HP Laptop Şarj kesme sorunu

Başlatan Mucit23, 16 Ağustos 2019, 23:44:29

Mucit23

Selamlar

HP G250 Laptobum var. Son zamanlarda şöyle bir sorun olmaya başladı. Özellikle LAptobun batarya seviyesi düşük iken şarja taktığımda şarj işlemi yaklaşık 10sn aralıklarla kesiliyor. Yani Laptop şarjı kesip batarya ile çalışmaya devam ediyor. yaklaşık 10 sn sonra tekrar şarja takmışım gibi şarj olmaya başlıyor. Bu sırada soket ile oynamıyorum. Yada elektrikler gidip gelmiyor. Şarj adaptörünü de ölçtüm çıkışı normal görünüyor.

Bunu neden yapar fikri olan varmı?

ipek

HP DV6700 Laptop'um var 12 yıl evvel aldım kusursuz çalıştığı için atamıyorum,hiç bir sıkıntı çıkarmadı,fakat 3 yıl evvel aynen dediğiniz hatayı yaptı,güç kaynağını değiştirdim normale döndü,oysa güç kaynağında 19 volt ölçünce taş gibi duruyordu,nasıl olsa yenisi var diye eski sağlıksız güç kaynağını düzgünce kırdım baktım PFC trafosunun yanında 150uF 450 volt bir kapasite var bir ayağı yeşillenmiş biraz oynadım elimde kaldı......

Mucit23

Teşekkürler. Şarj cihazına Bi bakayım. Birkaç yerde daha benzer şeyler yazılmış.

serkan_48

Benimde basima benzer bir olay geldi. Laptop bataryasi sarj olmuyor ama adaptorde calisiyordu. Ben batarya arizali diye dusunmustum ana sorun sarj adaptorunden cikti.

Adaptor 19 volt veriyor ve bataryayi soktugumde adaptorle sorunsuz calisiyordu.

Sorun adaptorden cikti.
Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

RaMu

Adaptörü yükte ölçmediğiniz sürece yanlış kanıya varırsınız,
çok basit bir hata ama hepimiz aynı hataya düşüyoruz,
özellikle ani yüksek akım çekildiği anlarda gerilim düşüyor.

Benim 10 senelik laptop adaptörüde benzer bir durumdaydı,
kapasitörleri değiştirdim düzeldi.
Tabi başka bir problemde olabilir ama
eski cihazlarda genel sorun kapasitör.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Mucit23

Selamlar

Bu konuyu yine hortlatacağım. Laptopbu hep şarjda kullandığım için sorun olmuyordu şimdiye kadar ama bu sorun artık can sıkmaya başlayınca gittim adaptör aldım yeni bir tane. Fakat yine yapıyor hiç birşey değişmedi. Eski adaptörümüz sağlammış onu anladım.

Neden olur bu sürekli böyle. 10sn şarja giriyor 10 sn şarjı kesiyor.

mg1980

Bataryanız arızalı galiba..İçinde şarjı düzenleyen kart var bilirsiniz. Bu kart üzerinde ısıyı da takip eden sensörler var. 10 sn.de ısınmaz ama arızalı olan varsa şarjı kesebilir diye düşünüyorum.

RaMu

Alıntı yapılan: RaMu - 17 Ağustos 2019, 18:35:30...
eski cihazlarda genel sorun kapasitör.
Ben yine aynı yerden yürüyeceğim,
adaptöre güveniyorsan bataryaya doğru giden yolda karşına çıkan kapasitörleri sorguya çek.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html