Flyback SMPS Hesaplayıcı tablosu

Başlatan Bünyamin Tamar, 02 Ağustos 2019, 15:08:08

OptimusPrime

Alıntı yapılan: Epsilon - 14 Kasım 2019, 16:01:42Krp dediğiniz yer excelde hangi hücredeki değer ?

(O havalı gençleri boşverin .Zaten eninde sonunda bu işi bilen birilerini görünce olayı zamanla anlıyorlar.Bizimkiler 35 yıl önceki Amiga ile şunları yapardık bunları yapardık diyorlar.Elin lise mezunu hatunu tüm amiganın işini yapan chipi evinde imal ediyor.
Nostalji iyidirde her gün birşeyler öğrenerek hayatını devam ettirmek dahada iyidir.)

Fpga tasarimiydi o. Evde uretilmesi ise neredeyse imkansiz. Kendisinin bir kac tr li IC denemeleri var ama bilmem kacinci denemede idare eder bir sonuc ortaya cikartmis.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Epsilon

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 15 Kasım 2019, 10:39:06Fpga tasarimiydi o. Evde uretilmesi ise neredeyse imkansiz. Kendisinin bir kac tr li IC denemeleri var ama bilmem kacinci denemede idare eder bir sonuc ortaya cikartmis.

Yaptığı ürün bu:
https://www.wikizeroo.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQzY0X0RpcmVjdC10by1UVg

İlk günde 7000 adet satmış.İçinde 30 kadar oyun varmış.Detaylarında nasıl bir devolopment board la hazırladığına dair detaylarda var

OptimusPrime

Abla IC tasarimcisi yapmistirda, satmistirda.  :o  :D
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

deneme_1234

Alıntı yapılan: Epsilon - 13 Kasım 2019, 14:26:18Bu app.notun excel hesaplayıcısıda var.İndirin onu aynı değerleri girerek karşılaştırın.

*Hatta şifresini kırıp,türkçeleştirerek ,25 yaşına bile gelmeden kilowattlarca gücünde SMPS ler yaptım diyerek hava atan elektronikçilerden de olabilirsiniz. :)

Nasıl olsa akşam haberlerinde hergün bir buluş yapan gençler var. 

Adresi:
https://www.onsemi.com/pub/Collateral/SMPS-FAIRCHILD-POWER-SWITCH-FPS--QRC.XLS

O excelde yiginla hata var. Onu referans almayın derim 👍

30 yasindayim kilowattlarca cihaz tasarladim laf bana miydi?

Epsilon

Alıntı yapılan: deneme_1234 - 16 Kasım 2019, 23:02:18O excelde yiginla hata var. Onu referans almayın derim 👍

30 yasindayim kilowattlarca cihaz tasarladim laf bana miydi?

Sizi tanımıyorum.Benim kasdettiklerim yalan söyleyenler.Aslında  bir kişinin konusunda üstad olduğu bir cümlesinden bile anlaşılabilir ama o cümle onun belki on yıllık çalışmasının  sonucunda öğrenilmiş bir tecrübedir.

Eğer Fairchild ın excelindeki hataların ne olduğunu izah ederseniz .İnsanların boşuna zaman kaybetmemesini de sağlarsınız

bedavainternet

Fairchild hesaplarında bazı sıkıntıların olduğu aşikar yalnız benim de bakmam gerekiyor ne olduğu ile ilgili.

Bünyamin Tamar

Pratik uygulama yapmadan önce son haline getirdim. Yapıcı yorumlarınızı bekliyorum.

Gördüğünüz hataları belirtirseniz düzeltirim.

Öneri belirtmeden "Olmamış" deyip gömenler lütfen yazmasın. Amacım hatalarımı düzeltip öğrenmek ve düzgün bir şey ortaya çıkarmak. Eğer hesaplamalarım doğruysa başkaları da istifade edebilir.

Bu tablonun sağlamasını bu şekilde yaptıktan sonra 36W, 110V-24V DC-DC gerçekleme yapmak istiyorum.

Versiyon 2.0.0

deneme_1234

Fırat Deveci'den satın aldığım hesaplayıcı ile kıyaslama yaptığımda.

- AC'den DC'ye gidilmemesi çok büyük eksiklik.
- Vro ve Duty bence ayrı ayrı seçilebilmeli.
- Kontrolcü beslemesi Flyback olarak hesaplanıyor, ya forward olarak sarmak istersek aux beslemesini, bunun hesabı yok.
- Flyback kontrolcüler genellikle peak akım kontrolü ile çalışırlar, ne kadar akım sens direnci koyacağımız belli değil.
- Kullanıcılar trafoların Aw pencere aralığını hesaplamakta çok zorlanırlar. Her bir trafo için ayrı ayrı giriş yorar. Standart EE trafoların çoğu hazır sunulsa iyi olur. Kullanıcının trafo girebileceği yer de olsa iyi olur.
- Tellerde harcanan güç yanlış hesaplanıyor. Skin effect değerlerin içerisinde değil.
- Minimum sargı sayısı neye göre belirleniyor bu belli değil. Iover ne manaya geliyor bu açık değil.
- Feedback devresi kesinlikle çok önemli ama yok.
- Bunun yanında feedback kısımdaki kontrol PID kısımdaki kazanç ve faz marjini ayarlamaları görünmüyor.
- Anahtarlama kayıplarının ne kadar olacağı ve toplam kayıp miktarları gözükmüyor.
- Trafonun nüvesi ve sargıları ne kadar kayba uğrayacak göremiyoruz.

