220v AC DC

Başlatan oguztkn, 18 Ağustos 2019, 22:08:57

oguztkn

Merhaba Arkadaşlar,

Şebeke gerilimi (220V) ile bir adet arduino ve 1 adet röle çalıştırmam gerekiyor. Yalnız olabildiğince ufak bir şekilde halletmem gerekli. Acaba önce doğrultup sonra pasif komponentlerle gerilim bölücü şeklinde kullanmak ne kadar mantıklı olur. Röle nin voltajını oluşacak şemaya göre belirleyeceğim. Daha önce bu konu ile ilgili şema kurmadım genellikle trafo ya da smps ile hallediyordum. Yardımcı olabilirseniz çok makbule geçer .

Şimdiden Teşekkürler...

ilyas KAYA

Ben söyle düşünüyorum her daim. Sonuç itibarı ile bu cihaz şebekeye takılacak ve bir prize takılacak ise cep telefonu şarji bu için hem uygun hemde pcb de yerden tasarruf sağlar. Mini /mikro usb soketi takin devrenize olsun bitsin.  Kaldi ki arduini da zaten var.
şarj cihazları  zaten 5 10 tl civarı.

oguztkn

Arkadaşlar atıl durumda bulunan resimdeki kartlardan buldum. 220AC 24dc şeklinde çalışıyor bunun çıkış voltajını 12 ye çekmek için ne yapmak gerekir ? Kartta zener diyot yok 8 pinli elemanı BP3122 mosfet. Birde hızlı diyot var. Acaba bir yere zener filan atılabilir mi ? Yoksa çıkış voltajının miktarı trafoyla ilgili mi ? Bir de trafoya dc giriyor trafolar ac de çalışmazmıydı ?

power20

BP3122, led için izoleli sabit akım kaynağı entegresidir. Mosfeti içindedir. Yüksek frekans ile trafoyu sürüyor. Trafo dc ile çalışmıyor.   Şebekeden gelen ac gerilim doğrultup entegreye ulaşmıştır. Trafo ac ile sürülmüştür.

Bununla sabit gerilim kaynağı yapmaya çalışmak hata olur. Çıkışı her zaman 24V değildir. Çıkış AKIMInın nasıl hesaplanacağı ilgili dokümanda belirtilmiştir. Galiba trafo sarımıyla ilgili.

Sabit akım devresinden sabit gerilim almak için sabit yük gerekir. Var mı böyle bir sabit yük? Varsa dirençtir

mehmet

Üzerinde yazıyor zaten:
5x1W
Beş adete kadar, 1Watlık led sürücüsü.

Adaptör değil.

350mA geçinceye kadar gerilimi yükseltir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr