedince çözdüm olayı.

Epsilon

@mustafa_cmbz bende birkaç yıl önce atmelle kısa süreliğine ilgilendim.Bazı sigorta ayarlarında yanlışlık yaptığında artık o chip asla çalışmıyor. Program yüklendi diyor ama hiçbir şey değişmiyor.İşin diğer sinir bozucu tarafı bazı ayarların yeni programlarda hiç olmaması.

Sanırım Atmel bazı kritik ayarları kendi programlarında saklamış.

volkanunal

Lock bitleri ve  RSTDISBL, SPIEN , DWEN bitlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Bunların yanlış konfigürasyonundan ötürü çipi brick edebilirsiniz. Yukarda belirtilen metodlarda unbrick yapmanız gerekiyor böyle bir durumla karşılaşırsanız.

Geri kalan fuse ayarlarını ise , ihtiyaçlarınız doğrultusunda oturup datahseetten bakarak konfigüre etmeniz gerekiyor. Harici kristal var ise , onun için gerekli ayarlar gibi ya da bootloader var ise onun boyutu ile ilgili ayarlar , WatchDog var ise onun ile ilgili ayarlar gibi.