Atmega328p Güç Devresi Hakkında

Başlatan lostromos, 15 Ağustos 2019, 00:22:38

lostromos

Arkadaşlar merhaba sizlerden sorunum hakkında cevap almak istiyorum. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Bir devremde atmega328p-tqfp32 işlemci kullanıyorum ve 78m05 ile beslemesini yapıyorum. 5v devresi için 78m05'in Out bacağı ile GND  bacağı arasında 47uf-250uf elektrolit kondansatör koymama rağmen işlemci çalışmıyor. Ancak bu kondansatörü söküp yerine 22uf'lik bir tantal kondansatör bağladığımda canavar gibi çalışıyor. Herhangi bir kondansatör takmadığımda ise yine devre çalışmıyor. Bu şekilde çalışmasının veya 78m05'in çıkışına koyduğum normal kondansatör ile çalışmamasının sebebi ne olabilir?
Yardımcı olursanız sevinirim.

~ENES~

7805 in datasheetini inceleyiniz. Sorun muhtemelen regulatordedir. Hatta iki durumda da cikis voltajina bakin. Fark ortaya cikar zaten. (Kondansator kutuplarini dogru bagladiginizi varsayiyorum)

lostromos

Alıntı yapılan: ~ENES~ - 15 Ağustos 2019, 01:10:477805 in datasheetini inceleyiniz. Sorun muhtemelen regulatordedir. Hatta iki durumda da cikis voltajina bakin. Fark ortaya cikar zaten. (Kondansator kutuplarini dogru bagladiginizi varsayiyorum)
Kondansatör bağlı değilken 4.71 tantal bagli iken 5v oluyor. Kutuplar doğru.

fide

Anladığım kadarıyla besleme in 7805ten önceki kısmında düzensizlik var. Besleme voltajı İşlemcinin brownout olmasına sebep olacak kadar düşüyor. Tantal kondansatörden çalışıp diğerinde çalışmamasının sebebi de bu olabilir. Besleme hattını avometre ile değil de skop ile incelerseniz peakler olduğunu görürsünüz.

Tavsiyem 7805 öncesine uygun bir kondansatör takılması veya beslemenin stabil bir kaynaktan alınarak denenmesidir.

7805 öncesinde uyguladığınız voltajı ve nasıl elde ettiğinizi de belirtirseniz iyi olur.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

lostromos

Alıntı yapılan: fide - 15 Ağustos 2019, 03:35:24Anladığım kadarıyla besleme in 7805ten önceki kısmında düzensizlik var. Besleme voltajı İşlemcinin brownout olmasına sebep olacak kadar düşüyor. Tantal kondansatörden çalışıp diğerinde çalışmamasının sebebi de bu olabilir. Besleme hattını avometre ile değil de skop ile incelerseniz peakler olduğunu görürsünüz.

Tavsiyem 7805 öncesine uygun bir kondansatör takılması veya beslemenin stabil bir kaynaktan alınarak denenmesidir.

7805 öncesinde uyguladığınız voltajı ve nasıl elde ettiğinizi de belirtirseniz iyi olur.

7805 öncesine 220uf ve sonrasına 100uf olarak ve çeşitli değerlerde kombinasyonlarda yaparak denedim ama maalesef çalışmıyor meret. Güç kaynağı olarak 12vluk akü ile de denedim ama sonuç aynı. Tantalı takınca sorunsuz çalışıyor. Tek şüphem 78m05'di harici olarak 7805 regülatörle (giriş çıkışa kondansatör bağladım) ama sonuç hala aynı.

fide

Devre fotosu atabilir misin? Besleme hatlarında belki bişey olabilir.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

zipzip

Atmega328p nin bypass kapasitörü var ve uygun yerde değil mi ?

lostromos

Alıntı yapılan: fide - 15 Ağustos 2019, 12:33:10Devre fotosu atabilir misin? Besleme hatlarında belki bişey olabilir.

Bu şekilde sorunsuz çalışıyor. Tantal çıkarsa hangi kondansatör gelirse gelsin çalışmıyor.(Giriş Çıkış Farketmez)

fide

Alıntı yapılan: lostromos - 15 Ağustos 2019, 22:37:20Bu şekilde sorunsuz çalışıyor. Tantal çıkarsa hangi kondansatör gelirse gelsin çalışmıyor.(Giriş Çıkış Farketmez)

Şema göndermişsiniz ama ben devrenin gerçek fotosunda bahsettim.
Sıkıntı sanırım besleme pininde voltaj çökmesi.
Beslemeye paralel 100nf atıp deneyin.

z

Bazi regulatorler osilasyona girer. Benzer durum yasiyor olabilirsin.

Bu nedenle osiloskopla regulator bacaklarina bakmak lazim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Epsilon

Alıntı yapılan: z - 16 Ağustos 2019, 14:18:52Bazi regulatorler osilasyona girer. Benzer durum yasiyor olabilirsin.

Bu nedenle osiloskopla regulator bacaklarina bakmak lazim.

@z regülatörün bacaklarında nasıl bir sinyal görülürse osilasyona girmiş demektir.Bir kağıda çizebilirmisiniz?

Epsilon

Datasheetinde yazdığına göre :girişine 0,33 mf çıkışına ise 0,1 mf bağlamanız gerekiyormuş
Datasheet

Ayrıca bu videoda da 7805 in güzel bir testi var
* Sanırım osilasyonda videonun 5:30 ile 5:40 arasındaki scop görüntüleri

LukeSkywalker

Mikrodenetlewyicinin besleme pinlerinin dibine 100nF kondansatör bağlayın kesinlikle. Kondansatör yokken 7805'in çıkışlarındaki voltajın düşük olmasının sebebi beslemenin aşırı ripple içermesindendir. Bunu engellemek için 7805'ten önce besleme sinyalini iyi filtrelemeniz lazım. Pi tipi bir filtre kullanmanızı tavsiye ederim.

lostromos

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar.

sezgin05

Bu işlemcinin de kullanıldığı Arduino kartlarda 7805  yerine 1117 kullanılıyor. Bence Arduino kartlardan birisine ait açık şemayı incelemeniz faydalı olacaktır.