19 Ocak 2020, 02:38:32

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


Yankı Sorunu

Başlatan Epsilon, 05 Ağustos 2019, 23:55:22

Epsilon

05 Ağustos 2019, 23:55:22 Son düzenlenme: 05 Ağustos 2019, 23:58:19 Epsilon
Merhaba
Evime yakın bir caminin ses sistemi oldukça kötü.Sebeplerden biride kubbesinin oldukça yüksek olması .Öyle ki neredeyse  3 saniyelik yankı oluşuyor.

Bunun çözümlerinden biride, duvarlarda akustik paneller kullanmak sanırım.Bu panellerin nasıl imal edildiğine, en uygun malzemenin nasıl seçildiğine ve nasıl konumlanırılması gerektiğine  dair tecrübesi olan arkadaşlar varmı ?

Diğer bir sorum ise hoparlörlerin çalışma aralığına ait frekans nasıl test edilir ?
Bu iş için en temel malzemeler nelerdir ? İllede kalibre edilmiş mikrofon mu kullanmak gereklidir? Bana üç aşşağı beş yukarı aralığı verse yeterli .

https://www.roomeqwizard.com/  linkteki bu programı hoparlör frekans aralığını test etmek için kullanan oldumu ? Ayrıca  bu programdaki T/S Parametrelerin hesaplama kısmı çalışmıyor yada ben çalıştıramadım.(Program bedava ve kısıtlamaya ait bir açıklama yok)

Son olarak'da bu yankı elektronik bir devre ile engellenebilirmi? .Kaliteli bir mikserde bu özellik varmıdır? Yada DSP modüller varmıdır?
Teşekkürler.

new-ar1

Epsilon hocam bildiğim kadar yardımcı olmaya çalışayım..

Akustik yankıyı azaltmak için gördüğüm en iyi malzemelerden birisi,Pamukap olarak bildiğim bir malzeme,sönümleme sonucu çok iyi ve yanmaz bir malzeme..Bir başka malzeme ise eski mekanik saatlerin revaçta olduğu yıllarda saat tamircilerinin duvarlarındaki delikli kontraplak kaplaması..Yüzlerce saatin çalıştığı dükkanda ses duyulmazdı neredeyse..Hoparlörlerin yerleşimi önemli bir başka konu,mümkünse hoparlörleri cemaatin üzerine doğru yönlendirin,elbiselerin ve yerdeki halıların sesi bir miktar absorbe etmesini sağlarsınız..

Hoparlörlerin çalışma aralığını Audio Spektrum Analyser cihazı ile ölçebilirsiniz fakat mikrofon çok önemli bu konuda..Ticari mikrofonların içinde en ucuzu Behringer olabilir yada,Panasonic WM 60 kapsül ile işinizi görecek kadar bir mikrofon yapabilirsiniz internette şeması mevcut..Ses sistemine Pembe gürültü sinyali uygulanarak Spectrum Analyser ekranında -3dB düşmeye başladığı bass ve tiz frekanslar band aralığını verir,fakat burada mekanın akustiğide işin içindedir..Eğer hoparlörün ses aralığını ölçmek istersek sağır oda lazım,araba parası yetmez :)

Bu programı bir ara denemiştim fakat çok tatmin edici sonuçlar çıkmadı..

Yankıyı yok etmek için elektronik devre olarak,Adau1701'i tavsiye ederim,fakat burada camii'deki ses sisteminin kurulumu,hoparlörlerin yerleşiminin yeniden yapılandırması gerekebilir..Hoparlörleri mimberin duvarına alıp,sesi tek yönlü hale getirmek lazım..Bu yapılabilirse karşı duvara aynı karakterde hoparlörler koyup sese delay vererek eklenen hoparlörleri ters fazda çalıştırıp yankıyı yok edebilirsiniz..

Biraz karışık oldu kusura bakmayın sorularınız olursa yardımcı olmaya çalışırım

Epsilon

@new-ar çok teşekkür ederim üstad .Cevaplarınız çok yardımcı oldu 

new-ar1

Epsilon hocam kusura bakmayın size mesaj yazamıyorum,sorun nedir bilmiyorum..Benim ismim Nevzat..İzmirdeyim kısmetse tanışırız hocam..

Epsilon

19 Ağustos 2019, 00:03:08 #4 Son düzenlenme: 19 Ağustos 2019, 00:16:34 Epsilon
Sorun değil hocam .Sizin gibi bilgili üstadlar çok yok.Tekrar teşekkürler.İnşalllah görüşürüz.
* Tekrar mesaj attım.
Saygılar