Op-Amp ile karşılaştırıcı uygulamasında faz kayması sorunu

Başlatan ziyaretci, 16 Ağustos 2019, 15:06:52

z

V11, V12 ve bunlardan turetilmis ilk opamp cikisindaki sinyal olmak uzere 3 sinyalin var.

Sen opamp cikisindaki sinyalin sifirini buluyorsun.

Sari sinyal hangisi?

Hava direncli ne demek?

Komparator olarak kullandigin opampin - girisi ile sase arasina 1K direnc koy.

+ girisi de saseye baglamak yerine trimpot uzerinden ayarlanabilen voltaj uygulayarak sifiri dogru yerde yakala.

10K ya da 1K Trimpotun iki bas ucuna 10K direncler uzerinden bir tarafa +12v, diger tarafa -12v verip orta ucu opampin + girisine baglayabilirsin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ziyaretci

@z hocam Sarı sinyal 10k ile (-) uca giren sinyal, kırmızı ise çıkış. Hava direnci dediğim (+) ucu boşta bırakmak.

Dediğiniz görev çevrimini ayarlamak. Ama dediklerinizi yaptığım halde dahi görev çevrimi ne olursa olsun sıfır geçişine yeteri kadar yaklaşamıyorum.

Ben pozitif alternans boyunca lojik-1 ya da lojik-0, negatif alternans boyunca lojik-0 ya da lojik-1 istiyorum. Yani giriş sinyali ile çıkış sinyali arasında 180 ve katları olarak faz farkı olabilir. Giriş sinyalimi 1 kazançlı başka bir op-amp'a girdiğimde bir sorun olmuyor, giriş ve çıkış sinyali arasında(180 derece fazlı) sıfır geçişleri üst üste biniyor ama karşılaştırıcı neden bu şekilde oluyor pek anlamış değilim.

ziyaretci

İnternet kesintisinin azizliği. Üstekinin aynısıydı...

z

asma

Merhaba
Osilaskop girişlerinde seçici anahtar farklı kademede olabilir mi
İkisininde DC olarak seçebilirsiniz.
Kolay gelsin.

ziyaretci

Alıntı yapılan: z - 18 Ağustos 2019, 05:08:30En son kati asagidaki gibi yap.

Sonuç aynı hocam. Konu mesajındaki grafik(ilk) ile aynı.

Ek 1:
 Bunu şuanda NE5534 ile deniyorum. Cuma günü LM319 siparişi verdim yarın gelecek muhtemelen.

Alıntı yapılan: asma - 18 Ağustos 2019, 07:38:12Merhaba
Osilaskop girişlerinde seçici anahtar farklı kademede olabilir mi
İkisininde DC olarak seçebilirsiniz.
Kolay gelsin.

Bundan değil hocam.

z

Bu cipin cikisi ile - girisini birbirine baglayip + giristen bir 100Khz civarinda kare dalga verdiginde cikis nasil degisiyor bir bakmak lazim. Cakma bir ciple calisiyor olabilirsin.

ziyaretci

Hocam aklıma kurt düşürdünüz. Geçen aynı entegreden 5 tane aldım internetteki başka bir firmadan, hepsi patates çıktı. Ne yükseltiyordu ne çıkış veriyordu. Bacakları filan lehimli değildi, bayağı sıfır görünümlü.

"Allah Allah..." deyip sorunu kendimde aradım.

Ne yapacağız peki? Sırf bu iş için değilde genel olarak nereden IC ihtiyacımızı karşılayacağızda hem psikolojik hemde zaman bakımından zarara uğramayacağız?

bymrz

Alıntı yapılan: erkantr67 - 18 Ağustos 2019, 14:07:19Ne yapacağız peki? Sırf bu iş için değilde genel olarak nereden IC ihtiyacımızı karşılayacağızda hem psikolojik hemde zaman bakımından zarara uğramayacağız

Kritik ar-ge çalışmalarında en garantilisi Türkiyedeki aracı firmalar ile digikey, vb. üzerinden sipariş vermek...

M.Salim GÜLLÜCE

Arkadaşlar Band geçiren filitremiz zaten 90 derecelik fazı kaydırmazmı...?
Biz baştan beri kapasite deyip duruyoruz.
Filtrede kullanılan kapasitörü neden dikkate almıyoruz.

Bir filtre konacaksa opamp çıkışına konması uygun sanırım.
Hatta opamp geribeslemesine konması daha uygun gibi.

z

Scoptaki sinus sinyal karsilastiriciya giren sinyalmis. O yuzden o LC devreleri ile ilgilenilmiyor.

ziyaretci

Lm319'u denedim. Datasheette belirtildiği gibi gecikmesi yaklasık 80ns. 138kHz'de denedim. İşimi görüyor.

Bilgi vermek istedim.

Yardımlarınız için teşekkürler.

LM319 karşılaştırıcı test görüntüsü:

OptimusPrime

https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

ziyaretci

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 21 Ağustos 2019, 20:10:18Yani opamp patatesmi cikti  :du:

Hocam benim patates bilgim; ilgili üründen hiçbir sonuç alamamam. Bana göre NE5534(kullandıklarım) yükseltme, fark alma, toplama(test ettiklerim) bakımından iyi. Karşılaştırıcı bakımından iyi değil. Belki belli bir frekansa kadar o da iyidir, test etmedim. Gerçi bu iş iyi, kötü diye tartılmaz. Bu benim toyluğum.

Bu çalışmalar üzerindeki bilgim daha çok taze, yeterli deneyim ve bilgim yok. Bilgili biri; "Evet, bu patates bir ürün..." diyebilir. Doğrudur.

asma

Alıntı yapılan: erkantr67 - 20 Ağustos 2019, 21:19:01Lm319'u denedim. Datasheette belirtildiği gibi gecikmesi yaklasık 80ns. 138kHz'de denedim. İşimi görüyor.

Kare dalganın çıkış ve iniş kenarları çok farklı.
Çıkışa direnç eklediniz mi (pull up) değeri nedir?