CD/DVD sürücülerdeki optik sensör.

Başlatan vedo35, 15 Ağustos 2019, 00:04:16

vedo35

Arkadaşlar ben birşeyi merak ettim. Birde ustalara sorayım dedim.
 CD/DVD sürücülerde kullanılan optik entegrelerle ilgili epey bir araştırma yaptım. Íçlerinde çoklu ışığa duyarlı op-amp'lar mevcut. A,B,C,D,E,F.. Hatta G ve H çıkışı olanlarada denk geldiğimi hatırlıyorum. Bu entegrelerin dahili foto diyotları mevcut. Mikroskop altında siyah benekleri görülebiliyor. 5v Vcc, 2v, 2.2 v Vref besleme girişleri var.
 Sorum şu: Bu Opic entegreler sadece CD/DVD'lerdemi kullanılabilir? Yoksa genel bir amaç içinde kullanılabilir mi? Çok hızlı çalışıyorlar. Mesela 50mhz v.s
Örnek resimleri aşağıda.

Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

z

Dokumanini bulabilecekmisin?

Bir ara bende niyetlendim fakat dokumanini bulamadim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

esensoy

Hocam rotary encoder olur mu bu disklerden acaba??
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

vedo35

Yoldayım eve gidince size datasheet linklerini göndereyim. Elimde epey datasheet'ler var. Bunun yanında servis manuelleri. Astigmatik okuma metodları ile ilgili biraz bilgiler okumuştum.
Manipülatör bizim R&D laboratuvar ın ilgisini çeker mi bilmiyorum. Bizim cihazlar biokimyada da kullanılıyor. Aslında uğraşmakta fayda var.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

ahmet2017

Ohhh çok kral bir konu, umarım yalan olmaz, ben de uzun zamandır cd,dvd,blueray optikleriyle çalışmak istiyordum. Çok ilginç şeyler yapabiliyorsunuz bu cihazlarla.

vedo35

Cd/Dvd Driverlarla uzun zamandir ilgileniyordum. Evde elimden onlarca  cd/dvd geldi gecti ve hala elimde bir suru var. Ne yapacagimi sormayin tursunu kurmayacagim sadece yeni ve farkli seyler ogrenmeyi seviyorum. Donanimsal olarak epey seyler ogrendim. Ozellikle motor suruculerini artik rahatlikla kontrol edebiliyorum. Bu konudaki deneylerimi youtuba yuklemistim.  Ancak Opto Elektronik en hosuma giden alanlardan birisi. Turkiyede bu alana ilgi duyan fazla insan varmi bilmiyorum. Asgeri ve sivil alanda calisan firmalardaki muhendis ve teknikerleri kast etmiyorum. Onlar isleri geregi yapmak zorundalar. Ama amator alanda bu konularla ilgilenen az sayida insan gordum. Neyse gelelim sizlere vermem gerek bilgilere.
  Optik isik sensorleri( Opic entegre yada isik sensoru) iki turlu yapida oluyor. Bunlar Hologram tip ve normal transparant tip entegre yapisinda. Hologram tiplerde laser diyot isik sensoru tek bir entegre seklinde imal edilmistir. Laser diyot ve transparant entegresi ayri yapida olan optik pick-up unitelerin icinde laser surucu entegresi ayrica mevcut olup DSP entegre yolu ile bu diyotlar kontrol edilir. Opic entegreden gelen analaog sinyaller bir cesit A/D donusturucu entegresi ile DSP entegreye gonderiliyor. Bunlara RF, Front-end entegrede deniyor. Bu opic entegreden gelen bilgileri dijital bilgilere donusturmek icin bu entegreye ihtiyaciniz olacaktir. Son cikan dvd surucu modellerinde  bu entegre DSP'nin icine dahil edildiginden bu entegreyi aramaya kalkmayin. Cunku dsp,nin icinde. Yeni modellerde flash ve ram de artik bu entegrelerin icine dahil edildi ;) Yeni modellerde gozunuze carpan ancak Ldo entegreler(3.3v, 2.5 yada 1.8v) motor surucu ve FPC kablo soketleri olacaktir.

Hologram tip entegre adlari:

LT0R45P_M Red Hologram Laser, HUH7279, GH6D307B5A - GH6D307B5B, GH6D407B5A, LT0R47M - LT0R47P, GH6D305T5A, GH5DA07B3A,HUL7281.... Bu kadar yeterli sanirim.
Ozellikle bu linkteki panasonigin urettigi hologram entegrelerle ilgili oldukca onemli ve cok guzel bilgiler var.
http://www.yc-dz.com/productimages/200812117534888649.pdf

Buda Sharp firmasinin katalog bilgileri:
http://www.sharp-world.com/products/device/lineup/selection/led_laser/laser/index.html
http://www.socle-tech.com/doc/Sharp_lineup/sharp%20products%20-%20laser%20diodes.pdf
Bu kataloguda bastan sona incelemenizi tavsiye ederim blue-ray kisminida anlatiyor ayrica image ve otomotiv teknolojisi ile ilgili kisminida.

Opic transparant entegre kilifindaki entegreler:

EM7707, AMC5000, GA100T8W1MZ, GA1A1S201WP, IS1622, IS1630, IS1650, IS1604, IS1682E, IS1640, GA200T8R1SZ, PIC6710, PIC7516(CD/Dvd Monitoring entegresi), SP8043DG1...

Liste uzun ancak bunlarin yeterli oldugunu dusunuyorum. Ayrica Opic okuma mantigi ile ilgili internette oldukca bol dokumanlar mevcut. Yada LG marka cd/dvd suruculerin servis manuallerini incelemenizi tavsiyede ederim orenk su dokumanlar:

LG GDR-8162B DVD-ROM Service Manual, LG GSA H20A Super-Multi DVD Rewriters Service Manual, LG GWA 4166B DVDCD-RW Drive Service Manual...

Umarim yardimci olabildim. Baska sorunuz olursa bildigim birsey ise yardimci olabilirim. Ayrica Cd/Dvd sensorlu, sensorsuz motor surucu entegreleri ile ilgili elimde bol dokumanlar mevcut.