Güneş Paneli ve Batarya

Başlatan oguztkn, 23 Ağustos 2019, 00:04:13

oguztkn

Merhaba Arkadaşlar,

18 watt (12volt 1,5A) güç tüketen bir sistemim var. Ben bu sistemi günes paneli ve batarya ile şebekeden bağımsız çalıştırmak istiyorum. Güneş paneli kurulacak alanın aldığı güneş miktarı / süresi gibi etkenler baz alınarak hesaplanmalıymış araştırmalarım sonucu öğrendim. Şimdilik ortalama bir hesap yapılsa kaç watt lık bir güneş paneli ve türü seçmeliyim. Ve batarya nasıl olmalı li-on,akü,li-po hangi tür daha sağlıklı uzun ömürlü olur. Bir de aradaki regületör katı için hazır bir kart öneriniz var mıdır acaba ?
(Daha önce hep şebeke ile çalıştığımdan bu tip sistemler hakkında tecrübem bulunmamakta)

Şimdiden Teşekküler...

M.Salim GÜLLÜCE

12 volt batarya şarj edeceksen...
Güneşinde sadece sabah saat 09-16 arasında verimli olduğunu (Bölgeye ve mevsime göre değişir) hesaplayarak..
sürekli çalışacak bir sistem için gereken enerjiden yola çıkarak hesaplayabilirsin.
6-7 saatte Saatlik ne kadar enerji depolamalısın falan.

Sozuak

Gündüz hem cihaz çalışacak hem batarya şarj olacak. Kapalı havalar da olduğunda bataryanın yeterince şarj olabilmesi için paneli de normalde hesapladığından fazla almalısın. Akü de 50/60A/h tan az olmamalı zannımca. Ticari değil ise iş paneli 100 wattan aşağı koyma  derim.