Oto Teyp + BT Modül

Başlatan dijital74, 29 Temmuz 2019, 10:42:39

dijital74

Merhaba. Elimde Pioneer marka bir oto teybi var. Bunun içine blutooth modül yerleştirmek için çalışmalara başladım. Cihazın içinde usbden ötürü +5v alabileceğim nokta buldum ve bununla modülü besledim. Ne var ki boştayken çıkışta bir sinyal gürültüsü var. BT modülü ayrı bir besleme üzerinden (telefon şarj adaptörü) beslediğimde ise herhangi bir sıkıntı olmadı. Araçlar için kullanılan 12v>5v dönüştürücü kullandım. Yine sinyal gürültüsü ile karşılaştım. Acaba beslemeyi izole edebilir miyim ? Sonuçta arabada tek akü var.

asma

Merhaba
İzole hazır dc dc konvertör kullanabilirsiniz , bunu kendiniz yapmaya çalışabilirsiniz. (zahmetli bir iş: trafo sarmak gerekiyor)

Problemi ayrıntılı inceleyebilirsiniz.
Bt modülüne teyp üzerinden besleme verin , ses bağlantısını (r,gnd,l) yapmayın.
Gürültü kesildi mi?
Hayır: modül gnd hattı üzerinden parazit yayıyor. Uzun kabloyla (mesela torpido içine monte gibi) besleme verin. Sonuç değişmiyorsa o modülden vazgeçin.
Evet ise ses kablosunun yalnız gnd ucunu bağlayın. Gürültü var ise ilk tercih olan izole besleme öne çıkıyor.
Bir deneme daha yapıp konuyu netleştirin.
Ses kablosunun gnd hattı hariç R ve L hattını bağlayın.
Gürültü var mı? Ses normal mi?
Bu yöntem çözüm olursa kullanabilirsiniz.
Olmaz ise izole dc dc konvertör arayışı başlasın.

Not: telefon şarjı ile denerken teyp araç aküsüne bağlıydı değil mi? Bu önemli bir ayrıntı çünkü.

Kolay gelsin.

RaMu

Teybi, bt modulü, dönüştürücüyü ve açtıysan içlerini görelim.
Teypten aldığın 5V a 100~1000uF kapasitör bağlayıp bt modüle girerek dene. Yani bt modül besleme uçlarına paralel bir 1000uF kapasitör bağla,
hatta birde 100nF bağla.
12V-5V dönüştürücü ile denerken
12V tarafınada 100nF+1000uF bağlayıp dene.
Bu şekilde büyük ihtimalle çözülür.

Başka 12V-5V dönüştürücü deneme şansın olursa onuda deneyebilirsin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Maxim

benzer bir uygulamayı birkaç ay önce yaptım.
teypte cd-aux-fm falan var
ben bt modulu aux dan girdim, haliyle teyp şasesi ile aynıydı ve gürültü vardı.
teybin içindeki ses kontrol preampli entegresinin dokumanını buldum inceledim.
gördümki cd audio girişi differantial preampli, yani giriş uçları şaseden bağımsız.
bende cd input girişini cd den ayırdım ve bt modulu buradan girdim
mis gibi oldu!

dijital74

Modülü daha önce normal bir teybin içine yerleştirme girişimim de olmuştu. Aynı şeyi yaşadım.

Araç teybini tezgahımdaki ayarlanabilir güç kaynağına bağladım. BT modülün ses ve besleme gnd si aynı. Teypte aynı. Dolayısıyla ses gnd sini kesme şansım olmadı. Ses R ve L kanallarını bağlamadığımda çıkışta gürültü yok. Bağladığım zaman gürültü oluyor. Teypte CD bölümü olmadığı için ayrıca orayı değerlendiremedim. USB , Aux ve Radyo özelliği var.
BT modülü üzerinde microusb var. Onun üzerinden bir cep telefonu adaptörü ile beslediğimde(220v>5v) gnd ler arası bağlandığı zaman temiz bir ses alabiliyorum.

BT modülün beslemesine 100uF, 100nF kapasite bağlama girişimlerimden de olumlu bir netice alamadım. Sanırım beslemede izole gerekecek.

Parazit ses acaba teyp ile Bt modülün besleme gerilimi farkından kaynaklanıyor olabilir mi ?
HW 770 BT modüle doğrudan 12 volt versek başına bir iş gelir mi ?

asma

İzole modüller hakkında öneride bulunacak kadar bilgim yok.
Aradım şunu buldum:
https://www.elektromarketim.com/converter/mean-well-scw03a-05-3w-izole-donusturucu
50 lira bu tip ürünler için uygun gibi.  :-[
Acaba olurumu demek için pahalı.
Bt modülünü için link verebilirmisiniz.
Kolay gelsin.

Maxim

piyasada "oto anfi çevirici" adı altında satılan devreler var
denemedim, işe yararmı bilmiyorum

dijital74

Alıntı yapılan: asma - 30 Temmuz 2019, 06:18:55Bt modülünü için link verebilirmisiniz.
Kolay gelsin.

Elbette.

https://www.direnc.net/mp3-bluetooth-41-alici-kablosuz-stereo-muzik-modulu?lang=tr&h=37ea85a6&gclid=CjwKCAjw1f_pBRAEEiwApp0JKA0xcTS8pErc3LGmO3sKj5vP5obSIjLVRrq3J9AP3IvSE-Mm-yDmiBoCYsMQAvD_BwE

Sitede 3.7 v ila 5v ile beslenebileceğini söylüyor.

Aklıma son bir şey geldi. Devreyi 18650 pil ile besleyeceğim. Pili teybin arkasına monte etmeyi düşünüyorum. TP4066 modül ile de pili şarj ederim. Modülün de elektriğini Teybin usbsinden alırım. Bugün deneyeyim bakalım ne olacak.