Bunun yanında düşük güçlerde 30-40W'da hazırladığınız tablonun zorluğunu test edemeyeceğiniz kanısındayım, 150-180W gibi flyback sınır değerlerinde trafo tasarlarsanız değerlerin tuttuğunu tutmadığını görürüz.

z

Hesaplayici'ya para mi verdin?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Bünyamin Tamar

Öncelikle yanıt için teşekkürler

Her madde için cevap vereyim
> AC-DC dönüşümünü ekleyebilirim. Şimdilik ihtiyacım yok diye eklemedim. Olsa güzel olur tabi.
> Vro ve duty değerleri birbirine bağlı değişkenler olduğu için sadece birini kullanıcıya bıraktım. Eğer ikisi de kullanıcıya bırakılırsa, bu sefer V(dc_min) değeri bozulacak.
> İlerde forward için de bir çalışma yapabilirim ve olsa güzel olur. Ama şu an bu konuyu iyi irdelemem gerekiyor.
> Trafo pencere hesapları için kolaylık sağlayacak bir şey düşünüyorum.
  Aynı excel içinde farklı bir sayfada her çeşide uygun şablon çizimler olacak. Kullanıcı sadece uzunluk
  girecek sonuç olarak Aw değeri vs. hesaplanacak. Bunun için de yorum bekliyorum.
  Hazır paketleri de ekleyebilirim. Ama bayağı zaman alır. Olabilir.
> Tellerde harcanan güç hakkında biraz çalışmam gerekiyor. Skin effect'i de dikkate alayım.
> Minimum sargı hesabı formülü AN4137 içinde var. Ayrıca hava aralığı formülü için de minimum sargı
  hesabı formülü var. İki formülün sonuçlarını karşılaştırıp, büyük olanı gösteriyor.
> Feedback devresi her kontrolcüye göre değişim gösteriyor. Ama bir tane seçip hesabını yaptırmayı düşünüyorum.
  Tabloda en altta "Henüz hazır değil" diye belirttim. Yapacağım inşallah
> Şu an amacım 36W konvertör tasarlamak. Buna ihtiyacım var. İlerde daha büyük güçlü yapabilirim. (kW'larca değil tabi  :D )

deneme_1234

Alıntı yapılan: z - 17 Kasım 2019, 13:20:30Hesaplayici'ya para mi verdin?

Evet bunda ne sorun var ki.

Kullanimini da öğrendim ve su an tum tasarimlari kendim yapıyorum. Diger turlu sozde tasarimcilara para vermekten kaziklanmaktan yilmistim. 5W flyback icin bile 1000 2000 TL proje ucreti verdigim oluyordu.

Simdi guvendigim birine hem destek oldum hem isimi gordum bundaki sorunu anlayamadim?

z

5w flyback icin sozde tasarimcilara bin ikibin veren birisinin flyback hakkinda hic bilgisi olmamasi lazim, fakat elestri mesajinda flyback ile ilgili fazla detay var. Hani isi biliyor da ise gitmiyor havasi aldim.

Bu yuzden hesaplayiciya para vermen garibime gitti.

deneme_1234

Alıntı yapılan: z - 17 Kasım 2019, 15:12:005w flyback icin sozde tasarimcilara bin ikibin veren birisinin flyback hakkinda hic bilgisi olmamasi lazim, fakat elestri mesajinda flyback ile ilgili fazla detay var. Hani isi biliyor da ise gitmiyor havasi aldim.

Bu yuzden hesaplayiciya para vermen garibime gitti.

Her seyi tek kisi yetistiremez. Ana urun kalemim flyback değildi 5W icin. Basit led suruculer buat icine yerlestirilen seylerdi. Zamanla guc ihtiyaci artinca mecbur kaldik ogrendik.

Kiyaslama sonucu anlattim yukaridakileri. Sizin de varsa saglam calisan denenmis arkasinda duracaginiz calculator ona da bakalim. Su an full bridge arayisimiz var mesela.

z

Arayisa gerek yok, flybacki anladiysaniz Fullbridge'i de yaparsiniz.

devrecii

@deneme_1234

90 yaşında  emekli öğretmen bir abimizsin ve hala bu yaşta üretime katılmaya devam ediyorsun, şapka çıkarıyorum ;D