Sinyal/Fonksiyon Jeneratörü

Başlatan Endorfin35+, 20 Ağustos 2019, 11:14:51

Endorfin35+

Merhaba arkadaşlar,

Bir kalibrasyon işlemi için +/-100mv 30Hz kare dalga sinyale ihtiyacım var. Gelecekteki de olası ihtiyaçlardan dolayı bir sinyal jeneratörü almaya karar verdim. Fakat bu cihazlar hakkında hiç bir bilgim yok. Muhtemelen sürekli değişik genlik ve frekanslarda kare dalgalara ihtiyacım olacak. Şu an için çok yüksek frekanslarda gerekli değil gibi görünüyor. Bu iş için 1000 tl civarında bir bütçe ayırabilirim.

Direnç nette şu ürünü gördüm: https://www.direnc.net/vc2002-2mhz-fonksiyon-jeneratoru

Gerilim Kontrolü   0 ... 10V ...@20dB [0.1Vp-p - 1.0Vp-p] ±20%

Anlayamdığım tüm sinyal jeneratörleri hem negatif hem pozitif bölgede sinyal üretmiyorlar mı?  Neden 0-10Volt yazmışlar...

Birde uni-t nin şu cihazı var : https://www.elektronikdunyasi.com.tr/uni-t-utg-9005c-fonksiyon-jeneratoru?gclid=CjwKCAjwtO7qBRBQEiwAl5WC2yVLSsaEt9h1bHbVyKeUjlrnfHjumTRNlLQ09jvUw75bP2zeYeXnchoCHK8QAvD_BwE

DC Ofset : from -10V to + 10V
Genlik Aralığı: from 0.5Vp-p to 5Vp-p

Dc ofset, genlik aralığı neyi ifade ediyor?

Yukarıdaki grafiğe göre ikinci linkteki cihazın ürettiği sinyalin tepe voltajı 2.5Volt mu?

Kafam karıştı. Çıkış sinyalinin gerilim aralığı ve hassasiyetini hangi kavramlar ifade ediyor?
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

M.Salim GÜLLÜCE

Sinyal jeneratörünü bir defa alacaksın ama ömür boyu sana hizmet edecek.
O yüzden az daha paraya kıy ve tavsiyem olanı al.
Müthiş farklılıkları war ve neredeyse sınırsız işaret üretebilirsin.
Analog devrelerde filtre testlerinde vs. çok işine yarayacaktır.

Kullanıyorum ve bayıldım..
rigol-dg1022z-25mhz-2-kanal-arbitrary-keyfi-dalga-fonksiyon-waveform-jeneratoru-sinyal-ureteci

Endorfin35+

Mehmet hocam tavisye için teşekkür ederim. Çalıştığım şirket bünyesine aldırdığım için paraya kıymak benim dışımda  kalıyor :)

Bugune kadar hiç ihtiyaç olmamıştı. Acil lazım olunda hemen teslim alabileceğim UNI-T UTG9005C model Cihazı aldım.

Teşekkürler.

"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

z

Iyi bir sinyal jenaratorunun frekans kararliligi yaninda modulasyona imkan taniyan girisleri de olmasi lazim.

Eger filitre testleri yapacaksaniz bu durumda sweep ozelliginin olmasi gerekir. Bunun da hep dahili testere sinyal ureteci ile hem de harici olarak voltajla yapilabilmesi onemlidir.

DC ofset ozelligi, sinyale DC ofset vermek demektir. Ornegin 5V DC uzerinde 1v pp sinus sinyal ureteceksen sinyale 5v ofset vereceksin demektir. +/- 10v senin ofset araligin oluyor.

Genlik araligi: Sinyalin genliginin ayarlanabilecegi aralik demektir.

Gerilim kontrolu: Verdigin linkten tam olarak anlasilmiyor fakat sweep modunda VCO giris gerilim araligi olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Epsilon

@Mehmet Salim GÜLLÜCE hocam,madem elinizde 2600 dolardan fazla fiyatı olan sinyal jeneratörü var. Ne gibi özellikleri var bunların avantajları ne? nerede kullanılır? gibi sorulara cevap veren bir yazı yazmıyorsunuz?
Hatta daha da iyisi ,neden video çekmiyorsunuz?  ;)

Endorfin35+

Urun bugun aksamustu elime ulasti. Hemen kullanmaya basladim. Birkac gunluk isim var sonra belki bir iki yil ihtiyac olmayabilir bir daha.

