Trafosuz besleme de ısınma sorunu.

Başlatan sessiz_roman, 13 Ağustos 2019, 12:07:01

~ENES~

Guvenli olmasi açisindan 22k lik direncten sonra kondansatörü koy. Girişteki kondansatore seri direnç olmaz degil olur ama gereksiz olur. Mevcuttaki r5 direnci bir nevi sigorta görevi gormesi icin konulmuş ama sen devre uzerinde kisadevre yaptirmazsan bir problem oluşmaz. Ayrica bu devre zaten uzun ömürlü bişey olmayacak zamanla kondansatör şişecek işlevini yitirecek. Basit batarya şarj devreleri ve gece lambalarinda kullanilan bir sistemdir bu.

sessiz_roman

Alıntı yapılan: ~ENES~ - 14 Ağustos 2019, 00:35:59Guvenli olmasi açisindan 22k lik direncten sonra kondansatörü koy. Girişteki kondansatore seri direnç olmaz degil olur ama gereksiz olur. Mevcuttaki r5 direnci bir nevi sigorta görevi gormesi icin konulmuş ama sen devre uzerinde kisadevre yaptirmazsan bir problem oluşmaz. Ayrica bu devre zaten uzun ömürlü bişey olmayacak zamanla kondansatör şişecek işlevini yitirecek. Basit batarya şarj devreleri ve gece lambalarinda kullanilan bir sistemdir bu.

dediklerinizi anladım hocam zaman ayırıp yazdığınız için ayrıca teşekkür ederim
sormak istediğim bir şey daha var. uzun ömürlü olmaz dediniz. mesela ne kadar bir uzun ömürden bahsediyoruz.sürekli çalışsa bie yılı çıkarmaz mı mesela

~ENES~

Alıntı yapılan: startirrek704250 - 14 Ağustos 2019, 12:39:46dediklerinizi anladım hocam zaman ayırıp yazdığınız için ayrıca teşekkür ederim
sormak istediğim bir şey daha var. uzun ömürlü olmaz dediniz. mesela ne kadar bir uzun ömürden bahsediyoruz.sürekli çalışsa bie yılı çıkarmaz mı mesela

Kullandigin malzemenin kalitesine gore degişir bu.. bazen kaliteli diye aldigin malzemeler dahi patates cikabiliyor. Daha geçenlerde bu beslemeyi kullanan dijital zaman saati tamiri yaptim icindeki zener diyot ariza yapmişti. Bazen zener gidiyor bazen kondansatör şişiyor. Bu yuzden net bir omur bicmek saglikli olmaz. Diger bir husus stm besleyeceksen bu devre hattan parazit kapar. Bunu nasil önlemeyi dusunuyosun ?

Bu devre yerine viper22 ile trafosuz smps besleme devresi var onu kullanabilirsin. Elemam sayisi nispeten fazladir ama bir nebze daha saglikli ve uzun omurlu olur.

ÜC

viper22 entegresinin trafosuz bir devresine ulaşamadım enes hocam. Varsa bir örnek yada link verebilirseniz incelesek.

ipek

mutfak robotu ketlee gibi mutfak yardımcı gereçlerini incelerseniz hepsi AC ve izolesiz çalışıyor.yani bu besleme standart olmuş.

ama ben temkinli adamım,Takhakaleden 10TL'ye mobil telefon şarj cihazı alırım devremi onunla kurarım,çakmada olsa TUV VDE TSE tüm ıvırzıvır müsaadeleri almış,bu güne kadar kapasitör şişmesi dışında hiçbir sorun yaşamadım..

~ENES~

Alıntı yapılan: baran123 - 15 Ağustos 2019, 11:45:10(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

https://www.uydudoktoru.com/threads/simple-1watt-to-12watt-smps-led-driver-circuit.29031/

https://www.homemade-circuits.com/how-to-make-simplest-1-watt-led-driver/

Bu devreyi bugun denedim. 1 mh bobinim yoktu 100 ile 680 uh arasi bir bobin attim degerini bilmiyordum. 200 mA civari akim cektim bana misin demedi :) Entegre cok az da olsa ısınıyor. Bunuda pcb tasarimi ile önleyebilirim. Simdilik delikli pertinaksa yaptim gayet başarılı. 

baran123

Alıntı yapılan: ~ENES~ - 15 Ağustos 2019, 19:54:32Bu devreyi bugun denedim. 1 mh bobinim yoktu 100 ile 680 uh arasi bir bobin attim degerini bilmiyordum. 200 mA civari akim cektim bana misin demedi :) Entegre cok az da olsa ısınıyor. Bunuda pcb tasarimi ile önleyebilirim. Simdilik delikli pertinaksa yaptim gayet başarılı. 

Bu devrelerin ÇOOOK TEHLİKELİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN.
Ayıcık şeklinde 3-5 tl ye satılan gece lambalarındada benzer izolesiz devreler var.
Çoluk çocuk bunları prize takarken çok patlatmıştı fakat hala satılıyor.

ikinci el olarak sağdan soldan 15-20 TL ye adaptör alsan bin kat daha iyi.

Ekleme :
Bir ara patlayan bir başka bir Şirin Ayıcık!

~ENES~

Alıntı yapılan: baran123 - 15 Ağustos 2019, 20:50:19Bu devrelerin ÇOOOK TEHLİKELİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN.
Ayıcık şeklinde 3-5 tl ye satılan gece lambalarındada benzer izolesiz devreler var.
Çoluk çocuk bunları prize takarken çok patlatmıştı fakat hala satılıyor.

ikinci el olarak sağdan soldan 15-20 TL ye adaptör alsan bin kat daha iyi.

