AUX kablosu uzunluğu

Başlatan kartal_0689, 05 Eylül 2019, 17:49:55

kartal_0689

Arkadaşlar merhaba,

AUX üzerinden ses çalışmamız var. burada AUX ile kaynak arasındaki mesafe ne kadar olmalıdır?
AUX kablosunda gerilim düşümü olur mu?
Bu tarz uzun mesafeler için (max. 100mt) ne gibi çözümler var?

bu tarz sorularım var. şimdiden teşekkür ederim.
i.soran...

OG

Neyin aux'u, Ses mixerlerindeki aux bağlantısından mı bahsediyorsunuz?
Analog mu, digital mi?

Analog Audio Mixer AUX çıkışı için (geneli);
0dB seviye çıkışlıdır (1V),
ayrıca AUX çıkışlarının seviyesi bir pot ile kontrol edilir (genelde).

0dB seviye iyi kablo ile 100 metre taşınabilir, bir miktar kayıp elbet olacaktır.

AUX çıkışı balance değil ise (unbalance ise) 100 metre mesafe için gürültü kapma tehlikesi vardır, kablonun çok çok iyi olması önerilir. Gerçi yapacağınız iş nedir, ne kalite bekliyorsunuz bilmiyorum, ses sistemleri için konuşuyorum.

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Sozuak

Ses sinyalini taşıyacaksanız sinyal seviyesini 4 Volt seviyelerine çıkartıp alıcı kısımda olması gereken seviyeye düşürebilirsiniz. Ben  Merkezi bir noktadan her biri 200 ile 500mt arasında değişen noktalar arasında iletişimi 2 watt IC amp ile yükseltip sağlamıştım. Bu sayede en ufak parazit yada nitelik kaybı oluşmadan iletişim 2 yönlü olarak sağlanmıştı.

Alıcının giriş empedansı da yüksek olursa kablo kaybı etkilemeden belki biraz daha düşük  seviyelerle çalışabilirsiniz.

Araçlarda da multimedya sistemleri parazitten etkilenmesin diye 4 volt standarttır. Alıcıda ayarlanabilir giriş zayıflatma devresi kullanılır çünkü kayıp ne olacak bilinmez.

taydin

Eğer neredeyse hiç kalite kaybı olmadan o mesafede audi aktarımı yapmak istiyorsanız, AES/EBU dijital aktarım kullanabilirsiniz. Gönderen cihazın AES/EBU çıkışı olması, kablonun 75 Ω luk koaksiyel kablo olması, alan cihazın da AES/EBU girişinin olması lazım.
Timur Aydın (mekatronik.org)