Cihazda sadece kare,ucgen, sinus dalga fonksiyonlari var. Ek olarak counter ozelligi varmis. +/- 10 volta kadar genlik ayari yapabiliyor. Pulse with ayarlayabiliyor. Kalitesi ehh iste cinsinden.

Benim icin amaca hizmet eden bir secim oldu.

Iki konu dikkatimi cekti. Belki normaldir. Arastirmadim henuz. 100mv kare dalga kullaniyorum. Dusuk bir genlik. Gozlem icin Osilaskobunda genligini iyice actigim icin Kare dalgada cok az overshooting gorunuyor. Ikinci olarak yine osilaskopta sinyal bir miktar gurultulu gorunuyordu. Low pass filter ile gurultu temizleyerek calistim. Bu durumuda dusuk voltaj genligine bagliyorum.

Melih1802

Alıntı yapılan: Epsilon - 20 Ağustos 2019, 18:37:22@Mehmet Salim GÜLLÜCE hocam,madem elinizde 2600 dolardan fazla fiyatı olan sinyal jeneratörü var. Ne gibi özellikleri var bunların avantajları ne? nerede kullanılır? gibi sorulara cevap veren bir yazı yazmıyorsunuz?

Fiyatı: 2654,37 TL + KDV

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Melih1802 - 21 Ağustos 2019, 08:14:35Fiyatı: 2654,37 TL + KDV

Alıntı yapılan: Epsilon - 20 Ağustos 2019, 18:37:22@Mehmet Salim GÜLLÜCE hocam,madem elinizde 2600 dolardan fazla fiyatı olan sinyal jeneratörü var. Ne gibi özellikleri var bunların avantajları ne? nerede kullanılır? gibi sorulara cevap veren bir yazı yazmıyorsunuz?
Gurupta (bu Forumda) bunu çekip yayınlayan arkadaşlar war.
Ben onlar kadar güzel anlatamam..
Kaldıki bu model için youtube da bile arasan bulursun
Fiyatıda dolar değil TL
Yani evsafına göre epeyce ucuz.

Epsilon

@Mehmet Salim GÜLLÜCE hocam kusura bakmayın ama yazdıklarınızdan hiçbir şey anlamadım.

"Gurupta bunu çekip yayınlayan arkadaşlar war." Hangi grup ismi nedir? Bu arada w değil v olmalı. (Eğer klavyeden dolayı bir sorun varsa alt+76 ve alt+86 yaparsınız .Yani alt tuşu basılı iken bu rakamları yazarsanız bu sıkıntılı  V  ve v harflerini yazabilirsiniz)

" Kaldıki bu model için youtube da bile arasan bulursun"
Youtube da sweep özelliği nedir nerede kullanılır? Frekansın yüksek olmasının yararları nedir? gibi soruları izah eden bir TÜRKÇE video varsa  linkini bekliyorum.
Ucuz fonksiyon jeneratör olarak buyrun aliexpressdeki linki vereyim:

https://tr.aliexpress.com/item/33001351308.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.65e05d85xkeGs9&algo_pvid=7c2e5211-df19-4955-8d85-1c319fd03737&algo_expid=7c2e5211-df19-4955-8d85-1c319fd03737-10&btsid=a2e32aa3-3eba-4c07-bc8d-d4732ff03881&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1,searchweb201603_52

Bu cihazın 3-5 dolar farklılıklarıyla pekçok versiyonu var.Sizin cihazınızdan farklılıklarını  lütfen izah edin.
Bu arada cümlelerimde lütfen kinaye yada başka bir art niyet aramayınız.

Ben yarım kalmış konuyu tam izah etmeyen cümlelerden rahatsız oluyorum.Çünkü bence teknik konulardaki dikkat cümlelere de yansımalı.Yoksa 5N1K kuralına dikkat edilmemiş bir cümle çok fazla değerli olmuyor.

Selamlar

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Epsilon - 21 Ağustos 2019, 10:43:37@Mehmet Salim GÜLLÜCE hocam kusura bakmayın ama yazdıklarınızdan hiçbir şey anlamadım.

