STM32F103 JTAG(SWD) BAGLANTI SORUNU VE COZUMU

Başlatan z, 20 Ağustos 2019, 15:13:56

z

Jtag cihazi ile STM32F103 cipli kartlarim arasindaki SWD baglantisini 40cm uzunlugunda siradan tekli kablolarla yapiyorum. Bu tip baglanti gurultuye davet ediyordur ve cipe kod atarken yada debug yaparken surekli hata aliyorum.

SWDIO bacagindan GNDye 39pf kapasitor bagladigimda tum sorunlar bitiyor.

Aklinizda bulunsun.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

~ENES~

Tesekkurler kiymetli tecrubenizi paylastiginiz icin  ::ok  ::ok

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 20 Ağustos 2019, 15:13:56Jtag cihazi ile STM32F103 cipli kartlarim arasindaki SWD baglantisini 40cm uzunlugunda siradan tekli kablolarla yapiyorum. Bu tip baglanti gurultuye davet ediyordur ve cipe kod atarken yada debug yaparken surekli hata aliyorum.

SWDIO bacagindan GNDye 39pf kapasitor bagladigimda tum sorunlar bitiyor.

Aklinizda bulunsun.

Jtag cihazı tarafından mı işlemci tarafından mı? Yoksa fark etmez mi :)

z

Jtag cihazimin 20cm uzunlugunda kablosu ve ucunda konnektoru var.

MCU kartimin JTAG pinlerine de 20cm uzunlugunda ucunda pinheader olan kablo takili.

Iki konnektoru birbirine takip kapasitoru de ara baglanti ustunde yaptim. Yani kapasitor baglantisi hemen hemen kablonun tam ortasina denk geldi.

Siz bir bir tarafta bir digger tarafta deneyin zaten cozumu su sekilde buldum;

Bir turlu kod yukleyemeyince scopu once clk hattina koyup kod atmayi denedim. Bu esnada gayet yakisikli jtag clock darbelerini gordum.

Hata olunca bu kezde jtag da SWD Data I/O pinini scopla izledim. Kod atmayi denedigimde gene yakisikli bir data sinyali gordum.

Oda nesi kod yuklendi. Scop probunu cikarttim kod yuklenemedi. Probu taktim kod yuklendi. Cikarttim yuklenemedi.

Ben de haa demekki scop probunun toprakla olan kapasitesi Dat I/O hattina baglaninca sorun duzeliyor dedim ve ortalikta gezinen 39 pF i ilgili hatta bagladigimda artik her defasinda kodun yuklenebildigini gordum.

Tabiki normalde JTAG kablosunu cok kisa tutmak en iyisi. Fakat uygulamada uzun kablo gereksinimi dogabiliyor.

ipek

hocam yıllar evvel Epson Laser printer aldık şirkete,şirket amerikan bazlı olduğu için herşey jilet gibi muntazam öyle ortada kablo falan görmek istemiyorlar,tabiiki bu arada kablo yetmiyor,ara tara Bimel diye bir firma buldum 3 Metrelik bir kablo su hortumu gibi kalın,neyse problemi çözdük sandık,bir müddet sonra ilgili eleman çıkan fontlarda gost shadow var dedi ve Romar'ı aradık bir teknisyen geldi printeri açtı ve paralel port fişinin en az 15 pinine 47pF seramik kapasitör attı ve durum düzeldi,ne yaptınız diye sorduğumda kaplo kapasitesini termine ettim dedi,yani bir kaç piko hayat kurtarıyor...

z

Evet kablo uzatildiginda kablo ucundan geri yansima oluyordur. Clk sinyali ile Data sinyali arasinda olmasi gereken kritik T suresi sasiyor olmali.

Bunun cozumu de hat empedansi ile oynamak, hat sonunu direncle yuklemek vs.

39pF degeri ozenle secilmis bir deger degil. Yazdigim gibi o esnada masada 39pf duruyordu onu denedim. Belki 10pf da is gorecek.

Cemre.

Stlink cihazım usb ile çalışıyor. Ben çözümü USB dişi-erkek uzatma kablosu kullanmakta buldum. Tavsiye ederim.

OptimusPrime

Kond sadece yuk bindirip yansimayi bastiriyordur. Seri direnc de deneyebilirsin buda yansimayi sondurur. Veya iki tarafin empedanslarini esitleyebilirsin.

Band genisligi yuksek bir scope un varsa yansimayi gorebilirsin hatta kablo uzunlugunuda hesaplayabilirsin  :D
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

z

Kondansatoru SW DIO degil SW CLK bacagina baglamisim. Ilk yazimda yanlis yazmisim.