Güç Elektroniği İçin Yazılım İçeren ve Piyasaya Yönelik Bitirme Projesi Önerisi

Başlatan bit01, 27 Temmuz 2019, 12:58:10

bit01

Güç elektroniği tasarımı yapabileceğim, gömülü yazılımı olan, gelecekte bana olumlu katkı sağlayacak ve bir şeyler öğrenebileceğim bitirme projesi yapmak istiyorum. Bu konuda neler önerirsiniz?

pwr_24

Alıntı yapılan: bit01 - 27 Temmuz 2019, 12:58:10Güç elektroniği tasarımı yapabileceğim, gömülü yazılımı olan, gelecekte bana olumlu katkı sağlayacak ve bir şeyler öğrenebileceğim bitirme projesi yapmak istiyorum. Bu konuda neler önerirsiniz?
Invertor tasarımı yada motor driver yapabilirsin. Ama ha deyince yapılacak işler değil.

F493

Selam,

Piyasa da bulunan(ör:karaköy) güneş panelleri ile MPPT algoritması üzerinde çalışma yapabilirsin. Basit bir şebekeye enerji basan inverter tasarımı senin için çok eğitici olur. MSP432 işlemcileri ile yapılmış bu tip örneklerde olabilir. Ti bu konuda yeteri kadar kaynak , kod , şema , eğitici video barındırır.
Ama burada şunları iyi öğrenmeye çalış. ADC, Sampling, Timerlar, Pwm gibi noktaları özümse.

Google'a MPPT yazınca harika şeyler çıkıyor.

Esen kalın.

tekosis

Programlanabilir güneş paneli simülatörü yapabilirsiniz. Aslında güç kaynağı ama güneş paneli gibi güç üretip farklı zamanlarda farklı paneller için senaryoları gerçekleştirebilir bir cihaz olabilir. Bu sayede mppt inverter tasarımı ile uğraşanlar için güzel bir cihaz olur.

Piyasaya dönük demişsiniz sonradan farkettim.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ahmet2017

sezgin05

BLDC motor sürücü yapabilirsiniz. Hatta BLDC servo motor sürücüde olabilir. Atmega644 için örnek açık kaynak linkte var.
https://www.cnczone.com/forums/open-source-controller-boards/253254-software.html