Mosfet muadili - 2SK3569 yerine 11N60 olur mu?

Başlatan power20, 30 Ağustos 2019, 16:12:10

power20

LCD TV beslemesindeki  2SK3569 (K3569) yanmış gibi görünüyor.

Vgs=10V (K3569  )  yerine   Vgs = 5V (FCP11N60  )   mos-fet taksam olur mu? (diğer parametreleri daha iyi olan )

taydin

Bu karşılaştırmada en göze çarpan fark, daha yüksek akım taşıyabilen 11N60'ın gate kapasitesinin çok daha yüksek olması. Bunun anlamı, mevcut devrede bu MOSFET'in ON olması çok daha uzun sürecek. Gate kapasitesinin neredeyse 10 kat daha fazla olması, bu iki MOSFET'i muadil olmaktan çıkarır.
Timur Aydın (mekatronik.org)

power20

Mesajınızı dikkate alarak kataloğa baktım.
 Input Capacitance  11n60  için 1490 pF,  diğerinde 1500pF
Bu parametreler çok yakın. Diğer kapasite değerlerinde biraz fark var.
İyimser davranarak 2SK3569 yerine  11n60 taktım. STB ucunu toprağa çekerek seri lamba ile boşta denedim. 5v çıkıyor. Şimdi yerinde denemek kaldı.

taydin

Hmm şimdi farkettim, yanlış datasheet'a bakmışım :-\

Evet yeterince yakın gibi duruyor.

power20

Duman çıktı. Olmadı.

Acaba seri ampül taktığım için smps tam çalışamamış bu yüzden mi yandı?

Orijinal mosfet geytinde dahili koruma diyodları görünüyor. Yenisinde bunlar yok diye mi yandı?

Yenisind geyt voltajı 5V yeterli iken yüksek geldi diye mi yandı? 11N60, 10v geyt gerilimi ile yanar mı?

taydin

Her iki MOSFET için de maksimum gate voltajı 30V olarak belirtilmiş. Tasarımda mutlaka harici clamping diyotları konmuştur, MOSFET'in içindeki diyoda güvenerek tasarım yapılmaz. Şeması varsa teyit edin.

Bir de şunu kontrol etmek lazım: Daha önce yanan MOSFET neticesinde PCB ayak izinde kömürleşme varsa, bu kömürleşmiş bölge iletkenlik yapar. 1 MΩ bile olsa bu MOSFET'i on yapmak için yeterlidir. Bunu da kontrol etmek lazım, kömürleşmiş bölgeyi iyice kazımak lazım.

power20

Pardon yanan parça resimdeki kondansatörmüş.  PFC katında sorun var.

Orijinal Mosfeti de buldum.Yerine takabilirim.
Şemada  bazı parça değerleri farklı olsa da geneli aynı.

Bu güç devresinde PFC nin önemi nedir? Evde kullanılan bir cihazda cos fi düzeltme işi gerekli midir?
PFC katını nasıl devre dışı  bırakabilirim. Sorun çıkar mı?

32 inch hisense marka LCD TV.

PFC kısmı ve PSU tam şeması :

taydin

PFC nin tek amacı, güç kaynağının verimini yükselterek güç tasarrufu sağlamak. Oradaki PFC trafosunu devreden çıkarırsan, ve PFC devrede mi diye kontrol eden bir MCU falan da yoksa, güç kaynağı aynen çalışmaya devam etmesi lazım. Tek fark, elektrik faturasına yansıyacaktır.

mehmet

Evde ise faturaya yansımaz. Sadece
verim düşer. Belki de yetersiz kalır.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

taydin

Ev tüketicilerinin cos φ düzeltme (buna kompanzasyon da deniyor) yapmasına gerek yok.

Zaten cos φ düzeltme, tüketicinin değil, elektrik şebekesinin lehine olan bir durum. Kurulu güç belli bir değeri geçtiğinde elektrik idaresi kompanzasyon yapılmasını şart koşuyor. Kompanzasyonda amaç, reaktif gücü azaltarak iletim hatlarındaki kaybı azaltmak.

power20

Mosfet ve kondansatör takılı değilken PFC noktasında 300V civarı gerilim var.
Mosfeti, patlayan kondansatörü takmaya gerek yok gibi.  TV çalışırsa tamir bitti demektir.
Fakat genel şemadaki, NCP1396 entegresinin bu gerilimi ölçtüğü görülüyor. Buna bakarak diğer gerilimleri üreten anahtarlama işlemi yapılıyor.

power20

Patlayan kondansatörü yeniledim, Orijinal mosfeti taktım. Gerilim 414V oldu. Diğer Çıkış gerilimleri de aynen beklendiği gibi. 12V, 24V tamam. Tamir bitti.