Ekleme :
Bir ara patlayan bir başka bir Şirin Ayıcık!
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Yapmayin hocam .. kapasitif besleme ile smps yi karistiriyorsunuz sanirim ya da bu konuda bilginiz yok. Beyaz eşya devleri bile artik makinalarda bu tip beslemeler kullaniyor. Kapasitif beslemelerde dedikleriniz dogru kondansatorler patlayabilir ama smps guzel bir pcb dizaynı ile gayet kullanişli sistemler tasarlanabilir. Ayni gucte yumruk kadar trafo kullanmak akıl kârı değil kanımca ..

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ~ENES~ - 15 Ağustos 2019, 21:47:58Yapmayin hocam .. kapasitif besleme ile smps yi karistiriyorsunuz sanirim ya da bu konuda bilginiz yok. Beyaz eşya devleri bile artik makinalarda bu tip beslemeler kullaniyor. Kapasitif beslemelerde dedikleriniz dogru kondansatorler patlayabilir ama smps guzel bir pcb dizaynı ile gayet kullanişli sistemler tasarlanabilir. Ayni gucte yumruk kadar trafo kullanmak akıl kârı değil kanımca ..
Baranın dediklerini dikkate alsan iyi olur.
Bu şemasını verdiğin devre Switch mode olarak çalışıyor olsada izole değildir.
İzole devrede Nötr hattı bile çıkış tarafında olmaz.
Bu devrede birisi Faz ile Nötr hattını ters bağladığında ne olur?
Yada senin SM entehre kısadevre oldu girişi çıkışa direk bağladı diyelim....!!!
Çıkış kondansatörleri patladıktan sonra ne olur...!!

Risk açısından Bu devrenin kapasitif beslemeden hiç farkı yok...

yas

12V 200mA zaten küçük bir güç. Devrenin kalabalığı da az değil zaten. ~4VA trafo ile yapılsa yükseklik hariç pekte yer tasarrufu yok gibi. Bu durumda izole olması açısından trafo daha mantıklı. Öte yandan hiç şekilde el teması olmayacak bir devre ise trafosuz yapılabilir. Ama Kondansatör ile yapılan bu uygulamalarda can alıcı nokta devrenin sabit akımlı yada çok az değişken akımlı olmasıdır. Birde değerler kafanıza göre değil devrenin çekeceği akıma göre hesaplanmalı.
Formüller aşağıdaki gibiydi galiba. İstersen google dan kontrol et.

C= 1 / (2Pi * f * XC)

Empedans(XC) = ((VRMS *  1,41) - Vout) / Iout

Kondansatöre paralel bağlı olan direnç ne kadar büyük olursa ısınma o kadar az olur. Aslında hiç takılmasa da çalışma esnasında bir zararı yok. Fakat devrenin enerjini kesildiğinde kondansatör şarjlı kalabileceğinden devrenin terminallerine temas durumunda adamı hoplata bilir.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: yas - 16 Ağustos 2019, 11:27:2612V 200mA zaten küçük bir güç. Devrenin kalabalığı da az değil zaten. ~4VA trafo ile yapılsa yükseklik hariç pekte yer tasarrufu yok gibi. Bu durumda izole olması açısından trafo daha mantıklı. Öte yandan hiç şekilde el teması olmayacak bir devre ise trafosuz yapılabilir. Ama Kondansatör ile yapılan bu uygulamalarda can alıcı nokta devrenin sabit akımlı yada çok az değişken akımlı olmasıdır. Birde değerler kafanıza göre değil devrenin çekeceği akıma göre hesaplanmalı.
Formüller aşağıdaki gibiydi galiba. İstersen google dan kontrol et.

C= 1 / (2Pi * f * XC)

Empedans(XC) = ((VRMS *  1,41) - Vout) / Iout

Kondansatöre paralel bağlı olan direnç ne kadar büyük olursa ısınma o kadar az olur. Aslında hiç takılmasa da çalışma esnasında bir zararı yok. Fakat devrenin enerjini kesildiğinde kondansatör şarjlı kalabileceğinden devrenin terminallerine temas durumunda adamı hoplata bilir.

Bahsettiğiniz kondansatör C7 ise güç sağlayan o değil.
Bilakis paralelindeki diyot ve seri direnç.
Sadece diyodun üzerine düşen pikleri filtre etmek amacıyla konulmuş snubber kapasitörü.

~ENES~

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 16 Ağustos 2019, 10:23:41Baranın dediklerini dikkate alsan iyi olur.
Bu şemasını verdiğin devre Switch mode olarak çalışıyor olsada izole değildir.
İzole devrede Nötr hattı bile çıkış tarafında olmaz.
Bu devrede birisi Faz ile Nötr hattını ters bağladığında ne olur?
Yada senin SM entehre kısadevre oldu girişi çıkışa direk bağladı diyelim....!!!
Çıkış kondansatörleri patladıktan sonra ne olur...!!

Risk açısından Bu devrenin kapasitif beslemeden hiç farkı yok...

Salim hocam mevcuttaki devrede bazı değişiklikler yaptim. Girişteki yarim dalga yerine köprü diyot ile ac gerilimi dogrultup devreye uyguluyorum. Bunun yaninda viper22 entegresi de kisa devreye karsi korumali. Kolayina bişey olacak bir sistem degil :)

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ~ENES~ - 16 Ağustos 2019, 20:16:22Salim hocam mevcuttaki devrede bazı değişiklikler yaptim. Girişteki yarim dalga yerine köprü diyot ile ac gerilimi dogrultup devreye uyguluyorum. Bunun yaninda viper22 entegresi de kisa devreye karsi korumali. Kolayina bişey olacak bir sistem degil :)
Köprü koyduğunda faz kaçaklarından korunmuş olmazsın.
Gene aynı sıkıntılar geçerli hatta dahada fazla..

Eline bir kontrol kalemi al ve nerede ne tür elektrik war bak en basitinden..