Uluslararasi proje satışı

Başlatan agora_meyhanesi42, 15 Ağustos 2019, 21:46:45

agora_meyhanesi42

Merhaba arkadaşlar; 

Bir kaç yıldır dünya da üretimi çok sayıda bulunan bir makinanin giderilemeyen bir problemi üzerinde çalışıyordum (Şirketlerin ortak olarak gideremedigi bir çalışma prensibi problemi) . Nihayet bu problemi çözdüm ve bir elektrik devresi olusturdum ve bu sistemide gerçek ortamda 3 yil test ettim.

Sorum ise şu;

Bu makinayi üretecek gücüm de param da yok. Dolayısı ile bu makinayi üreten uluslararası şirketlere böyle bir çözüm buldugumu mail yolu ile ilettim. Bir kaç şirketten bu devre ile çok ilgilendiklerini ve detayları öğrenmek istediklerini anlatan  bir cevap aldım.

Şimdi ne yapmalıyım. Bu tür şeylerin güvenli satışı nasıl yapılır.

Bulduğum çözüm mevcut bulunan elektrik devresini değişik bir bakış acısıyla düzenlemek oldu. Üretilen bütün marka ve model makinalara uyumlu olması bir avantaj.
Ureticiler İçinde Çin, amerika, italya, ispanya gibi üreticiler mevcut.

Şimdi koskoca amerikan şirketleri çözüm bulamamista sen mi buldun diyen arkadaşları duyar gibiyim fakat evet öyle oldu. Bu makina kullanıcıları simdiye kadar makinayi bu hatası ile kullanmak mecburiyetinde idiler. Bu devrenin testini ise şöyle yaptim Turkiyede yerel bir üretici bularak devrenin karmaşık ve hantal bir halini ücretsiz verdim ve yaklaşık 4 yıldır arıza bıçak gibi kesildi. Verilen bu devrenin maliyeti yüksek şimdiki ise sıfır maliyetli sadece tesisat değişikliği ve küçük mekanik değişimler istiyor.

Sizlerden değerli bilgilerinizi rica ederim.

Saygılarımla.
Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

power20

Bir kaç yıl daha sabrederek uluslararası patent almalısınız. Devre satışı vs... sizi yorar. Ayrıca çalarlar. En iyisi sadece patente odaklanmak, lisans vs satmak. Hem daha çok kazanırsınız.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: Kılıç - 15 Ağustos 2019, 21:57:54Bir kaç yıl daha sabrederek uluslararası patent almalısınız. Devre satışı vs... sizi yorar. Ayrıca çalarlar. En iyisi sadece patente odaklanmak, lisans vs satmak. Hem daha çok kazanırsınız.

Haklisiniz en akılcı yapilacak is. Patent almak için yeterli  param yok  tek çare biriktirmek :)

zuzunin

Makina ne iş yapıyor tam olarak?

power20

İlk sistemi ücretsiz vermek yerine makul bir rakam talep etmek yerinde olurdu. En azından iş bitince belirli süre sorun görülmez ise paranızı almanız iyi olacaktı. Bu değerli para ile patent de alınır, üretim de yapılır. Şimdi iş işten geçmiş değil. Başka bir işletmeye 1 adet daha yapın, parasını alın. İlki size referans olur. Bundan sonra hemen patente müracaat edin. Uluslararası patent biraz uzun sürer.

ahmet2017

Aslında ben olsam, patent vs uğraşamayacaksam projenin ederini belirler ve biraz altında bir değere satacak şekilde firmalara demonstration yapardım.

Devreyi göstermeden sorunu çözdüğünü gösterir, hemen bir avukat ile sözleşme hazırlar projeyi karşı tarafa satardım.  Patent aldığın anda ürünün tasarımını tüm dünyaya açıyorsun, TR , avrupa , amerikadaki çakallardan birisi uzak doğuya gider senin üründen binlerce üretip piyasaya sürer, ya da inciğini boncuğunu değiştirerek benzerini çözüm olarak firmalara satar.

Patent ürünü korumuyor dostum, ürünü koruyan pahalı avukattır bunu unutma.

DaRt

Makinenin ne olduğunu ve giderilemeyen arızanın ne olduğunu merak ettim açıkçası. Çözüm yolunu doğal olarak sormam ancak makinenin ne makinesi olduğunu ve arızayı söyleyebilir misiniz?

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: zuzunin - 15 Ağustos 2019, 22:14:00Makina ne iş yapıyor tam olarak?

Makina traktörden bağımsız tarım arazilerinde elektrikle çalışan bir makinadır.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: ahmet2017 - 15 Ağustos 2019, 22:49:01Aslında ben olsam, patent vs uğraşamayacaksam projenin ederini belirler ve biraz altında bir değere satacak şekilde firmalara demonstration yapardım.

Devreyi göstermeden sorunu çözdüğünü gösterir, hemen bir avukat ile sözleşme hazırlar projeyi karşı tarafa satardım.  Patent aldığın anda ürünün tasarımını tüm dünyaya açıyorsun, TR , avrupa , amerikadaki çakallardan birisi uzak doğuya gider senin üründen binlerce üretip piyasaya sürer, ya da inciğini boncuğunu değiştirerek benzerini çözüm olarak firmalara satar.

Patent ürünü korumuyor dostum, ürünü koruyan pahalı avukattır bunu unutma.

Evet ilkini dediğiniz gibi yapmıştım. Ilkini verdiğim firma proje ellerinde olmasina ragmen hala nasil çalıştığını anlamış değil.

RaMu

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 15 Ağustos 2019, 21:46:45...
Şimdi koskoca amerikan şirketleri çözüm bulamamista sen mi buldun diyen arkadaşları duyar gibiyim fakat evet öyle oldu.
...
Duymamazlıktan gel boş konuşmaları :).

Öncelikle tebrik ederim, karşılığınıda umarım alırsın.
Şevk verici özendirici çalışmalar, güzel örnekler bunlar.

Bir fikir olarak uygulamadığım ama gördüğüm bir şeyi söyleyeyim,
bu ürünle ilgili fuarlara katılma imkanın varsa değerlendirebilirsin,
fuarlarda böyle çalışmalar oluyor,
adam sergiliyor ve ben projeyi satıyorum diyor,
büyük iş yapan firmalarda ağzının suyu akarak ama hiç belli etmeden
yandan yandan seyrediyorlar gelip.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: RaMu - 16 Ağustos 2019, 01:43:01Duymamazlıktan gel boş konuşmaları :).

Öncelikle tebrik ederim, karşılığınıda umarım alırsın.
Şevk verici özendirici çalışmalar, güzel örnekler bunlar.

Bir fikir olarak uygulamadığım ama gördüğüm bir şeyi söyleyeyim,
bu ürünle ilgili fuarlara katılma imkanın varsa değerlendirebilirsin,
fuarlarda böyle çalışmalar oluyor,
adam sergiliyor ve ben projeyi satıyorum diyor,
büyük iş yapan firmalarda ağzının suyu akarak ama hiç belli etmeden
yandan yandan seyrediyorlar gelip.

Iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bunu ilk verdiğim firmada kendim teknik servis personeli olarak çalışıyordum. Yurt içine yurt dışına servislere gitmem ve sabahtan akşama kadar bu arızayı gidermek için uğraşmam çözümü bulmamda etkili oldu. Gönül isterdiki kendi firmam bana destek çıksın ama onlar beni kandırmayı tercih ettiler onun için uluslararasina açıldım. Bunu düşünerek zaten daha bozuk stabil olmayan versiyonunu vermiştim iyikide öyle yapmışım. Iyi dilekleriniz için size ve cevap veren tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım. Bu arada çinli bir firma iyiden iyiye peşime düştü detayli resimler istiyorlar şimdilik gecistiriyorum.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 16 Ağustos 2019, 07:44:32Iyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bunu ilk verdiğim firmada kendim teknik servis personeli olarak çalışıyordum. Yurt içine yurt dışına servislere gitmem ve sabahtan akşama kadar bu arızayı gidermek için uğraşmam çözümü bulmamda etkili oldu. Gönül isterdiki kendi firmam bana destek çıksın ama onlar beni kandırmayı tercih ettiler onun için uluslararasina açıldım. Bunu düşünerek zaten daha bozuk stabil olmayan versiyonunu vermiştim iyikide öyle yapmışım. Iyi dilekleriniz için size ve cevap veren tüm arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım. Bu arada çinli bir firma iyiden iyiye peşime düştü detayli resimler istiyorlar şimdilik gecistiriyorum.

Maddi imkanların sınırlı anladığım kadarıyla.
Yerli kullanıcılara Kendin için güvenli olacak şekilde çözüm götürerek belirli bir sermaye oluşturabilirsin.
Biraz zamanını alsada güvenli bir devre oluşturursan değer.
Muhtemelen zaten belirli bir zaman sonra üreticilere de ulaşır bu çözüm.
Bu süre içinde patentini alırsın.
Patent işe yaramaz diyenlere bakma..
Karşındaki büyük firmalar olunca tazminatlarıda büyük olur.

Konuyla ilgili daha detaylı görüşebileceğin...
Sana sıkıntı çıkarmayacak..
Mucitleri bir araya toplamak geliştirmek ihya etmek gibi bir misyonu olan başka bir arkadaşa yönlendirebilirim.
Patent konusunda ve uluslar arası patent konusunda bi hayli araştırmaları war.
Bilgine.

dnacikaya

@agora_meyhanesi-42 tebrik ederim anladığım kadarı ile önemli bir gelişme sağlamışsınız bahsettiğiniz makina üzerinde. Yaptığınız işlem patent yönünden faydalı modele giriyor. Yani mevcut bir üründe geliştirme iyileştirme yapmışsınız. Patent alma veya marka tescil işlemleri uzun ve pahalı süreçler ama sonuç kazançlı olabilir, linklerden bilgi alabilirsiniz:

https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/fees/

https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/resources/temp/6195F3E2-F728-4943-B9D6-3797698D6265.pdf

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 16 Ağustos 2019, 16:36:04Maddi imkanların sınırlı anladığım kadarıyla.
Yerli kullanıcılara Kendin için güvenli olacak şekilde çözüm götürerek belirli bir sermaye oluşturabilirsin.
Biraz zamanını alsada güvenli bir devre oluşturursan değer.
Muhtemelen zaten belirli bir zaman sonra üreticilere de ulaşır bu çözüm.
Bu süre içinde patentini alırsın.
Patent işe yaramaz diyenlere bakma..
Karşındaki büyük firmalar olunca tazminatlarıda büyük olur.

Konuyla ilgili daha detaylı görüşebileceğin...
Sana sıkıntı çıkarmayacak..
Mucitleri bir araya toplamak geliştirmek ihya etmek gibi bir misyonu olan başka bir arkadaşa yönlendirebilirim.
Patent konusunda ve uluslar arası patent konusunda bi hayli araştırmaları war.
Bilgine.

Teşekkür ederim özelden yazabilirsiniz. Bugün de amerikadan bir firma aradi gelip makinayı çalışırken görmek istediler.