Kabin Tasarım Yarışmasının Sonuçları

Başlatan Epsilon, 23 Ağustos 2019, 11:25:52

Epsilon

Parts Express özellikle ses sistemleri satışı yapan bir firma
Aşağıdaki videoda sonuçlanan,kabin tasarımı yarışmasının tanıtımını yapmış.
Çok farklı tasarımlar var.
Jüri olarak  :
Jerry McNutt.... Eminence (Ürün Müdürü)
Vance Dickason... Speaker Research Associates Kurucusu(Amca JBL,Harman&Kardon gibi
                  firmalarda seminerler vermiş)
Tom Perazella....  Freelance Yazar (audio express.com ve birkaç yerde yazarlık yapıyor)

* Bu arada fon müziği'de gençlik günlerimi hatırlattı ;D 

Sozuak

Tıkandılar artık, farklı tasarımlar ortaya çıksın istiyorlar. Eskiden bu tasarım işleri için amatörlerin yapamayacağı kadar ciddi bir bütçe ile ekipman gerekir derlerdi. Bir zamanlar binlerce dolar olan mikrokontrolörlü sistemleri geliştirme işi artık neredeyse bedava verilen yazılım ve uygun fiyatlı donanımlarla evde yapılabilir hale geldiği gibi bu iş de ucuzladı. diye düşünüyorum.

Epsilon

Alıntı yapılan: Sozuak - 23 Ağustos 2019, 12:26:39Tıkandılar artık, farklı tasarımlar ortaya çıksın istiyorlar. Eskiden bu tasarım işleri için amatörlerin yapamayacağı kadar ciddi bir bütçe ile ekipman gerekir derlerdi. Bir zamanlar binlerce dolar olan mikrokontrolörlü sistemleri geliştirme işi artık neredeyse bedava verilen yazılım ve uygun fiyatlı donanımlarla evde yapılabilir hale geldiği gibi bu iş de ucuzladı. diye düşünüyorum.
Çok doğru söylüyorsunuz üstad.Zaten 200 USD nin altında olan tasarımlar kategorisi de var

Sozuak

Dün bu konuya yazdıktan sonra bir tanıdığın bürosuna uğradım. Eski katlı setlerden almış ama sesini aldığı yerde dinleyip çok beğendiği halde ofisinde kötü ses verdiğini söyledi. 8-10 bin TL lik mikro setlere bakıp alacakmış gözünü karartmış. Ben de açıp bir dinledim klasik kule hoparlörlü Sony set.
Odasının akustiği çok kötü. Her yer sert zemin. Sesi emecek birşey yok. Yeni alacağın modern ve pahalı bir sette aynı sesi verecek dedim. Umarım ikna edebilmişimdir. Eski setin sesi de üst düzey olmasa bile o kadar güzel ki aslında.
Beraber kabinlere baktık fiyatları görünce bu ne dedi. Absürd kabinler  ve 50.000-600.000 TL gibi rakamlar. Tabi bu konu aklıma geldi.
Farklı şeyler üretmeleri lazım ki ev fiyatına satabilsinler dedim. Tam bir hastalık (hobi diyemiyorum çünkü) %1 daha iyi ses veriyor diye  (o da subjektif) bu kadar paralar dökmeleri bana çok garip geliyor. Hani parası çok olanlar vardır harcayacak yer bulamaz da orta şeker insanlar bile buna çok sarmış durumda. Allah akıl fikir versin.
Bir tane filtreli hoparlör ara bağlantı kutusu ile kablo setine 670.000TL fiyat yazmışlardı dibim düştü.

z

Bugune kadar bas kabinde en iyi sonucu buyuk tursu kupu kullanarak elde ettim.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

yas

bir vakit maltepe pazarı eski yerinde iken sony kulaklık almıştım. Tabi ki çakma, rakamı hatırlamıyorum ama bugün parasıyla 10 TL nin altında bir rakamdı herhalde. Bir arkadaşım kulaklığı görünce kaça aldığımı sordu. Bende 10 katı fiyatı söyledim. Ciddi ciddi iyi almışsın, çok hoşuna gitti dedi. Benim hoşuma gitmedi aldığım fiyatın bir miktar altına sana satayım desem hemen alacak. Bende dostluğumuz artsın diye hediye ettim. Kullandıkça sesin ne kadar kaliteli olduğundan bahsediyordu. Şahsen ben öyle bir fark algılayamadım. @Sozuak ın dediği gibi psikolojik galiba. Aynı segment deki yakın kalitedeki ürünlere sırf marka hevesinden ötürü bu paraları vermek normal bir davranış değil.
@z hocam bas kabinde iyiymiş :) fazla seste çanak çömlek patlamasında :D

z

Simdi hatirladim. Binalardaki soba bacalarina hoparlor yerlestirdiginizde de guzel bas elde ediliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ilyas KAYA

Apartman dairelerinde oturuyorsan hiçbir önemi yok. Zaten sesi açamayacaksın kısık bile dinleyemeyeceksin. Kaliteli bir kulaklık alın.

Epsilon

@z hocam ne acaip denemeler yapmışsınız ;D
Gerçi  bende  turfan çömleğinde denemiştim, ama baca da deneme yapmadım hiç  :D

OptimusPrime

Su sound bar dedikleri ufakliklardanda guzel ses cikiyor.  :)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

yesilu

audiophil uğraşları bana da abartılı ve saçma geliyor, bu işlerle uğraşanların çoğunda o para döktükleri farkı algılayacak donanım bile yok (kulaktan bahsediyorum). 42 yaşındayım, meşhur soundcard oscilloscope programıyla kendime test yaptım, 16khz üstü frekansları duymuyorum, benden 10 yaş büyük bir arkadaş var, arabasındaki ses sistemine bir araba parası dökmüş. benim bu konudaki merakım klasik hoparlör dışındaki ses elde etme teknolojileri üzerine. eski güzel günlerde çinden tesla hoparlör almıştım, hiç bası olmasa da gayet net ses veriyor, acaba ses oluşturduğu plazmadan mı, kule bobininden mi geliyor halen çözemedim. bir diğer örnek diyaframsız hoparlör görmüştüm tv de, masaya koyunca ses veriyor, farklı yüzeylerde farklı sesler, ekolayzır gibi. bas sesler için direk duvarı diyafram olarak kullansak çok iyi sonuçlar elde edebiliriz belki de...