"Gurupta bunu çekip yayınlayan arkadaşlar war." Hangi grup ismi nedir? Bu arada w değil v olmalı. (Eğer klavyeden dolayı bir sorun varsa alt+76 ve alt+86 yaparsınız .Yani alt tuşu basılı iken bu rakamları yazarsanız bu sıkıntılı  V  ve v harflerini yazabilirsiniz)

" Kaldıki bu model için youtube da bile arasan bulursun"
Youtube da sweep özelliği nedir nerede kullanılır? Frekansın yüksek olmasının yararları nedir? gibi soruları izah eden bir TÜRKÇE video varsa  linkini bekliyorum.
Ucuz fonksiyon jeneratör olarak buyrun aliexpressdeki linki vereyim:

https://tr.aliexpress.com/item/33001351308.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.65e05d85xkeGs9&algo_pvid=7c2e5211-df19-4955-8d85-1c319fd03737&algo_expid=7c2e5211-df19-4955-8d85-1c319fd03737-10&btsid=a2e32aa3-3eba-4c07-bc8d-d4732ff03881&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_1,searchweb201603_52

Bu cihazın 3-5 dolar farklılıklarıyla pekçok versiyonu var.Sizin cihazınızdan farklılıklarını  lütfen izah edin.
Bu arada cümlelerimde lütfen kinaye yada başka bir art niyet aramayınız.

Ben yarım kalmış konuyu tam izah etmeyen cümlelerden rahatsız oluyorum.Çünkü bence teknik konulardaki dikkat cümlelere de yansımalı.Yoksa 5N1K kuralına dikkat edilmemiş bir cümle çok fazla değerli olmuyor.

Selamlar

Beni mazur gör azizim.
sana laf yetiştirmem zor olacak..
Anladığın kadarıyla yetinmelisin sanırım.  ;)

Epsilon

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 21 Ağustos 2019, 10:58:15Beni mazur gör azizim.
sana laf yetiştirmem zor olacak..
Anladığın kadarıyla yetinmelisin sanırım.  ;)

Allahımıza şükürler olsun ki ,verilene yetinmeyi ama dağıtılanlardan da toplamayı biliriz

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: Epsilon - 21 Ağustos 2019, 11:04:00Allahımıza şükürler olsun ki ,verilene yetinmeyi ama dağıtılanlardan da toplamayı biliriz
Eywallah :)

naptınbeya

Siglent'in keyfi sinyal jeneratörlerine de bakılabilir. Rigol ile benzer kategoridedir, ama bence fiyat performans açısından biraz daha iyi.

(Şimdi farkettim UNI-T nin fonksiyon jeneratörü alınmış. Neyse, keyfi sinyal üretmek gerektiğinde tekrar değerlendirilir)

taydin

Rigol'ün farkı, üreticisi tarafından bütün performans karakteristiği çıkarılmış ve açıklanmıştır. Desteklediği frekans bandında en büyük genlik hatası nedir, ürettiği sinüs dalganın harmonik distorsiyonu nedir, frekans kararlılığı nedir, gibi verilerin hepsi açıklanmıştır.

Aliexpress'ten alınacak 20 dolarlık sinyal jeneratörleri için bunu söylemek mümkün değil. Yapılmış bir devreyi müşterinin yerinde demo etmek için belki işe yarar, ama laboratuvarda tasarım yaparken pek işe yaramaz.

Bir de Rigol'de arbitrary (keyfi) sinyal üretme özelliği var. Sinyalin şeklini şemalini siz belirleyip alete yüklüyorsunuz, o da aynen o şekle sahip sinyal üretiyor. Gene ARGE aşamasında çok değerli bir özelliktir bu.
Timur Aydın (mekatronik.org)

Epsilon

@taydın

Kim yazmış 20 USD lik sinyal jeneratörünü .Eğer bana yazdıysanız benim öyle bir cümlem yok.

Maksadım konuyu sakız gibi sündürmek değil .Ama yazmadığım bir cümle varsa onu da düzeltmeliyim.
Cümlemin özeti 70-80 USD ye alabileceğiniz en güzel jeneratörler bunlar.Kalan enaz 2400 USD ile hayvalarınızı,skobunuzu ve diğer tüm toollarınızıda alırsınız.
Ha siz bir zaman sonra para kazandınız isterseniz bir skopa 50 bin USD verin kim karışır.

Buyrun 70 -80 USD lik cihazın testi
Arbitrary  falanda var
  Ekleme:Bu tür onlarca test videosunda, bu cihazlar için hiçbirinde işe yaramaz ,çöp falan denmiyor