10 Aralık 2019, 12:00:18

Haberler:

Picproje Pazar Sohbetleri: https://bit.ly/2GHsjAK


Ground-plane, mcu, 220ac

Başlatan startirrek704250, 17 Temmuz 2019, 12:22:54

startirrek704250

Evet arkadaşlar basliktanda anlaşılacağı  uzere yaptığımız calismada ground plane in nasil olmasi gerektigine karar veremedim.

Şimdi karti fiziksel olarak tarif edeyim. Kartin boyutları cok kucuk ve mikro islemci besleme karti ve rolelerin acilip kapanacagi 220v hatti bir arada olmak zorunda. Ve kart arkali önlü 2 katmanli. Yani kartin toplam alanini aeduino uno boyutlarinda dusunebiliriz. Ancak 220v hatti kartin bir ucundan girip bir ucundan cikmak zorunda baska turlu olması imkansiz diger nedenlerden dolayi.

Simdi bu kart tasariminda ground plane yapmak istiyorum ama nasil yapsam bilemedim. 220v hattinin gececegi yuzeye de ground-plane yapmalimiyim. Yapsam 220v hatti ile arasinda kac mm mesafe olmali.

Kart tasarimi hakkinda bilgi ve danismanlik(ucreti mukabilinde) alabilecegim abilerim yardimlarinizi bekliyorum.

ibocakir

220V'dan DC'ye nasıl ineceğinizi söylememişsiniz

MrDarK

4 layer dusunebilirsin
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

startirrek704250

17 Temmuz 2019, 13:12:41 #3 Son düzenlenme: 17 Temmuz 2019, 13:15:21 startirrek704250
Alıntı yapılan: ibocakir - 17 Temmuz 2019, 13:02:44220V'dan DC'ye nasıl ineceğinizi söylememişsiniz

Bobinsiz  trofo devresi  ile dc akim elde edildi. Bu şekilde uzun suredir test ediyoruz sıkıntısız çalıştı ancak şimdi boinsiz trafo devresini de kartin uzerine eklemeyi dusunuyorum bu yuzden olusabilecek gürültü ve etkileşimleri engellemek icin bu basligi actim.

Zaten hali hazirda kartta 220v hatlari vardi ve roleler mikro islemci tarafindan kontrol ediliyordu ve sıkıntı cikmiyordu. Dc akimi da disaridan trafosuz besleme devresinden aliyorduk simdi sadece o trafosuz besleme devresini bizim karta entegre edecegiz.

startirrek704250

Alıntı yapılan: MrDarK - 17 Temmuz 2019, 13:03:174 layer dusunebilirsin

4 layeri ne yazik ki dusunemeyiz hocam. Imkanlar el vermiyor.

ibocakir

Hocam çok anlaşılmıyor ne demek istediğiniz. Bobinsiz trafo devresi dediğiniz transformerless power supply mıdır ? Eğer öyleyse kaç tane röle çekiyorsunuz akımınız yetecek mi ? Arduino boyutlarında bir karta trafolu bir adaptör kartı belki sığdırabilirsiniz.

startirrek704250

Alıntı yapılan: ibocakir - 17 Temmuz 2019, 14:39:40Hocam çok anlaşılmıyor ne demek istediğiniz. Bobinsiz trafo devresi dediğiniz transformerless power supply mıdır ? Eğer öyleyse kaç tane röle çekiyorsunuz akımınız yetecek mi ? Arduino boyutlarında bir karta trafolu bir adaptör kartı belki sığdırabilirsiniz.

Hocam ilginiz için teşekkür eder olayı anlaşılmaz şekilde aktardığım için ayrica özür dilerim.

Evet transformerless power supply den bahsediyorum. Devremde bir adet mikrodenetleyici ve bir adet de röle bulunmakta. Devrem gucunu transformerless power supply dan aliyor ve roleyi de acip kapatiyor yaklaşık 3 aydir bu sekikde kullaniyorum. Transformerless power supply su an devrenin uzerinde kurulduğu kartta degil de baska bir kartta kurulu ve gucu kablolarla aktariyorum. Şimdi ise amacim transformerless power supply elemanlarini da benim kartin uzerine entegre etmek. Ancak boyle olunca yer darligindan dolayi kartta cok yogunluk oluştu ve bende meydana gelecek gurultuler icin onlem almaya karar verdim. Bunun icin en basta ground plane yapmaya karar verdim. Ground-plane i her iki yuzeye de uygulamalı miyim. Roleye giden yollarin bulunduğu yuzeye ground-plane uygulamam sikinti cikarir mi.
Umarim aciklayici olmuştur

