Li-ion piller hakkında

Başlatan sinus, 15 Ağustos 2019, 09:48:42

sinus

Laptop bataryasından söktüğüm Li-ion piller var. Bunun 1 tanesini Bosch marka eski şarjlı süpürgede kullanmak istiyorum.

Motora kablo bağlayıp çalıştırdığımda özellikle (+) kutup başı 2-3 sn içerisinde ısınıyor. Motorun çapı 5cm Johnson motor. Li-ion pil yuvası kullanırsam yine aynı sorunu yaşar mıyım? İllaki puntalamak mı gerekir?

Li-ion pillerin seri bağlı 3'lü, 4'lü pil grubu ve tek pil için hazır şarj çözümleri var mı?

mozkan87

Laptop tan çıkan pillerin akımı elektrik süpürgesine düşük geliyordur büyük ihtimalle. Laptop bataryası 6 adet seri pil ile düşük akım üzerinden çalışır çoğunlukla. O nedenle piller genelde düşük deşarj kapasitesine sahip oluyor. Ama süpürge gibi yüksek akım çeken ürünlerde yüksek akım veren pilleri tercih etmek gerekir. Yada uygun bir devre ile birden fazla pili paralel bağlayıp kullanmalısınız. Lion tehlikelidir dikkat.

sinus

Alıntı yapılan: mozkan87 - 15 Ağustos 2019, 12:37:59Laptop tan çıkan pillerin akımı elektrik süpürgesine düşük geliyordur büyük ihtimalle. Laptop bataryası 6 adet seri pil ile düşük akım üzerinden çalışır çoğunlukla. O nedenle piller genelde düşük deşarj kapasitesine sahip oluyor. Ama süpürge gibi yüksek akım çeken ürünlerde yüksek akım veren pilleri tercih etmek gerekir. Yada uygun bir devre ile birden fazla pili paralel bağlayıp kullanmalısınız. Lion tehlikelidir dikkat.

Orjinalinde seri 3 x 1.2V = 3.6V ni-cd (galiba) pil vardı. Devreden bağımsız (free) halde tek Li-ion pil ile deniyorum. Benim aklıma gelen (+) kutba değen kablonun az temas yüzeyi olması.

Bugün tekrardan kalın kablo ile denerim.

Bu tabloya göre de belirttiğiniz gibi ni-cd pillerin deşarj akımı daha yüksek anladığım kadarıyla.

sinus

Motor 3.7 voltta ~6,5Amper çekiyor ve pilde bir miktar ısınıyor. Sanırım bu pillerle olmayacak.

yesilu

3 veya 4 tanesini kalın bir kabloyla paralel bağlayabilirsin.

ahmet2017

Alıntı yapılan: yesilu - 15 Ağustos 2019, 18:22:343 veya 4 tanesini kalın bir kabloyla paralel bağlayabilirsin.

+1.

sinus

Paralel pillerin şarj edilmesi nasıl oluyor?

yesilu

tek pili şarj eden devre paralel bataryayı da şarj eder, şarj süresi uzar.