Plastik Dişliler için Yapıştırıcı Arıyorum

Başlatan Epsilon, 04 Eylül 2019, 10:31:29

Epsilon

Resimdeki gibi kırık birkaç dişli için oraya dişli görevini yerine getirebilen yapıştırıcı olarak ne tavsiye edersiniz? yada beraberinde bir dolgu maddesi kullanıyormusunuz?

Resimdeki yapıştırıcıyı tavsiye edermisiniz?

Diğer bir konu ise 3D printerla aynı torka dayanabilen  bu tür dişliler yapılabilirmi ?

Örneğin 6 cm çaplı 50 dişli ,yüksekliğide 8 mm olan,atıyorum 15 gr ağırlığında  bir  dişlinin  maliyeti ne olur ?

fahri-

Japon yapıştırıcı ve karbonat karışımının sağlamlığı ile ilgili iddalar var ama kendim denemedim.

sinus

Resimler görünmüyor bende.

Japon pamuk karışımı da olabilir.

Maxim

yapıştırma ile olmaz bence o iş
bir yerlerde çeşit çeşit dişli satıldığını görmüştüm
yurtiçimiydi? aliexpresmiydi? hatırlayamadım
forumda aynı tipte bir konu vardı.

ayrıca o resimdeki iran yapıştırıcısının sahteleri var piyasada yerli malı!

Epsilon

Cevaplar için teşekkürler.

Peki 3D yazıcılarla bu tarz "sağlam " dişliler yapılabilirmi?
Flamentler shore değerlerine görede satılıyormu? Yada spray veya bir uygulama ile dayanımları artırılabilirmi?

Epsilon

@Maxim link için teşekkürler .

@manipulator  ,editörde  alttaki "Resim Ekle" linkinden ekledim .(Yani farklı bir resim saklama sitesinde yüklü değil)

muhittin_kaplan

sadece yapıştırıcı ile olmaz. govdeye incesinden, her dişe denk gelecek şekilde 3 vida atarım. sonrasında vidaların üstüne sunfix benzeri (yada epox) ile diş yaparım.

vedo35

Bir arkadaşım dişçilerin kullandığı pembe renkli bir çeşit epoxy türü malzemeden oki printerları için dişli  yapmıştı. Yaparken bayağı gülmüştük ama yaptıktan sonra bir müddet çalışmıştı ama tekrar şu koyvermişti. Printerlar peynir ekmek gibi dişli kullanıyordu. Ben oradan öğrenmiştim dişlileri en kaliteli dişli tutkalı ile yapıştırsanız gene sağlıklı olması yada uzun bir müddet kullanması zor. En iyisi bire bir ölçülerde dişli yapanları bulup sipariş verin yada internetten satanlar varsa alın.
Biliyormusun dedi, ben ne yaptiysam kader icabi yaptim dedi. Ben gene sustum.... Kimbilir sende belki kaderin memurusun vazifeni yapiyorsun dedi.

Epsilon

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 04 Eylül 2019, 13:47:13sadece yapıştırıcı ile olmaz. govdeye incesinden, her dişe denk gelecek şekilde 3 vida atarım. sonrasında vidaların üstüne sunfix benzeri (yada epox) ile diş yaparım.

@muhittin_kaplan Boş kısma nasıl "dişli şeklini" vereceğinizi anlamadım.
Yada dişlilerin sağlam yerinden ,dolusundan,boş kalıp yapabilirsem o da olur.

Epsilon

Alıntı yapılan: vedo35 - 04 Eylül 2019, 13:56:02En iyisi bire bir ölçülerde dişli yapanları bulup sipariş verin yada internetten satanlar varsa alın.

Hocam bu tür dişliler kolayca bulunan tarzda değil.

Mucit23

3D printerda üretmek daha mantıklı. 3D printer teknolojisi çok gelişti. İllaki benzer kalitede dişli üretilebilir. Yada en kötü metal den azdırma ile yapılır.

muhittin_kaplan

Alıntı yapılan: Epsilon - 04 Eylül 2019, 13:58:01@muhittin_kaplan Boş kısma nasıl "dişli şeklini" vereceğinizi anlamadım.
Yada dişlilerin sağlam yerinden ,dolusundan,boş kalıp yapabilirsem o da olur.
dediğim yapıştırıcı oyun hamuru gibi oluyor.

mustafa_cmbz

Yapıştırma yada farklı yapıştırıcılardan elde edilen dolgularla olmaz o iş.

Asa filament ler var epey sağlam malzeme olduğunu duydum deneyen arkadaşlar var. Birebir ölçüsü alınıp printer dan çıktı alınırsa daha sağlıklı olur.

tekosis

Mevcut dişli oyun hamuru gibi malzemenin içine koyulsa, eksik kısım bu hamur kalıpta düzenlense, kalıp içine de epoksi reçine dökülse yeni dişli imal edilebilir, en azından denenebilir.

Eğer dişli tam hali ile kalıplanamaz ise küçük ve büyük dişli kesilip ayrılarak iki farklı ürün yapılıp sonra bunlar yapıştırılabilir.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.