ibocakir

Est hocam. Transformerless PS maksimum 5-10 adet elemandan oluşuyor ekstra fazla yer kaplamaz sanki. SMD malzeme kullanıyorsunuz diye düşünüyorum. Gerçi 1W'lık direnç falan kullanırsanız belki dediğiniz gibi yer kaplayacaktır. Yalnız şemayı çizip layouta geçmeden siz de emin olamayacaksınız :)
Giriş Faz ve Nötrü kartın en kenarından yürütün. Röleyi de çıkışa en yakın yere yerleştirin ki kontakları direk bağlayabilesiniz. AC ve DC tarafı ayırmak için minimum 6 mm creepage bırakmalısınız. Hatta araya delik atanlar bile oluyor.
Aslında yapacağınız ground yüzeyinin adı Ground Plane olmuyor. Ground Pour oluyor.(Sanırım MrDark bu nedenle 4 katlı yap dedi.) Evet Bu Ground pour'lar her iki yüzeye de clearance dikkat edilerek atılmalı.

Murat Mert

mert07

OptimusPrime

Mumkunse GND koyma ama illaki icim rahat etsin diyorsan sadece mikronun altina koyabilirsin.

Bu arada kullandigin besleme turu cok zayiftir. Sebekeden gelecek ilk transient te mikro sizlere omur olacaktir. Bunu bastirma sansin var ama yinede garanti veremezsin.

Birde bildigin uzere sebeke tolereansi 220V +-%10 dur. 3 aylik denemelerinde bu limitleride test ettinmi bilmiyorum ama bunu da goz onunde bulundurmalisin. En kotu durum testide yapsan iyi olacaktir. Mesela 220+-%10 ve en yuksek sicaklik, gibi. ::ok
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

dnacikaya

Bir röle kartında gnd plane kullanılmamış ve röle kontaklarından birinin çevresinde oyuk görülüyor, görseli ekledim. Tabi siz gnd plane yapmayın demek istemem. Bütün ürünlerimde gnd plane yaparım.
 startirrek704250

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 17 Temmuz 2019, 20:32:23Mumkunse GND koyma ama illaki icim rahat etsin diyorsan sadece mikronun altina koyabilirsin.

Bu arada kullandigin besleme turu cok zayiftir. Sebekeden gelecek ilk transient te mikro sizlere omur olacaktir. Bunu bastirma sansin var ama yinede garanti veremezsin.

Birde bildigin uzere sebeke tolereansi 220V +-%10 dur. 3 aylik denemelerinde bu limitleride test ettinmi bilmiyorum ama bunu da goz onunde bulundurmalisin. En kotu durum testide yapsan iyi olacaktir. Mesela 220+-%10 ve en yuksek sicaklik, gibi. ::ok

Hocam söylemeyi unuttum galiba transformerless ps den gelen elektirigi direkt olarak mikrodenetleyici ye vermiyorum. Arada ams1117 3v3 regülatör var ve regülatörun de gerekli kapasitor baglantilari mevcut. Yani sebekeden gelen elektirigi once 5v a sonra regulatorde 3v a indirip islemciyi oyle besliyorum. Belkide bu yuzden bir sıkıntı cikmadi.

Fgocmen

Alıntı yapılan: ibocakir - 17 Temmuz 2019, 15:32:22AC ve DC tarafı ayırmak için minimum 6 mm creepage bırakmalısınız. Hatta araya delik atanlar bile oluyor.
Dediği Gibi AC ve DC arasına en az 6mm creepage Bırakman yeterli olacaktır.
YaFeS

startirrek704250

Alıntı yapılan: Fgocmen - 18 Temmuz 2019, 14:23:16Dediği Gibi AC ve DC arasına en az 6mm creepage Bırakman yeterli olacaktır.
Peki hocam 220v hatlarini devreden tamamen kaldirsam ve hat yerine uygun uzunlukta ve kalinlikta kablo ile devrenin girişinden çıkışına rolenin bacaklarına kadar jumper kablo gibi hatti oyle taşısam sıkıntı olur mu.
Yani kartta hat olmayacak devrenin uzerinden iki adet kablo gececk. Bu işlemciye sikinti yaratir mi.

~ENES~

Konu ile alakasi yok belki ama transformerless devrenin şemasi var mi  :du: