Op-Amp ile karşılaştırıcı uygulamasında faz kayması sorunu

Başlatan ziyaretci, 16 Ağustos 2019, 15:06:52

ziyaretci

İyi günler.

NE5534 opamp'ı ile basit bir karşılaştırıcı devresi kurdum. Simetrik beslemesi +-12V.
Evirmeyen girişi GND'de eviren girişine ise yaklaşık 138kHz'lik sinüsoidal sinyal giriyorum(Vpp ~=13V). Fakat çıkışta +-VCC kare sinyali ile aralarında yaklaşık 90 derece faz kayması oluyor.

Amacım tam sıfır geçiş noktasını yakalamak.

Bu konu hakkında bilgi ve fikir bakımından yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkür ederim.

z

Giris sinyallerinin genliklerini kucult. Opamp kucuk sinyallere maruz kalsin.

Daha iyisi, opamp yerine hizli bir komparator kullan.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ziyaretci

Alıntı yapılan: z - 16 Ağustos 2019, 15:10:28Daha iyisi, opamp yerine hizli bir komparator kullan.

Hocam seçim konusunda öneriniz var mı? (Fi=138kHz)

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

FurkanKeleşoğlu

Karşılaştırıcı olarak LM358 daha güzel calışıyor.

ziyaretci

Öneriniz için teşekkür ederim.

Bende hızlıca bir gezindim, LM319(tepki süresi 80ns) buldum.  LM311 165ns'imiş.

İlginiz için teşekkür ederim.

quarko

"Aslanlar kendi hikayelerini yazmadıkça, avcıların kahramanlık hikayelerini dinlemek zorundayız."

OptimusPrime

90 derece pekde yabanci gelmiyor.  :D Giris isaretini kond uzerinden mi veriyorsun opamp girisine.  :du:
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

devrecii

Dikkat ederseniz opmamp  türevin sıfır noktasını bulmuş sinyalin değil   @OptimusPrime burada haklı oluyor  ::ok  , bu durumda opmapın çıkışı ile + gireşe bir kond takılması gerekir yanlışmıyım  ::op

ziyaretci

Kondansatörle girmiyor hocam. Toplayıcı opamp'ın çıkışından 10k direnç ile örnek alıyorum direkt.
(+) giriş toprakta.

@iboibo hocam dediğinizi yaptım ama düzelme olmadı.

Türev alması için geri besleme olması gerek miyor mu? Ama ben geri besleme almıyorum.

OG

Bu frekansta 90 derece faz kayması varsa opamp sebepli değildir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mufitsozen

Alıntı yapılan: erkantr67 - 16 Ağustos 2019, 15:06:52İyi günler.

NE5534 opamp'ı ile basit bir karşılaştırıcı devresi kurdum. Simetrik beslemesi +-12V.
Evirmeyen girişi GND'de eviren girişine ise yaklaşık 138kHz'lik sinüsoidal sinyal giriyorum(Vpp ~=13V). Fakat çıkışta +-VCC kare sinyali ile aralarında yaklaşık 90 derece faz kayması oluyor.

Amacım tam sıfır geçiş noktasını yakalamak.

Bu konu hakkında bilgi ve fikir bakımından yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkür ederim.

Dediginiz sekilde baglantida giris sinyalini eviriyorsunuz (invert ediyorsunuz) Tabii 90 derece faz farki olacak!

arti ile eksi baglantilarini degisitiriniz.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

naschibo

Figure 10. Application Circuit sekildeki Cc (kompanzasyon kapasitör) baglantisinda ne kadarlik bir C kullandiniz?

M.Salim GÜLLÜCE

Devrede mutlaka bir kapasitif etki war gibi.

Devrenizin şemasını iliştirirseniz kimse afaki yorumlamayacak.

ziyaretci

Joypad ile hızlıca çizdim, düzen için kusura bakmayın.

Ek 1:
Breadboard üzerinde kurdum devreyi, acaba kablo ile board'un arasında kalan boşluk kapasitif etki yapabilir mi? Çünkü kabloları oynatınca faz değişiyor.
Son olarak karşılaştırıcı op-amp uygulaması yerine çıkışa transistör attım. Transistör ile kare sinyal aldığımda yine faz kayıyordu ama yaklaşık 5-10 derece.

Ek 2:
(+) uç hava dirençli olduğunda op-amp sıfır geçişini yakalıyor ama yön değiştirmesi zaman alıyor.

Mümkün olan çok kısa bir sürede yön değiştirtmem lazım. Ya da faz kaydırmam, ya da düşünüyorum...

Ek 3:
Ya da çevirdiğim kare sinyalini RC karşılaştırmasıyla AC sinyalin 180 derecesine tamamlayıp sonra devam ederim. Aynen...